Way of the Hunter İnceleme

Way of the Hunter İnceleme

Mart 14, 2023 0

Way of the Hunter Tahlil: Av oyunları hiçbir zaman çok popüler ya da sektörde kriterler belirleyen imaller olmasa da uzun senelerdir buralarda yeni av oyunlarını oynamayı bilave eden insanlar var. Tabi büyük bir pazar olmadığı için bu cins oyunları çok sık görmek de olası olmuyor. Nine Rocks Games’in geliştirdiği ve THQ Nordic’in yayınladığı imal de arada sırada yayınlanan av oyunları arasında yerini alıyor.

İncelemeye başlamadan evvel sizlere uzun zamandır muhtelif av oyunları oynadığımı ve av oyunlarına bir zaafım olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Yazı tamamen öznel görüşlerimden oluşacak ve en objektif biçimde sizleri fikir sahibi olmanız için bilgilendirmeye çalışacağım. Yeniden de her şeyden evvel av oyunlarıyla aranız nasıl? Yeterince sabırlı bir oyuncu musunuz? Bunları gözden geçirerek okumaya devam edin.

Way of the Hunter: Yeni nesil bir av oyunu

Reyin duyurulduğundan beri gerek Steam kavgalarında gerekse bazı muhtelif forumlarda mevzuları takip ediyorum. İnsanlar Way of the Hunter’ın, 2017’den beri hükümdarlığı süren theHunter: Call of the Wild’ı tahtından edecek reyin olduğunu düşünüyor. Ancak ben bu düşünceyi biraz farklı ele alıyorum, zira bu iki reyin aynı kulvarda yarışmıyor. WOTH Way of the Hunter’ı bu biçimde kısaltacağım hakikatçiliği ile öne çıkan ve nispeten daha güç bir reyin. Bunun yanında Call of the Wild biraz daha oyunlaştırılmış bir av simülasyonu. Başka Bir Deyişle iki oyunun hitap ettiği kitle esasta aynı gibi görünse de, derine inildiğinde ikisini de aynı anda oynayacak oyuncu sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Başta bilmeniz gereken teknik ayrıntılardan bkocamansi oyunun Unreal Engine 4 ile geliştirilmiş olduğu ve PC ile birlikte sadece yeni nesil konsollara çıkacağı. Her ne kadar PC sürümünü incelesek de konsol oyuncularının da PS4 ve Xbox One için özel bir sürümünün olmayacağını bilmesinde fayda var.

Öyküsi ile öne çıkan bir yapım

Way of the Hunter av oyunları arasında öykü anlatımıyla öne çıkan bir reyin olarak yerini alacak. Daha oyuna başlarken artık avlanma işlerinden elini eteğini sürüklemiş büyükbabamız konuşmaya başlıyor. Sinematik bir anlatımla başlayan reyin yavaş yavaş aslında öyküsinin, bütüne oranla ne kadar büyük bir bvefatı kapsadığını bizlere gösteriyor. Oyuncular belki öyküyü geri tasarıda bırakarak doğrudan avlanmaya başlayacaktır ama bunu tavsiye etmiyorum. Öykü anlatımı benim çok güzelime gitti, ara sahnelerde çizgi roman edasıyla küçük küçük kesitlerin gösterildiği öyküsi aynı zamanda yeni görevlerin de önünü açıyor. İçerisinde çok sevimli ayrıntılar btemizletiyor ve bir yandan avlanırken, değişik yandan da öykünün nereye gideceğini merak etmeye başlıyorsunuz. Bu sayede reyin size “Git şu hayvanı vur!” dediğinde sıkıla sıkıla değil de, hayvanı vurduktan sonra neler olacağını varsayım etmeye çalışarak gidip görevinizi yapıyorsunuz.

Way of the Hunter İnceleme

Hikayeye ek olarak avlanmak için bazı sözleşmeler de alabiliyorsunuz, yerel restoranlardan alacağınız bu sözleşmeler, o anki av seansınızı tek bir hayvana odaklıyor. Atıyorum bir restoran sizden ördek eti istiyor, değişiği geyik eti. Tabi avınız için de kriterler ilave ediyorlar. Görevleri bitirerek süratlice para kazanabiliyorsunuz. Yeni teçhizat ve silahları açmak için sadece paraya lüzumunuz var. Oyunda benzerleri gibi seviye sıçrama sitemi yok.

Marifet geliştirme sistemi natürel yoldan ilerliyor

Bazı değişik av oyunlarında olduğu gibi seviye sıçrayıp marifet ve perk puanlarınızı dağıtmanıza gerek kalmıyor. Bunlar geliştirici tarafından evvelden hazırlanıp bırakılmış. Belli koşulları yerine getirdiğinizde açılıyorlar ve özelliklerini kullanabiliyorsunuz. “Oyunu 12 saat oyna, şu kadar hayvanı hayatî uzuvlarından vur, şu büyüklükte şu kadar hayvan avla” gibi şartları olan bu kabiliyetleri alarak iş daha da basitleşiyor. Başka Bir Deyişle oyunun ön aşaması, 50 saat oynadıktan sonrasına kıyasla çok daha sancılı geçiyor. Zati av oyunları böyledir; sizi başta çok sıkar ve sabrınızı sınar, sonra meyvesini yersiniz. Way of the Hunter tahlil sürümü elime erken eriştiği için, bu ilerleyiş hissini tamamen yaşacak kadar oynadım. 

Way of the Hunter hikayesi ile öne çıkan bir yapım olmuş

İlerlerken çok büyük sıçramalar bilave etmeyin, minik minik büyüyor, fakat bunu fark ediyorsunuz. Bütün ilerlemenizi bir hayvan sürüsü ile karşı karşıya geldiğinizde bütün anlamıyla görebiliyorsunuz. Tabi reyin hemen hemen hiçbir alanda elinizden yakalamadığı için buralara gelene kadar biraz güçlük çekiyorsunuz.

Gerçekçiliğe çok yakın, bir o kadar da uzak bir av tecrübeyi

Way of the Hunter, aslında bir av oyunundan çok av simülasyonu olarak tasarlanmış hissini veriyor. Ancak bütün reelcilik çabasına karşın içerisinde tıpkı Witcher 2 ve 3’te olan “avcı hissi” sistemini btemizletiyor. Hareket halinde değilken ya da çok yavaş yürüyorken etkinleştirebildiğiniz bu marifet, çevrenizdeki izleri, uzaktaki hayvan seslerini ve orada hayvan olduğuna işaret eden bazı ayrıntıları size gösteriyor. Şayet avcı hissi modunda değilseniz bunları görmek için hayli çaba sarf etkeniz gerekecek. Tamam da buna ne gerek vardı ki? Oyunu oynarken beni en çok rahatsız eden şey sürekli bu avcı hissi modunu açıp kapatmak zorunda olmak oldu. Şayet avcı hissini açtıysanız nişan aldığınız hayvanın uzaklığını arayüzde gösteriyor. Dürbün ile bakıyorsanız enerji gidişatı ve ödül değeri gibi bazı ayrıntıları da size gösteriyor. Bana kızanlar olabilir fakat Way of the Hunter, bu kadar reelcilik arayışı içerisinde Witcher 3 oynuyormuş gibi hissettiren bu avcı hisleri yerine Call of the Wild’da olduğu gibi küçük bir arayüz ekleyebilirdi. 

Way of the Hunter yetenek sistemi zamanla gelişiyor

Tabi bu kadar kızmanın sebebi biraz da şahsi. Hali hazırda her analizimde belirttiğim gibi ihtiyarlamakta olan sistemim oyunu çeper güç oynatıyorken, avcı modunda büyük performans düşüşü yaşadım. Bunun sebebinin bilgisayarım olduğunu düşünmüyorum zira avcı modu faalleştirildiğinde, oyunun operasyona sonrası efektleri de değişiyor. Başka Bir Deyişle asgari sistem gereksinimlerini avcı hissi modundaki görüntüye ve performansa göre hazırlamadılarsa, ucu ucuna yetiyor diye alan oyuncular pişmanlık yaşayacaktır. Benim sistemim asgari sistem gereksinimlerinin üstünde…

Yeniden de hayvanı avlarken hakikatçiliği net hissettiriyor. Sıktığınız mermi hayvanın hayati uzuvlarına isabet edebildiği gibi atar damarlarına da gelebiliyor. Bu da hakikatçiliği artırmış. Yerdeki kan izleri şayet ciğerinden vurduysanız pembe ve köpüklü, midesinden vurduysanız kırmızı & yeşil karışımı, karaciğerinden vurduysanız koyu renkli görünüyor ve size hayvanı bulmadan atışınızın neresine isabet ettiğini bilmeniz için küçük ipuçları sunuyor. Zati kalbinden vurduysanız, çok değil iki adım sonra avınız devriliveriyor. Avladığınız hayvanı bulduğunuzda karşınıza çıkan ödül ve atış incelemeyi ekranı da 3D animasyonlu ve gayet hoş tasarlanmış. Bu anlamda Way of the Hunter’ı takdir etmek gerekiyor.

Yaralar beni manzaralar

Sarih dünya oyunlarının Unreal Engine 4 ile geliştirilmesine tepkili bkocaman olduğumu belirtmeliyim. Takribî 6 yıldır Unreal Engine’i etkin olarak kullanıyorum ve bu motorun, devasa sarih dünyalar yapıp içinde oyuncu dolaştırmak için olmadığını düşünüyorum. Aslında yazılım size oluşturduğunuz koca sarih dünyayı optimize etme ünsı veriyor ancak bunu kullanmaktan sakınan çok fazla geliştirici var. Way of the Hunter’ın da sarih dünyasında bu küçük optimizasyonlar yapılmamış. Tabi oyunun yeni nesile çıkacağını düşünürsek bu mevzuda onlara kızmak da güç. Manzaralar harika görünüyor ancak performansı öldüren bir şeyler var. Sadece kare sürati değil, giriş gecikmesi de çok fazla olabiliyor. Tabi sisteminiz yeterince güçlüyse bu sorunu yaşamayacaksınız.

Way of the Hunter - Hunter Sense

Oyunun en güçlü yanlarından bkocaman sarih dünyasının manzaraları. Görsellik olarak üst düzey bir reyin olmuş diyebilirim. Güçlü bir sisteminiz varsa hayvan avlamayı bir kenara bırakıp, çevrenin fotoğraflarına sürüklerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Hali hazırda resim modu da bu çok hoş tasarlandığı için, harika manzaralar tutmak isteyen dijital resimciler bu oyunun dünyasını tecrübelemek isteyebilir. Dağlar, ovalar, akarsular, göller gibi muhtelif mekanlarda yeniden habitatın hayvanlarını avlayabileceğiniz gibi harika manzara resimleri de çekebilirsiniz.

Hayvan spektrumu şimdilik tadında

Oyunun lansman sürümünde iki adet büyük harita olacak ve toplamda 25 hayvan cinsi sizleri bilave ediyor. Bunlar arasında kara canlıları olduğu gibi uçar avları da sizi karşılayacak. Sülün, ördek gibi muhtelif kuş cinslerini ya da dilerseniz geyik, moose gibi kara canlılarını avlayabilirsiniz. Bununla birlikte ben yırtıcı hayvanların peşinden gideceğim diyorsanız ayı, kurt ve kızıl tilki gibi hayvanlar da oyunda mevcut olacak. Tabi oyunu alırken “İleride hayvan ilave edilir nasıl olsa” diye düşünmeyin. Geliştirici önümüzdeki yarıyılda yeni haritalar yayınlayacak. Muhtemelen bu haritalar kendisine münhasır hayvanları da birlikte getirecektir ancak bunlar fiyatlı olacak. Oyuna bütün maliyetini ödeyerek elde edeceğiniz iki harita ve 25 hayvan olacak, fazlasını bilave etmeyin, maliyetine göre yanaşırken de bu balakayı unutmayın. Peki hayvan spektrumu az mı diye soracak olursanız, hiç de değil. Haritalar çok büyük ve her cinsin görülebildiği bazı bölgeler var. Haritalardan bkocaman 12, değişiği ise 13 çeşit hayvan kapsayacak. Bunlar da size bütün araziyi gezdirmeye yetecektir.

Animasyonlar patates tarlasından taze taze!

Oyunda silahı kuşanma gibi bazı animasyonlar harika işlenirken, çömelerek yürüme, koşma gibi animasyonlar tarladan taze gelmiş gibi. Özellikle çömeldiğinizde, yürürken biraz süratlenmeye karar verirseniz kolunuz ya da omzunuz -hangisi olduğunu kavrayamadım- kameranın içine giriyor. Çok ilginç, saçma, suni bir görüntü oluşturuyor. Başka Bir Deyişle oyunda co-op olmasa, hiç kişilik modeli olmasa iyiydi diyebilirdim. Tabi eşli oyunda gösterilmesi gereken bir kişilik modeli de oyunun gereksinimlerinden bkocaman.

Way of the Hunter Fotoğraf Modu harika olmuş

Hayvanların animasyonları için de çok iyi olduklarını söyleyemeyeceğim, yeniden de o kadar da makûs görünmüyorlar. Özellikle vurulduklarında fazla tepki göstermiyorlar zira animasyonları çok kısa sürede asıllaşıyor. Tabi koşma, yürüme, beslenme ve çevreye bakınma gibi bazı animasyonlar olması gerektiği kadar iyi olmuş. Çok daha asılcı olabilir miydi? Evet pek tabii. Yeniden de beklentiyi doruğa çıkartmamak gerekli. Şu minik kusurlar olmasa, muhtemelen animasyonlar bu kadar rahatsız etmezdi. Sonuçta lansman sürümü çıkacak bir oyunda şu minik cilaların yapılması da gerekiyordu.

Kısacık bir kısımda seslerden de bahsedelim, oyunda bazı sesler gereksiz biçimde hengameliyken hayvanların çıkarttığı sesler ise olması gerektiğinden daha kısık çıkıyor. Hareketsiz bir gölün yanında dururken bile şarıl şarıl sus sesi geliyor ancak üstünüze doğru adımlayan bir hayvanın ayak sesleri bu kadar güçlü çıkmıyor. Bunu da yeniden ileride aktüellemelerle çözeceklerini düşünüyorum ancak şu an için büyük bir sorun.

Türkçe dil desteği var, var başka bir deyişle…

Oyunun Türkçe dil desteği olduğunu da belirtelim tabi. Ancak tercümeler muhteşem kalitesiz. Özellikle öykü modunda hadisenin akışını anlasanız da, size asla o duyguyu yaşatamıyor. Ben birkaç saat Türkçe oynadıktan sonra şipşak orijinal dilinde oynamaya devam ettim. Tabi İngilizce’den çok kavramayan insanlar için böyle bile olsa Türkçe dil desteği bulundurması iyidir. En azından geliştiricinin, oyunu sattığı pazara gösterdiği bir saygı olarak yorumlayabiliriz bu gidişatı.

Way of the Hunter İnceleme

Uzun sözün kısası

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse, asılcı bir av tecrübeyi arayan ve sistemine güvenen oyunculara hitap ediyor. Tabi oyunun PlayStation 5 ve Xbox Series X / S sürümü de yayınlanacak. Aynı zamanda yazıda bahsettiğim kusurlar giderilecek. Geliştiriciyle irtibat kurup ilk gün yaması hakkında bazı ayrıntılar bildim. Bu surattan puanlamaya o basit kusurları dahil etmiyorum, sadece reyin tecrübemi daha iyi anlayabilmeniz ismine yazıda yer verdim. Way of the Hunter tahlil içeriğinde bir sonuca varacak olursak, sabırlı biriyseniz ve güçlü bir bilgisayara sahipseniz, av oyunlarıyla aranız da iyiyse indirip bir üns verebilirsiniz. Yeniden de harika bir reyin ile karşılaşmayacağınızı bilmenizde fayda var.

Nine Rocks Games’in geliştirdiği, THQ Nordic’in yayınladığı Way of the Hunter, 16 Ağustos’ta -bu analizin yayına girdiği tarihten 4 gün sonra- PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X/ S için çıkacak. Şu anda maliyeti 189,00 TL reyin rastgele bir zamlanma gidişatı olmazsa nispeten uygun. Oyundan size aktaracaklarım bu kadardı, bir başka tahlilde daha görüşmek üzere, sevgi ve reyin ile kalın.

Alparslan Gürlek Alparslan Gürlek 12.08.2022 – 18:01 Paylaş Way of the Hunter tahlil içeriğimizde theHunter: Call of the Wild kraliyetini devireceği düşünülen oyuna derinlemesine bakıyoruz. Platformlar PC, PlayStation 5, Xbox Series X Way of the Hunter İnceleme Üretimci – Yayıncı Nine Rocks Games – THQ Nordic Çoklu Oyuncu: Var Reyin Cinsi: First Person Shooter,Simülasyon Merlin Puanı 68 Artılar + Sarih dünyası keşfetmeye değer
+ Manzaralar hoş tasarlanmış
+ İyi makûs bir Türkçe dil desteğine sahip
+ Atış incelemeyi ve ödül ekranı gayet ayrıntılı ve hoş
Eksiler – Avcı hisleri özelliği gereksiz olmuş
– Performansı etkileyen bazı vaziyetler var
– Seslerin kalitesi tartışılır

Way of the Hunter Tahlil: Av oyunları hiçbir zaman çok popüler ya da sektörde kriterler belirleyen imaller olmasa da uzun senelerdir buralarda yeni av oyunlarını oynamayı bilave eden insanlar var. Tabi büyük bir pazar olmadığı için bu cins oyunları çok sık görmek de olası olmuyor. Nine Rocks Games’in geliştirdiği ve THQ Nordic’in yayınladığı imal de arada sırada yayınlanan av oyunları arasında yerini alıyor.

İncelemeye başlamadan evvel sizlere uzun zamandır muhtelif av oyunları oynadığımı ve av oyunlarına bir zaafım olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Yazı tamamen öznel görüşlerimden oluşacak ve en objektif biçimde sizleri fikir sahibi olmanız için bilgilendirmeye çalışacağım. Yeniden de her şeyden evvel av oyunlarıyla aranız nasıl? Yeterince sabırlı bir oyuncu musunuz? Bunları gözden geçirerek okumaya devam edin.

Way of the Hunter: Yeni nesil bir av oyunu

Reyin duyurulduğundan beri gerek Steam kavgalarında gerekse bazı muhtelif forumlarda mevzuları takip ediyorum. İnsanlar Way of the Hunter’ın, 2017’den beri hükümdarlığı süren theHunter: Call of the Wild’ı tahtından edecek reyin olduğunu düşünüyor. Ancak ben bu düşünceyi biraz farklı ele alıyorum, zira bu iki reyin aynı kulvarda yarışmıyor. WOTH Way of the Hunter’ı bu biçimde kısaltacağım hakikatçiliği ile öne çıkan ve nispeten daha güç bir reyin. Bunun yanında Call of the Wild biraz daha oyunlaştırılmış bir av simülasyonu. Başka Bir Deyişle iki oyunun hitap ettiği kitle esasta aynı gibi görünse de, derine inildiğinde ikisini de aynı anda oynayacak oyuncu sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Başta bilmeniz gereken teknik ayrıntılardan bkocamansi oyunun Unreal Engine 4 ile geliştirilmiş olduğu ve PC ile birlikte sadece yeni nesil konsollara çıkacağı. Her ne kadar PC sürümünü incelesek de konsol oyuncularının da PS4 ve Xbox One için özel bir sürümünün olmayacağını bilmesinde fayda var.

Öyküsi ile öne çıkan bir yapım

Way of the Hunter av oyunları arasında öykü anlatımıyla öne çıkan bir reyin olarak yerini alacak. Daha oyuna başlarken artık avlanma işlerinden elini eteğini sürüklemiş büyükbabamız konuşmaya başlıyor. Sinematik bir anlatımla başlayan reyin yavaş yavaş aslında öyküsinin, bütüne oranla ne kadar büyük bir bvefatı kapsadığını bizlere gösteriyor. Oyuncular belki öyküyü geri tasarıda bırakarak doğrudan avlanmaya başlayacaktır ama bunu tavsiye etmiyorum. Öykü anlatımı benim çok güzelime gitti, ara sahnelerde çizgi roman edasıyla küçük küçük kesitlerin gösterildiği öyküsi aynı zamanda yeni görevlerin de önünü açıyor. İçerisinde çok sevimli ayrıntılar btemizletiyor ve bir yandan avlanırken, değişik yandan da öykünün nereye gideceğini merak etmeye başlıyorsunuz. Bu sayede reyin size “Git şu hayvanı vur!” dediğinde sıkıla sıkıla değil de, hayvanı vurduktan sonra neler olacağını varsayım etmeye çalışarak gidip görevinizi yapıyorsunuz.

Way of the Hunter İnceleme

Hikayeye ek olarak avlanmak için bazı sözleşmeler de alabiliyorsunuz, yerel restoranlardan alacağınız bu sözleşmeler, o anki av seansınızı tek bir hayvana odaklıyor. Atıyorum bir restoran sizden ördek eti istiyor, değişiği geyik eti. Tabi avınız için de kriterler ilave ediyorlar. Görevleri bitirerek süratlice para kazanabiliyorsunuz. Yeni teçhizat ve silahları açmak için sadece paraya lüzumunuz var. Oyunda benzerleri gibi seviye sıçrama sitemi yok.

Marifet geliştirme sistemi natürel yoldan ilerliyor

Bazı değişik av oyunlarında olduğu gibi seviye sıçrayıp marifet ve perk puanlarınızı dağıtmanıza gerek kalmıyor. Bunlar geliştirici tarafından evvelden hazırlanıp bırakılmış. Belli koşulları yerine getirdiğinizde açılıyorlar ve özelliklerini kullanabiliyorsunuz. “Oyunu 12 saat oyna, şu kadar hayvanı hayatî uzuvlarından vur, şu büyüklükte şu kadar hayvan avla” gibi şartları olan bu kabiliyetleri alarak iş daha da basitleşiyor. Başka Bir Deyişle oyunun ön aşaması, 50 saat oynadıktan sonrasına kıyasla çok daha sancılı geçiyor. Zati av oyunları böyledir; sizi başta çok sıkar ve sabrınızı sınar, sonra meyvesini yersiniz. Way of the Hunter tahlil sürümü elime erken eriştiği için, bu ilerleyiş hissini tamamen yaşacak kadar oynadım. 

Way of the Hunter hikayesi ile öne çıkan bir yapım olmuş

İlerlerken çok büyük sıçramalar bilave etmeyin, minik minik büyüyor, fakat bunu fark ediyorsunuz. Bütün ilerlemenizi bir hayvan sürüsü ile karşı karşıya geldiğinizde bütün anlamıyla görebiliyorsunuz. Tabi reyin hemen hemen hiçbir alanda elinizden yakalamadığı için buralara gelene kadar biraz güçlük çekiyorsunuz.

Gerçekçiliğe çok yakın, bir o kadar da uzak bir av tecrübeyi

Way of the Hunter, aslında bir av oyunundan çok av simülasyonu olarak tasarlanmış hissini veriyor. Ancak bütün reelcilik çabasına karşın içerisinde tıpkı Witcher 2 ve 3’te olan “avcı hissi” sistemini btemizletiyor. Hareket halinde değilken ya da çok yavaş yürüyorken etkinleştirebildiğiniz bu marifet, çevrenizdeki izleri, uzaktaki hayvan seslerini ve orada hayvan olduğuna işaret eden bazı ayrıntıları size gösteriyor. Şayet avcı hissi modunda değilseniz bunları görmek için hayli çaba sarf etkeniz gerekecek. Tamam da buna ne gerek vardı ki? Oyunu oynarken beni en çok rahatsız eden şey sürekli bu avcı hissi modunu açıp kapatmak zorunda olmak oldu. Şayet avcı hissini açtıysanız nişan aldığınız hayvanın uzaklığını arayüzde gösteriyor. Dürbün ile bakıyorsanız enerji gidişatı ve ödül değeri gibi bazı ayrıntıları da size gösteriyor. Bana kızanlar olabilir fakat Way of the Hunter, bu kadar reelcilik arayışı içerisinde Witcher 3 oynuyormuş gibi hissettiren bu avcı hisleri yerine Call of the Wild’da olduğu gibi küçük bir arayüz ekleyebilirdi. 

Way of the Hunter yetenek sistemi zamanla gelişiyor

Tabi bu kadar kızmanın sebebi biraz da şahsi. Hali hazırda her analizimde belirttiğim gibi ihtiyarlamakta olan sistemim oyunu çeper güç oynatıyorken, avcı modunda büyük performans düşüşü yaşadım. Bunun sebebinin bilgisayarım olduğunu düşünmüyorum zira avcı modu faalleştirildiğinde, oyunun operasyona sonrası efektleri de değişiyor. Başka Bir Deyişle asgari sistem gereksinimlerini avcı hissi modundaki görüntüye ve performansa göre hazırlamadılarsa, ucu ucuna yetiyor diye alan oyuncular pişmanlık yaşayacaktır. Benim sistemim asgari sistem gereksinimlerinin üstünde…

Yeniden de hayvanı avlarken hakikatçiliği net hissettiriyor. Sıktığınız mermi hayvanın hayati uzuvlarına isabet edebildiği gibi atar damarlarına da gelebiliyor. Bu da hakikatçiliği artırmış. Yerdeki kan izleri şayet ciğerinden vurduysanız pembe ve köpüklü, midesinden vurduysanız kırmızı & yeşil karışımı, karaciğerinden vurduysanız koyu renkli görünüyor ve size hayvanı bulmadan atışınızın neresine isabet ettiğini bilmeniz için küçük ipuçları sunuyor. Zati kalbinden vurduysanız, çok değil iki adım sonra avınız devriliveriyor. Avladığınız hayvanı bulduğunuzda karşınıza çıkan ödül ve atış incelemeyi ekranı da 3D animasyonlu ve gayet hoş tasarlanmış. Bu anlamda Way of the Hunter’ı takdir etmek gerekiyor.

Yaralar beni manzaralar

Sarih dünya oyunlarının Unreal Engine 4 ile geliştirilmesine tepkili bkocaman olduğumu belirtmeliyim. Takribî 6 yıldır Unreal Engine’i etkin olarak kullanıyorum ve bu motorun, devasa sarih dünyalar yapıp içinde oyuncu dolaştırmak için olmadığını düşünüyorum. Aslında yazılım size oluşturduğunuz koca sarih dünyayı optimize etme ünsı veriyor ancak bunu kullanmaktan sakınan çok fazla geliştirici var. Way of the Hunter’ın da sarih dünyasında bu küçük optimizasyonlar yapılmamış. Tabi oyunun yeni nesile çıkacağını düşünürsek bu mevzuda onlara kızmak da güç. Manzaralar harika görünüyor ancak performansı öldüren bir şeyler var. Sadece kare sürati değil, giriş gecikmesi de çok fazla olabiliyor. Tabi sisteminiz yeterince güçlüyse bu sorunu yaşamayacaksınız.

Way of the Hunter - Hunter Sense

Oyunun en güçlü yanlarından bkocaman sarih dünyasının manzaraları. Görsellik olarak üst düzey bir reyin olmuş diyebilirim. Güçlü bir sisteminiz varsa hayvan avlamayı bir kenara bırakıp, çevrenin fotoğraflarına sürüklerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Hali hazırda resim modu da bu çok hoş tasarlandığı için, harika manzaralar tutmak isteyen dijital resimciler bu oyunun dünyasını tecrübelemek isteyebilir. Dağlar, ovalar, akarsular, göller gibi muhtelif mekanlarda yeniden habitatın hayvanlarını avlayabileceğiniz gibi harika manzara resimleri de çekebilirsiniz.

Hayvan spektrumu şimdilik tadında

Oyunun lansman sürümünde iki adet büyük harita olacak ve toplamda 25 hayvan cinsi sizleri bilave ediyor. Bunlar arasında kara canlıları olduğu gibi uçar avları da sizi karşılayacak. Sülün, ördek gibi muhtelif kuş cinslerini ya da dilerseniz geyik, moose gibi kara canlılarını avlayabilirsiniz. Bununla birlikte ben yırtıcı hayvanların peşinden gideceğim diyorsanız ayı, kurt ve kızıl tilki gibi hayvanlar da oyunda mevcut olacak. Tabi oyunu alırken “İleride hayvan ilave edilir nasıl olsa” diye düşünmeyin. Geliştirici önümüzdeki yarıyılda yeni haritalar yayınlayacak. Muhtemelen bu haritalar kendisine münhasır hayvanları da birlikte getirecektir ancak bunlar fiyatlı olacak. Oyuna bütün maliyetini ödeyerek elde edeceğiniz iki harita ve 25 hayvan olacak, fazlasını bilave etmeyin, maliyetine göre yanaşırken de bu balakayı unutmayın. Peki hayvan spektrumu az mı diye soracak olursanız, hiç de değil. Haritalar çok büyük ve her cinsin görülebildiği bazı bölgeler var. Haritalardan bkocaman 12, değişiği ise 13 çeşit hayvan kapsayacak. Bunlar da size bütün araziyi gezdirmeye yetecektir.

Animasyonlar patates tarlasından taze taze!

Oyunda silahı kuşanma gibi bazı animasyonlar harika işlenirken, çömelerek yürüme, koşma gibi animasyonlar tarladan taze gelmiş gibi. Özellikle çömeldiğinizde, yürürken biraz süratlenmeye karar verirseniz kolunuz ya da omzunuz -hangisi olduğunu kavrayamadım- kameranın içine giriyor. Çok ilginç, saçma, suni bir görüntü oluşturuyor. Başka Bir Deyişle oyunda co-op olmasa, hiç kişilik modeli olmasa iyiydi diyebilirdim. Tabi eşli oyunda gösterilmesi gereken bir kişilik modeli de oyunun gereksinimlerinden bkocaman.

Way of the Hunter Fotoğraf Modu harika olmuş

Hayvanların animasyonları için de çok iyi olduklarını söyleyemeyeceğim, yeniden de o kadar da makûs görünmüyorlar. Özellikle vurulduklarında fazla tepki göstermiyorlar zira animasyonları çok kısa sürede asıllaşıyor. Tabi koşma, yürüme, beslenme ve çevreye bakınma gibi bazı animasyonlar olması gerektiği kadar iyi olmuş. Çok daha asılcı olabilir miydi? Evet pek tabii. Yeniden de beklentiyi doruğa çıkartmamak gerekli. Şu minik kusurlar olmasa, muhtemelen animasyonlar bu kadar rahatsız etmezdi. Sonuçta lansman sürümü çıkacak bir oyunda şu minik cilaların yapılması da gerekiyordu.

Kısacık bir kısımda seslerden de bahsedelim, oyunda bazı sesler gereksiz biçimde hengameliyken hayvanların çıkarttığı sesler ise olması gerektiğinden daha kısık çıkıyor. Hareketsiz bir gölün yanında dururken bile şarıl şarıl sus sesi geliyor ancak üstünüze doğru adımlayan bir hayvanın ayak sesleri bu kadar güçlü çıkmıyor. Bunu da yeniden ileride aktüellemelerle çözeceklerini düşünüyorum ancak şu an için büyük bir sorun.

Türkçe dil desteği var, var başka bir deyişle…

Oyunun Türkçe dil desteği olduğunu da belirtelim tabi. Ancak tercümeler muhteşem kalitesiz. Özellikle öykü modunda hadisenin akışını anlasanız da, size asla o duyguyu yaşatamıyor. Ben birkaç saat Türkçe oynadıktan sonra şipşak orijinal dilinde oynamaya devam ettim. Tabi İngilizce’den çok kavramayan insanlar için böyle bile olsa Türkçe dil desteği bulundurması iyidir. En azından geliştiricinin, oyunu sattığı pazara gösterdiği bir saygı olarak yorumlayabiliriz bu gidişatı.

Way of the Hunter İnceleme

Uzun sözün kısası

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse, asılcı bir av tecrübeyi arayan ve sistemine güvenen oyunculara hitap ediyor. Tabi oyunun PlayStation 5 ve Xbox Series X / S sürümü de yayınlanacak. Aynı zamanda yazıda bahsettiğim kusurlar giderilecek. Geliştiriciyle irtibat kurup ilk gün yaması hakkında bazı ayrıntılar bildim. Bu surattan puanlamaya o basit kusurları dahil etmiyorum, sadece reyin tecrübemi daha iyi anlayabilmeniz ismine yazıda yer verdim. Way of the Hunter tahlil içeriğinde bir sonuca varacak olursak, sabırlı biriyseniz ve güçlü bir bilgisayara sahipseniz, av oyunlarıyla aranız da iyiyse indirip bir üns verebilirsiniz. Yeniden de harika bir reyin ile karşılaşmayacağınızı bilmenizde fayda var.

Nine Rocks Games’in geliştirdiği, THQ Nordic’in yayınladığı Way of the Hunter, 16 Ağustos’ta -bu analizin yayına girdiği tarihten 4 gün sonra- PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X/ S için çıkacak. Şu anda maliyeti 189,00 TL reyin rastgele bir zamlanma gidişatı olmazsa nispeten uygun. Oyundan size aktaracaklarım bu kadardı, bir başka tahlilde daha görüşmek üzere, sevgi ve reyin ile kalın.

#Way of the Hunter #PC #PlayStation 5 #Xbox Series X #Nine Rocks Games #THQ #First Person Shooter #Simülasyon Yorumlar 1 MK Okuru MK Okuru 14.03.2023 04:35 Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 12.08.2022 18:27 Hala Way of the Samurai 5 bilave ediyoruz Cevapla Kalan Kişilik : 300 Gönder Way of the Hunter İnceleme
Alakanızı Çekebilir Rough Justice: '84 inceleme Reyin Analizleri Rough Justice: ’84 tahlil 80’lerin efsane polisiye dedektiflik dizileri bilgisayarımıza geliyor. Rough Justice: ’84 tahlil içeriğimizde oyuna yakından bakıyoruz. 13.03.2023 20:02 Life of Delta inceleme Reyin Analizleri Life of Delta tahlil Servis robotları ne kadar yararlı olabilir ki? Life of Delta tahlil yazımızda bir insanın yaşamını kurtarmaya çalışan Delta’ya yolunda eşlik ediyoruz. 13.03.2023 20:01 2023 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu Sinema/TV – Haberler 2023 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu Everything Everywhere All at Once filminin damga vurduğu 2023 Oscar Ödülleri merasiminde Yüksekokul Ödülü’ni kucaklayan isimler belli oldu. 13.03.2023 12:19 Pedro Pascal Merge Mansion'da başrolde Sinema/TV – Haberler Pedro Pascal Merge Mansion’da başrolde Metacore, Merge Mansion’ın güncellemesini kutlamak için Pedro Pascal ile Los Angeles’ta Paramour Malikanesinde VIP aktiflik tertip edecek. 12.03.2023 14:36 Super Mario Bros. filmi son fragmanı yayınlandı Reyin Haberleri Super Mario Bros. filmi son fragmanı yayınlandı Son Super Mario Bros. filmi son fragmanı, Chris Pratt’in Mario’su ve Seth Rogen’ın Donkey Kong’u’nun serüvenlerini gösteriyor. 12.03.2023 01:20 Monster Notebook şarj için güçleri birleştirdi: Pusat Seyahat Kiti Teknoloji Monster Notebook şarj için eforları birleştirdi: Pusat Seyahat Kiti Monster Notebook, 65W Süratli Şarj Adaptörü ve 100W PD Süratli Şarj Kablosu mahsullerinden oluşan Pusat Seyahat Kitini satışa sundu. 11.03.2023 15:59 Rainbow Six: Siege 8.Yıl 1.Sezon başladı Reyin Haberleri Rainbow Six: Siege 8.Yıl 1.Sezon başladı Ubisoft yaptığı açıklama ile Rainbow Six: Siege 8.Yıl 1.Sezon Commanding Force Operasyonu’nun başladığını duyurdu. 11.03.2023 15:54 Tekken 8 son fragmanı Paul Phoenix'in değişimini gösteriyor Reyin Haberleri Tekken 8 son fragmanı Paul Phoenix’in başkalaşımını gösteriyor Tekken 8 son fragmanı Tekken’in efsanevi dövüşçü kadrosundan Paul Phoenix’in kişilik tasarım başkalaşımını gösteriyor. 11.03.2023 15:46 Epic Games Store ücretsiz oyunları açıklandı 16-23 Mart 2023 Reyin Haberleri Epic Games Store ücretsiz oyunları açıklandı 16-23 Mart 2023 Bir süredir platformunda ücretsiz oyunlar veren Epic Games Store’un bu haftaki ücretsiz oyunları açıklandı. 11.03.2023 02:56 Popüler Haber Tahlil Teknoloji Epic Games Store ücretsiz oyunları açıklandı 16-23 Mart 2023 1145 Epic Games Store ücretsiz oyunları açıklandı 16-23 Mart 2023 Sony ne kadar oyuncu kaybedecek? 373 Sony ne kadar oyuncu kaybedecek? Resident Evil 4 Remake yağmur efekti değiştiriliyor 322 Resident Evil 4 Remake yağmur efekti değiştiriliyor Starfield çıkış tarihi açıklandı 314 Starfield çıkış tarihi açıklandı Last of Us sistem gereksinimleri açıklandı 298 Last of Us sistem gereksinimleri açıklandı Daha Fazlası Hogwarts Legacy inceleme 1270 Hogwarts Legacy tahlil Fire Emblem Engage inceleme 686 Fire Emblem Engage tahlil Dead Space Remake inceleme 645 Dead Space Remake tahlil Forspoken inceleme 596 Forspoken tahlil Returnal PC inceleme 539 Returnal PC tahlil Daha Fazlası Sonunda UFO düşürüldü 882 Sonunda UFO düşürüldü Xbox Series X ve Xbox Series S fiyat artışı açıklandı 838 Xbox Series X ve Xbox Series S maliyet çoğalışı açıklandı UE 5.1 demosu, NVIDIA RTX 4090'ın sınırlarını zorluyor 790 UE 5.1 demosu, NVIDIA RTX 4090’ın sınırlarını zorluyor Kripto bağış açan Haluk Levent, 2 saatte 530 Bin dolar topladı 564 Kripto bağış açan Haluk Levent, 2 saatte 530 Bin dolar topladı DualSense Edge PS5 Pro denetleyicisi – Fiyat, çıkış tarihi ve özellikler 433 DualSense Edge PS5 Pro denetleyicisi – Maliyet, çıkış tarihi ve özellikler Daha Fazlası Merlin’in Kazanı İngilizce Why is the Call of Duty so important? How many players will Sony lose? Wolcen is coming to PS5 and XSX|S FIFA 23 loot boxes sued for gambling What can you do with the new gaming PC? 2023

Categories: PC
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ