Watchmen: The End Is Nigh

Watchmen: The End Is Nigh

Aralık 4, 2019 0

Epeydir beklenen çizgi roman uyarlaması Watchmen: The End is Nigh, nihayet vizyona girdi. İlk eleştirilerin gayet olumlu olduğu yapımın eş zamanlı olarak bir de video oyunu yayınlandı. Deadline Games tarafından geliştirilen yapım, ortalama değerlerde oyunlar yapan bir ekibin elinden çıkıyor. Daha önce Total Overdose: A Gunslinger’s Tale in Mexico’yu hazırlayan takımın bu yeni projesi de, öncekilerden pek farklı değil.

Final Fight, namı diğer Hagar!

PC için Steam üzerinden dağıtılan (PS3 için PSN ve X360 için Xbox Live) Watchmen’de oynanabilir iki karakter bulunuyor. Bunlardan ilki Nite Owl. Görür görmez Batman’i anmadan edemeyeceğiniz bu karakterin en önemli özelliği kıyafeti. Genellikle düşmanlarını kıyafetinin marifetleri ve dövüş yetenekleri sayesinde alaşağı eden Nite Owl’ın haricindeki bir diğer oynanabilir kahraman ise Rorschach. Peki onun özelliği nedir? Acımasız olması! Evet, onun özelliği bu. Zaten her iki karakter ile oynarken aradaki farkı göreceksiniz. Rorschach’ın hareketleri Nite Owl’a göre daha agresif ve düşmanları öldürmeye yönelik… Düşmanın kolunu, bacağını, hatta boynunu kıran Rorschach, geçmişinden gelen öfkesini karşısına çıkan herkesin üzerine saçıyor. Özel kimyasallarla geliştirilen maskesinin niteliği, duygusal değişimlere göre farklı motifler resmediyor olması. Rorschach’ın yüzündeki akan görüntünün sebebi bu.

Watchmen: The End Is Nigh “Duygularına göre değişen maskesiyle Rorschach en acımasız karakter. Rakiplerine karşı çok sert ve katı.”
Karakterlerden herhangi birini seçerek başladığınız Watchmen’de isterseniz Co-Op deneyimi de yaşayabiliyorsunuz. Klavye+gamepad aracılığıyla çift kişi aynı senaryoyu beraber oynayabiliyor. Split screen tekniğiyle gerçekleştirilen Co-Op’ta ekran ikiye ayrılıyor. Oyuna başlanılan ilk andan itibaren sonuna kadar hep aynı ilerleyiş mantığı güdülmüş. Bana ataricilerde oynadığımız Final Fight, yani namı diğer Hagar oyununu anımsattı. İlerle ve karşına çıkan düşmanları döv… Sonra tekrar ilerle ve sebepsiz yere karşınıza dikilen düşmanları yine döv… Watchmen bu şekilde ilerliyor. Hani bir şey düşündürmeyen, sadece vakit geçirmek için oynanan oyunlar vardır ya, işte The End is Nigh tam onlardan biri. Kafaya takmanız gereken tek şey comboları yapmaktan başka bir şey değil. Zaten tuşlara basarken ister istemez bazı özel hareketleri yapıyorsunuz. Birkaçına da menüden bakıp, kısa zamanda kontrollerini kavrayabilirsiniz.

Hava ayaz mı ayaz, ellerim ceplerimde

Kapow Engine ile geliştirilen oyunda animasyonlar bir hayli başarılı ama çok kısıtlı. Yönettiğimiz karakterler ile düşmanların etkileşimi sırasında ekranda anlamsız boşluklar göze çarpmıyor. Karakterin yumruğu düşmanın tam suratına oturuyor ve darbeyi alan taraf, gerçekçi bir şekilde tepki gösteriyor. Zaten bu tür dövüşerek ilerlemeye odaklı bir oyunda, kavga animasyonlarının iyi olmaması düşünülemez. Ancak yapay zeka açısından bir hayli garip enstantanelerle karşılaşmanız olası. Zira düşmanların bir köşede anlamsızca beklemelerinden tutun da, yanındaki arkadaşına tekme tokat girdiğinizde hâlâ aval aval bakanlara kadar birçok yapay zeka problemiyle yüz yüze geleceksiniz. Maalesef yaklaşık 3 saat süren Watchmen: The End is Nigh macerası boyunca bu gibi hatalara göz yummak zorundasınız.

Grafiksel olarak başarılı olan yapımda, güzel animasyonlar görmemize karşın son derece sınırlı sayıda olmaları önemli bir eksi. Kontrol ettiğimiz karakterlerin gerçekçi görünüşlerine karşın, az sayıdaki düşman tipi atmosferin gerçekçiliğini törpülüyor. Hep aynı tipteki adamları dövmekten zevk aldığımız yıllarda deli gibi Final Fight oynuyorduk. Ancak video oyun teknolojileri bir hayli ilerlerdi ve bizim de standartlarımız yükseldi…

Watchmen: The End Is Nigh “Animasyonlar yapımdaki başarılı noktalardan biri olarak dikkat çekiyor.”
Levyem ile sev beni

Seslere kulak kabarttığımızda, çok fazla efekt ile karşılaşmıyoruz. Basit ortam seslerinin yanında bağırış çağırışlar ve arbedeler esnasında oluşan darbe sesleri… Bir de karakterlerin konuşmaları var (Konuşurken Nite Owl’ın ağzı oynamıyor). Bunlar için filmin oyuncuları ile çalışılmış. Yani Rorschach’ın maskesinin ardındaki Jackie Earle Haley’i ya da Nite Owl’ı oynayan Patrick Wilson’ın gerçek sesleri Watchmen: The End is Nigh’da mevcut.

Ortaya çıkan tabloya genel olarak baktığımızda, İnternet üzerinden bölüm bölüm yayınlanacak olan Watchmen’in bu ilk oyunu, klasik aksiyon yapımlarının yenilenmiş hali gibi duruyor. Önüne çıkanı döv, ilerle, karşına gelen grubu döv, hepsi dayak yeyince kapı açılsın ve tekrar ilerle… İşte The End is Nigh’ın tarifi bu. Eğer iyi bir aksiyon oyunu arıyorsanız, bu yapım sizi tatmin etmeyebilir. Ancak filmine gidip iyice gaza geldiyseniz, yapacak bir şey yok, birkaç saatlik Watchmen deneyimi yaşayacaksınız demektir. Sonra mı? Sonrasında devam oyununu beklemeye koyulacaksınız…

Tags: Aksiyon, PC, watchmen the end is nigh Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts