Western Digital Raptor ile RAID 0

Western Digital Raptor ile RAID 0

Aralık 3, 2019 0

Diyelim ki 1000lerce dolar vererek hayalinizdeki oyun makinesini oluşturdunuz. Gidip bir X800XT aldınız, 2GB dual channel RAM aldınız, parası basıp iyi bir CPU aldınız, vs. Bu işi daha da abartmalıyım diye düşündüğünüz oldu mu? O zaman size performansı etkileyen en büyük faktörlerden biri olan, fakat çoğu zaman gözden kaçan üç adet harf söyleyeceğim: HDD.

RPM yani “Rates Per Minute” (devir/dakika) bir HDD’nin hızını belirleyen en belirgin etkendir. 5200RPMlik HDDlerin tarihe karışmaya başladığı şu günlerde kullanıcılar artık 7200RPM HDDler ile PATA IDE’den SATA IDE arabirimine geçmeye başladılar. Eskiden SATA bir HDD kullanmak için ekstra bir SATA controller kartı almak gerekirken şimdilerde piyasadaki neredeyse bütün anakartlar onboard SATA sunuyorlar. SATA’nın avantajları PATA’ya göre daha az yer kaplayan bağlantılar kullanması, daha hızlı (105MB/s) erişim sağlaması ve daha az elektrik tüketmesi diye sıralanabilir. Bir de RAID diye bir terim var ki buna daha sonra değineceğim.

Western Digital Raptor ile RAID 0 Amerikan teknoloji mütehassısı Western Digital, bilindiği gibi HDD markaları arasında önemli bir pazar payına sahip. Ürettiği Caviar serisi HDDleri büyük beğeni toplayan marka çoğu diğer HDD üreticisinin aksine daha çok server ve profesyonel workstationlarda kullanılan SCSI arabirimini kullanan ürünler yapmıyor. Fakat az sonra inceleyeceğimiz Western Digital Raptor sayesinde SCSI’ye girmesine gerek bile yok! Evet bayanlar ve baylar, sıkı durun, karşınızda dünyanın en hızlı SATA HDDsi, Western Digital Raptor 74GB 10000RPM:

Performance Specifications
Rotational Speed: 10,000 RPM (nominal)
Buffer Size: 8 MB
Average Latency: 2.99 ms (nominal)
Contact Start/Stop Cycles: 20,000 minimum
Seek Times (Average): Read Seek Time: (Average)4.5 ms
Write Seek Time: (Average)5.9 ms (average)
Track-To-Track Seek Time: 0.6 ms (average)
Full Stroke Seek: 10.2 ms (average)
Transfer Rates Buffer To Host: (Serial ATA)1.5 Gb/s (Max)
Buffer To Disk: 72 MB/s (Sustained)

Tags: PC, western digital raptor ile raid 0 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts