X-Men: The Official Game

X-Men: The Official Game

Aralık 4, 2019 0

Marvel’in ünlü çizgi romanı X-Men üçüncü kez beyaz perdeye çıkmak için gün sayarken yapımcılar da boş durmayıp film ile aynı paralelde giden bir oyunu piyasaya sürdüler. X-Men: The Official Game, TPS türünde yapılmış ve bol aksiyon içererek X-Men’in en önemli karakterlerini kullanmamıza izin veren bir oyun. X-Men hayranlarının filmi büyük sabırsızlıkla bekledikleri göz önüne alınırsa aynı temayı işleyen oyunun da ilgi çekeceği malum. Film adına birkaç ipucu almak üzere içine daldığımız oyun bakalım nasılmış?

Hareket çekme Wolverine!

X-Men’de kullanabileceğimiz 3 kahraman üzerine yoğunlaşılmış. İlk olarak Wolverine ile başlıyoruz. Tıpkı filmde olduğu gibi Hugh Hackman’ın birebir kopyası gözüken karakterimizin sesi de orijinal. Çizgi romanı ve TV dizilerini takip edenler bileceklerdir ki Wolverine’in en önemli özelliği yakın dövüş. Kahramanımızı “w,a,s,d” tuşlarını kullanarak yönlendiriyoruz. “u,o,ı,j,k,l” tuşlarıyla da aksiyon hareketlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mouse + Klavye sisteminden daha akıllıca görülen bu sitem sayesinde gamepad’i olmayan oyuncular karakterlerine hâkim olmaya çalışıyorlar. Wolverine’in gücü azaldığında bir kenara çekilip “U” tuşuna basarak kendini iyileştirebiliyor.

İkinci bölümdeki karakterimiz Iceman. Bu karakterle uzaktan buz atarak düşmanlarımızı saf dışı bırakıyoruz. Üçüncü bölümdeki kahramanımız NightCrawler. Işınlanma şeklinde yer değiştirerek ilerleyen Nightcrawler da Wolverine gibi yakın dövüşte rakiplerini alt ediyor. Bölüm sonlarında karakterlerimizi geliştirebileceğimiz bir ekran açılıyor. Oradan tıpkı RPG oyunlarında olduğu gibi, kahramanlarımızın çeşitli özelliklerini yükseltiyoruz. Hepsinin ortak özelliklerinin dışında, kendilerine has yetenekleri de var.

Her yerde Mutant var

Oynanış olarak X-Men: The Official Game, TPS sevenleri tatmin etmeyebilir. Ufak tefek kamera sorunları, oyundaki performansınızı etkiliyor. Ayrıca hedefin düşmana kilitlenmesi de, yine sizi etkiliyor. Siz bir düşmana saldırmak isterken, hedef bir diğerine kilitlenebiliyor. Yapay zekâya bakılınca, X-Men’deki düşmanlarımız yine sınıfta kalıyor. Saklanmak gibi bir özellikleri yok. Çevrede başıboş dolaşıyorlar. Ateş edip, gereksiz yer değişikliklerine giriyorlar. Siz onlara zarar vermeseniz de, onlar kendi kendilerine bir yandan ateş açıp bir yandan da dolaşıyorlar. Hatta düşmanlarımız bazen o kadar zor duruma düşüyorlar ki üzüldüğümüz bile oluyor. Duvara takılıp kalan veya sıkıştıkları noktada çaresiz bekleyen düşmanlarla karşılaşmak mümkün. Dolayısıyla bu konuda da X-Men’den övgüyle söz edemiyoruz. Yapay zeka açısından tek farklılığın yaşandığı boss dövüşleri de başarılı denemez. Bir iki denemeden sonra açık yönlerini bulup kolayca alt edebiliyoruz.

Oyunun büyük kısmında sürekli karşımıza çıkan düşmanları pataklıyoruz. Yapay zeka iyi olmadığı için sadece sayısal üstünlükleri ile bize karşı başarı yakalamaya çalışan düşmanlarla savaşmak bir süre sonra monoton hal alabiliyor. Bölüm içlerinde kimi zaman kapıları açacağımız paneller gibi minik bulmacalar bulunuyor ama hiçbiri kaliteyi yükseltecek düzeyde değil.

Grafiksel olarak da X-Men: The Official Game kötü görünüyor. Esasında karakter modellemeleri gerçeğine yakın yapılmaya çalışılmış ama üzerinde pek fazla durulmayıp baştan savma oldukları bir gerçek. Çevre dizaynı ayrıntıdan yoksun ve sürekli kendini tekrar eden dokulara sahip. Hele bir de Iceman ile oynadığınız bölümlerde, şehrin uzak görüntüsü basit bir resimden ibaret. Sade ve sadece surat kaplamaları biraz uğraşılmış hissi verdi bana. Seslere gelince yine ayrıntıdan yoksun olduklarını söylemek gerek. Üç ana karakterin seslendirmeleri gerçek aktörler tarafından yapılmış ancak geriye kalan tüm seslendirmeler başkaları tarafından kaydedilmiş. Ses efektleri ise çok sıradan. Müzikler iyi görünüyor ama onlar da bir süre sonra sıkıcı olmaya başlıyor.

Sistem olarak, ortalamanın üzerindeki bir bilgisayar ile X-Men: The Official Game’i oynayabilirsiniz. Oyun çok da matah bir sistem gereksiniminde bulunmuyor. Zaten bu kalitede bir oyunun matah bir sistem gereksiniminde bulunmaması da gerekiyor diye düşünüyorum.

O kadar zamandır beklemiştim bu oyunu. Sonuç maalesef hüsran oldu. Filmden önce çıkarılması için alelacele yapılmış, detaysız ve reklam kokan (!) bir oyun. Şöyle dört başı mamur bir X-Men oyunu oynayamadık gitti. Maalesef olmamış. Bize düşen sinemaya geldiğinde X-Men: The Last Stand’ı izleyip, güzel düşler kurmak.

Tags: Aksiyon, PC, x-men the official game Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts