Victoria 3 Ön İnceleme

Victoria 3 Ön İnceleme

Mayıs 5, 2023 0

Öncelikle şunu belirtmek isterim, uzun zamandır Türkçe dil desteği beklediğimiz reyin dünyasında nihayet bir strateji oyunu, üstelik kocaman bir strateji oyunu Türkçe dil desteği ile geliyor. Paradox Interactive bu mevzuda yine farkını ve kalitesini konuşturmuş diyebiliriz.

Viktorya yarıyıli tarihsel açıdan çok yaygın olan bir yarıyıl değildir aslında, bu yarıyıla ismini veren Kraliçe Victoria sayesinde, Büyük Britanya bölgesinde sanayi devriminin yükselmesi ve Britanya İmparatorluğunun zirvesi kabul edilir. Yani Victoria döneminin 1837 – 1901 seneleri arası ekmeğini o yarıyıllarda Britanya, şimdiki yarıyılda ise Paradox Interactive yemeğe devam ediyor diyebiliriz. Zira Victoria serisini bütün gaz sürdürmeye devam ediyorlar.

Victoria 3 ön inceleme Oynadık

Victoria 3 Ön İnceleme

Strateji oyunları aşırıca ayrıntı barındırır, bu mevzuda ise Paradox zirveyi zorlamaya devam ediyor. Sadece strateji demek olmuyor aslında yani asker çıkartalım, ülke basalım, toprak alalım, kafa keselim gibi eylemler Victoria 3’te yok diyebiliriz. Daha stratejik ve ince düşünmek gerekiyor. Yani her alanda ülkenizi ve kendini düşünmek zorundasınız. Diğer ülkelerle yaptığımız ikili ilişkiler, ülke içinde ki saygınlığımız, hayatımızı devam ettirebilmemiz için gereken para gibi mevzularda ince düşünmek zorundayız.

Paradox’un diğer oyunlarında para kaynaklarını ülkemize çekebilmek için ticaret noktalarına yönlendirme yapmak emeliyle tüccarlar koyuyorduk ve bir şekilde para akışını hazinemize yönlendiriyorduk. İşte bu hadiseler artık yok, Paradox bu sefer paranın eforunu topluluk içindeki bazı yaradılışların hâkimiyetine vermiş vaziyette. Yani bazı gidişatlar haricinde paranın gidişatına ve gelişimine istikamet veremiyoruz dersek palavra olmaz. 
 Victoria 3 Ön İnceleme

Oyuna başlamadan evvel hoş ve ayrıntılı bir tutorial öğretici bölümü var. Reyin hakkında çok fazla bilgi ve ince noktayı bizimle paylaşıyor. Elbette oyuna girenlerin büyük bir kısmı “yahu kim bakacak şimdi oraya, en iyi bilme oynayarak olur” diyecekler. Ama siz onlardan olmayın, karmaşık bir arayüzü yok oyunun, sadece alışmanız gerekiyor, ondan sonrası çocuk oyuncağı.

Reyin zati Türkçe dil desteği ile geldiği için çok fazla bir zaman kaybetmiyorsunuz öğrenirken. Oyunun içinde bize en çok dayanakçı olacak şey “Günlük” kısmı. Yahu resmen hayat kurtarıyor burası. Bazı önemli anlarda bize hoş destek sağlıyor elbette değerlendirmek gerekli ama bazen de içimizden gelen sesi dinlemek de yararlı olabilir. İlla size günlüğü takip edin demiyorum ama ilk etaplarda destek alın, uzmanlaşınca koy verin gitsin, kim okuyacak şimdi kullanım klavuzunu ya 😀  

Ülke yönetiyoruz burada biraz sessiz olur musunuz?

Victoria 3 Ön İnceleme

Strateji oyunlarında genellikle hep bir fantezi arayışı vardır. Asıl tarihte olmayan veya olamayacak şeyleri oyunlarda yapma istediğidir bu fantezi kavrayışı. Beklemediğiniz ülkeleri apayrı formlara getirebiliyorsunuz. Her şey sizin elinizde yeter ki siz isteyin ve inanın. Ülkenin her alanda gelişmesi sizin çıkaracağınız yasalara bağlı aslında. Oyunda milleti baskı altına alıp yarı diktatör bir yönetimle ezebilirsiniz veya çok çağdaş bir kültür benimseyip geleceğe ayak uydurabilirsiniz. Elbette önünüzdeki süreçte bunların iyi veya makûs bir değeri oluyor. 

Ülke idaremek o kadar kolay değil, dedik ya strateji ama çok fazla ayrıntı barındırıyor. Milletimiz üç temel sınıftan oluşuyor, bunlar nedir diyecek olursak. Aslında hepimizin bildiği sınıflar bunlar alt, orta ve üst sınıf oyunda mevcut. Ülkedeki refah seviyesini yükseltmek, otoritemizi çoğaldırmak, nüfuzumu yükseltmek için hepsini mutlu etmemiz ve ihtiyaçlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor.  Sınıfları oyunun merkezine aldığımız gibi toplumsal sınıfları da es geçmememiz gerekli. Mesela işçiler, köylüler, esnaflar, askerler vs vs usuma gelenler bunlar. Bu sınıfları da tek tek hakimiyet etmemiz gerekiyor ki seçim zamanı hepsinden rey alabilelim ?? 
 Victoria 3 Ön İnceleme

Grafikler resmen akıyor ve sizi hiç üzmüyor

Oyunumuz strateji, asker yetiştir, ülkelere savaş aç, şehirleri yağmala, uyuşma imzala gibi görünse de bazı noktalarda gerçekten ince ayrıntılara yer verilmiş. Harita konumundan bakacak olursak, çok geniş ve hoş bir reyin içi haritası var öncelikle onu belirteyim. Tepeden oyuna baktığınız zamanda mis gibi bulutlar, kuşlar ve huzur sizi karşılıyor. Yani yer suratında ne halt yeniyorsa yensin yukarısı pırıl pırıl. Baktın işler iyi gitmiyor mu? Tasalar peş peşe mi geliyor? Padişah ücreti yetmiyor mu? Çık hemen bulutların üstüne dinlendir ruhunu in sonra alta mis gibi.

Harita üzerinde insanların olmadığı yani yerleşimin olmadığı alanlarda ağaçlar, kuşlar, dağlar var ve yanaştığınız zaman çok hoş incelikler görebiliyorsunuz. Abi adamlar ağaçların sallanmasını bile eklemişler, sen düşün gerisini artık! Değinmeden edemeyeceğim, martılar bile var yahu! Ses çıkartıyorlar mı bilmiyorum fakat sahil kasabalarında bölüm bölüm martılar var. 

Bir de şehirler var elbette. Asıl mevzu orada zirveye erişiyor. Yani bazı oyunlarda olur ya hani maksat şehir olduğunu göstermek olsun gelişi hoş random 2-3 adet bina dikip geçerler. İşte bu oyunda onlar yok, estetik kaygısından mıdır nedir bilinmez ama gerçekten şehir mimarisi mevzusunda çok hassas davranmışlar. Her ülkenin ya da daha doğrusu her kültürün kendi mimarisine özgü birkaç şeyi şehirlerde görebiliyorsunuz. İstanbul’da Ayasofya’yı gördüğüme yemin edebilirim ama ispatlayamam zira ekran görüntüsü alamadım unuttum 

Victoria 3 Ön İnceleme

Bu kadar çok özellik saydık elbette ki ekran kartınız çok iyi olmalı vs gibi bir vaziyet söz mevzusu değil. Mevcut PC özelliklerinize göre reyin optimizasyon sağlıyor sizlere. Yani bulunduğu kabın şeklini alan bir yapıya sahip oyunumuz. 

Geldik asıl bölüme, mekanikler bizi sıkıldırıyor mu?

Yukarıyada sorduğum sorunun yanıtı aslında basit ve o kadarda güç değil. Siz işleri daldırmadığınız sürece oyunda her şey hoş. Oyunda gördüğümüz ekranımız standart Paradox oyunlarındakiler gibi sol üstte ülkemizin genel gidişatı gösteren bir istif şekil ikon ve sayı ile dolu. Paramız, asker sayımız, otorite vaziyetimiz vesaire hepsi sol üstte yer almakta. Ekranın altında 5 adet yuvarlak düğme mevcut bunlarda harita çeşitleri arasında süratli geçiş yapmamızı sağlıyor.

Asıl oyunda bizi ince ayrıntıları götüren bölüm ise sol tarafta yer alıyor. Ekranın solunda menü kıvamında ince bir bölüm var. Ülkemiz için ne yapmak istiyorsak işte burada temellerini atıyoruz diyebiliriz. Hani denir ya “rezil de etmek vezir de etmek” işte bu sözü bu menüde hayata geçirebiliyoruz. 

Victoria 3 Ön İnceleme

Daha evvel strateji oyunu oynadın mı bilmiyorum dostum ama şayet bu kadar uzun ve karışık bir yazıda buraya kadar geldiysen daha evvel oynadığını varsayıyorum oynamadıysan da helal olsun gerçekten buraya kadar geldiğin için ??. Diplomasi bizim için ekmek gibi su gibi bir şeydir bu oyunlarda. Bazı noktalarda illa topla tüfekle savaşman gerekmez bazen de siyasi oyunlarla topraklarını veya fikirlerini genişletebilirsin. Oyunda birçok diplomasi mevcut yani sen nasıl idaremek ya da nasıl ilerlemek istiyorsan hemen hemen istediğin her şey bu bölümde var.

Senden büyük ve efor milletleri başına bela olarak almak istemiyorsan İttifak olabiliyorsun, baktın bir ülke seni yiyecek hemen büyük bir ülke ile Savunma Anlaşmayı kuruyorsun ki düşmanı o yensin sen güneşin ve kumun tadını çıkartabilesin veya işler iyi gitmiyor o dost görünen ülke senin içinden geçecek hemen yapıştırıyorsun Saldırmazlık Anlaşmayı vaka çözülüyor gibi. Bir ülkeyi vasal olarak alabiliyorsun, şayet çok paran varsa paranı kullanıp mekânda dostlarına kahve ısmarlamak gibi düşün bunu dost çekebiliyorsun yanına bu ve bunlar gibi daha birçok özellik mevcut oyunda.

Hearts of Iron IV oynadın mı hiç? Şayet oynadıysan bu dediğimi kolayca anlarsın. Basit kâğıt üzerinde oynanan strateji oyunları gibi değil bu reyin. Savaş ilan ettiğin zaman, cephe açman gerekiyor. Askerleri cepheye başlarında bir kumandan olmadan göndermen doğru değil, ikmal desteği sağlıyorsun, yediriyorsun, giydiriyorsun her şeylerini karşılıyorsun ondan sonra zafer için tekbirler eşliğinde savaşa uğurluyorsun.
 Victoria 3 Ön İnceleme 

Müzikler ve seslere gelecek olursak

Reyin için müzikler gerçekten sizi dinlendiriyor ve bazı anlarda oyununun içine çekiyor. Öyle bir an geliyor ki Pan’ın Yunan Mitolojisinden bir yaradan yarı keçi yarı insan gibi bir şey üflediği flüt gibi bizi büyüleyip zamanı unutuyoruz. Tamam müzikler mevzusunda bu kadar methiye yeter. 

Biraz evvel söylediğim gibi haritada yer alan bazı noktalarda deniz sesleri, volkan hengame sesleri, kuşların sesleri oyuna çok hoş bir atmosfer katmış. Savaş mekanikleri deseniz onlarda çok hoş, silahların çıkardığı o sesler anlayamazsınız asıl bir savaş alanına götürüyor bizleri. Bazen silah sesleri değil de çatal bıçak sesi gibi geldiği yerlerde oldu ama neyse olsun o kadarda artık. 

Ve şefin tavsiyesi

Victoria 3 Ön İnceleme

Oyunun hemen hemen her noktasını sizlere anlattım. Beta aşamasında deneyimleme şansı bulduğum oyunun, palavra yok gözüme takılan bir eksik yanı yok şimdilik. Elbette daha mekaniksel açıdan tertip etmeler veya yenilemeler kesinlikle oyuna gelecektir ama şimdilik reyin çok hoş. Paradox tarafından yapılan en ince detaylı ve düzenli içeriğe sahip strateji oyununu görmekteyiz.

Zaman döngüsü açısından sadece Victoria Yarıyıli’ni mevzu alıyor olması bazı oyuncular için biraz sıkıcı veya saçma gelse de emin olun oyuna alıştıktan sonra çok fazlasıyla bağımlısı olursunuz. Usunuzda nasıl bir yönetim tasarıyı varsa istediğiniz ülkeye istediğiniz şekilde empoze edebiliyorsunuz. Elbette hemen olmuyor ama sonuçta yapabiliyorsunuz bunu. 

Victoria 3, 25 Ekim 2022 tarihinde çıkacak ve fiyat politikası şimdilik Standart sürüm 249,00 TL ve Grand Edition sürümü ise 399,00 TL olarak belirlendi.

Atıf Doğan Özcan Atıf Doğan Özcan 2.09.2022 – 14:04 Paylaş Victoria 3 ön incelememizde, oyunun bize sunulan özel erken erişim sürümünü oynadık. 1800’lü senelerin başına gittik ve ülke nasıl yönetilir herkese öğrettik.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, uzun zamandır Türkçe dil desteği beklediğimiz reyin dünyasında nihayet bir strateji oyunu, üstelik kocaman bir strateji oyunu Türkçe dil desteği ile geliyor. Paradox Interactive bu mevzuda yine farkını ve kalitesini konuşturmuş diyebiliriz.

Viktorya yarıyıli tarihsel açıdan çok yaygın olan bir yarıyıl değildir aslında, bu yarıyıla ismini veren Kraliçe Victoria sayesinde, Büyük Britanya bölgesinde sanayi devriminin yükselmesi ve Britanya İmparatorluğunun zirvesi kabul edilir. Yani Victoria döneminin 1837 – 1901 seneleri arası ekmeğini o yarıyıllarda Britanya, şimdiki yarıyılda ise Paradox Interactive yemeğe devam ediyor diyebiliriz. Zira Victoria serisini bütün gaz sürdürmeye devam ediyorlar.

Victoria 3 ön inceleme Oynadık

Victoria 3 Ön İnceleme

Strateji oyunları aşırıca ayrıntı barındırır, bu mevzuda ise Paradox zirveyi zorlamaya devam ediyor. Sadece strateji demek olmuyor aslında yani asker çıkartalım, ülke basalım, toprak alalım, kafa keselim gibi eylemler Victoria 3’te yok diyebiliriz. Daha stratejik ve ince düşünmek gerekiyor. Yani her alanda ülkenizi ve kendini düşünmek zorundasınız. Diğer ülkelerle yaptığımız ikili ilişkiler, ülke içinde ki saygınlığımız, hayatımızı devam ettirebilmemiz için gereken para gibi mevzularda ince düşünmek zorundayız.

Paradox’un diğer oyunlarında para kaynaklarını ülkemize çekebilmek için ticaret noktalarına yönlendirme yapmak emeliyle tüccarlar koyuyorduk ve bir şekilde para akışını hazinemize yönlendiriyorduk. İşte bu hadiseler artık yok, Paradox bu sefer paranın eforunu topluluk içindeki bazı yaradılışların hâkimiyetine vermiş vaziyette. Yani bazı gidişatlar haricinde paranın gidişatına ve gelişimine istikamet veremiyoruz dersek palavra olmaz. 
 Victoria 3 Ön İnceleme

Oyuna başlamadan evvel hoş ve ayrıntılı bir tutorial öğretici bölümü var. Reyin hakkında çok fazla bilgi ve ince noktayı bizimle paylaşıyor. Elbette oyuna girenlerin büyük bir kısmı “yahu kim bakacak şimdi oraya, en iyi bilme oynayarak olur” diyecekler. Ama siz onlardan olmayın, karmaşık bir arayüzü yok oyunun, sadece alışmanız gerekiyor, ondan sonrası çocuk oyuncağı.

Reyin zati Türkçe dil desteği ile geldiği için çok fazla bir zaman kaybetmiyorsunuz öğrenirken. Oyunun içinde bize en çok dayanakçı olacak şey “Günlük” kısmı. Yahu resmen hayat kurtarıyor burası. Bazı önemli anlarda bize hoş destek sağlıyor elbette değerlendirmek gerekli ama bazen de içimizden gelen sesi dinlemek de yararlı olabilir. İlla size günlüğü takip edin demiyorum ama ilk etaplarda destek alın, uzmanlaşınca koy verin gitsin, kim okuyacak şimdi kullanım klavuzunu ya 😀  

Ülke yönetiyoruz burada biraz sessiz olur musunuz?

Victoria 3 Ön İnceleme

Strateji oyunlarında genellikle hep bir fantezi arayışı vardır. Asıl tarihte olmayan veya olamayacak şeyleri oyunlarda yapma istediğidir bu fantezi kavrayışı. Beklemediğiniz ülkeleri apayrı formlara getirebiliyorsunuz. Her şey sizin elinizde yeter ki siz isteyin ve inanın. Ülkenin her alanda gelişmesi sizin çıkaracağınız yasalara bağlı aslında. Oyunda milleti baskı altına alıp yarı diktatör bir yönetimle ezebilirsiniz veya çok çağdaş bir kültür benimseyip geleceğe ayak uydurabilirsiniz. Elbette önünüzdeki süreçte bunların iyi veya makûs bir değeri oluyor. 

Ülke idaremek o kadar kolay değil, dedik ya strateji ama çok fazla ayrıntı barındırıyor. Milletimiz üç temel sınıftan oluşuyor, bunlar nedir diyecek olursak. Aslında hepimizin bildiği sınıflar bunlar alt, orta ve üst sınıf oyunda mevcut. Ülkedeki refah seviyesini yükseltmek, otoritemizi çoğaldırmak, nüfuzumu yükseltmek için hepsini mutlu etmemiz ve ihtiyaçlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor.  Sınıfları oyunun merkezine aldığımız gibi toplumsal sınıfları da es geçmememiz gerekli. Mesela işçiler, köylüler, esnaflar, askerler vs vs usuma gelenler bunlar. Bu sınıfları da tek tek hakimiyet etmemiz gerekiyor ki seçim zamanı hepsinden rey alabilelim ?? 
 Victoria 3 Ön İnceleme

Grafikler resmen akıyor ve sizi hiç üzmüyor

Oyunumuz strateji, asker yetiştir, ülkelere savaş aç, şehirleri yağmala, uyuşma imzala gibi görünse de bazı noktalarda gerçekten ince ayrıntılara yer verilmiş. Harita konumundan bakacak olursak, çok geniş ve hoş bir reyin içi haritası var öncelikle onu belirteyim. Tepeden oyuna baktığınız zamanda mis gibi bulutlar, kuşlar ve huzur sizi karşılıyor. Yani yer suratında ne halt yeniyorsa yensin yukarısı pırıl pırıl. Baktın işler iyi gitmiyor mu? Tasalar peş peşe mi geliyor? Padişah ücreti yetmiyor mu? Çık hemen bulutların üstüne dinlendir ruhunu in sonra alta mis gibi.

Harita üzerinde insanların olmadığı yani yerleşimin olmadığı alanlarda ağaçlar, kuşlar, dağlar var ve yanaştığınız zaman çok hoş incelikler görebiliyorsunuz. Abi adamlar ağaçların sallanmasını bile eklemişler, sen düşün gerisini artık! Değinmeden edemeyeceğim, martılar bile var yahu! Ses çıkartıyorlar mı bilmiyorum fakat sahil kasabalarında bölüm bölüm martılar var. 

Bir de şehirler var elbette. Asıl mevzu orada zirveye erişiyor. Yani bazı oyunlarda olur ya hani maksat şehir olduğunu göstermek olsun gelişi hoş random 2-3 adet bina dikip geçerler. İşte bu oyunda onlar yok, estetik kaygısından mıdır nedir bilinmez ama gerçekten şehir mimarisi mevzusunda çok hassas davranmışlar. Her ülkenin ya da daha doğrusu her kültürün kendi mimarisine özgü birkaç şeyi şehirlerde görebiliyorsunuz. İstanbul’da Ayasofya’yı gördüğüme yemin edebilirim ama ispatlayamam zira ekran görüntüsü alamadım unuttum 

Victoria 3 Ön İnceleme

Bu kadar çok özellik saydık elbette ki ekran kartınız çok iyi olmalı vs gibi bir vaziyet söz mevzusu değil. Mevcut PC özelliklerinize göre reyin optimizasyon sağlıyor sizlere. Yani bulunduğu kabın şeklini alan bir yapıya sahip oyunumuz. 

Geldik asıl bölüme, mekanikler bizi sıkıldırıyor mu?

Yukarıyada sorduğum sorunun yanıtı aslında basit ve o kadarda güç değil. Siz işleri daldırmadığınız sürece oyunda her şey hoş. Oyunda gördüğümüz ekranımız standart Paradox oyunlarındakiler gibi sol üstte ülkemizin genel gidişatı gösteren bir istif şekil ikon ve sayı ile dolu. Paramız, asker sayımız, otorite vaziyetimiz vesaire hepsi sol üstte yer almakta. Ekranın altında 5 adet yuvarlak düğme mevcut bunlarda harita çeşitleri arasında süratli geçiş yapmamızı sağlıyor.

Asıl oyunda bizi ince ayrıntıları götüren bölüm ise sol tarafta yer alıyor. Ekranın solunda menü kıvamında ince bir bölüm var. Ülkemiz için ne yapmak istiyorsak işte burada temellerini atıyoruz diyebiliriz. Hani denir ya “rezil de etmek vezir de etmek” işte bu sözü bu menüde hayata geçirebiliyoruz. 

Victoria 3 Ön İnceleme

Daha evvel strateji oyunu oynadın mı bilmiyorum dostum ama şayet bu kadar uzun ve karışık bir yazıda buraya kadar geldiysen daha evvel oynadığını varsayıyorum oynamadıysan da helal olsun gerçekten buraya kadar geldiğin için ??. Diplomasi bizim için ekmek gibi su gibi bir şeydir bu oyunlarda. Bazı noktalarda illa topla tüfekle savaşman gerekmez bazen de siyasi oyunlarla topraklarını veya fikirlerini genişletebilirsin. Oyunda birçok diplomasi mevcut yani sen nasıl idaremek ya da nasıl ilerlemek istiyorsan hemen hemen istediğin her şey bu bölümde var.

Senden büyük ve efor milletleri başına bela olarak almak istemiyorsan İttifak olabiliyorsun, baktın bir ülke seni yiyecek hemen büyük bir ülke ile Savunma Anlaşmayı kuruyorsun ki düşmanı o yensin sen güneşin ve kumun tadını çıkartabilesin veya işler iyi gitmiyor o dost görünen ülke senin içinden geçecek hemen yapıştırıyorsun Saldırmazlık Anlaşmayı vaka çözülüyor gibi. Bir ülkeyi vasal olarak alabiliyorsun, şayet çok paran varsa paranı kullanıp mekânda dostlarına kahve ısmarlamak gibi düşün bunu dost çekebiliyorsun yanına bu ve bunlar gibi daha birçok özellik mevcut oyunda.

Hearts of Iron IV oynadın mı hiç? Şayet oynadıysan bu dediğimi kolayca anlarsın. Basit kâğıt üzerinde oynanan strateji oyunları gibi değil bu reyin. Savaş ilan ettiğin zaman, cephe açman gerekiyor. Askerleri cepheye başlarında bir kumandan olmadan göndermen doğru değil, ikmal desteği sağlıyorsun, yediriyorsun, giydiriyorsun her şeylerini karşılıyorsun ondan sonra zafer için tekbirler eşliğinde savaşa uğurluyorsun.
 Victoria 3 Ön İnceleme 

Müzikler ve seslere gelecek olursak

Reyin için müzikler gerçekten sizi dinlendiriyor ve bazı anlarda oyununun içine çekiyor. Öyle bir an geliyor ki Pan’ın Yunan Mitolojisinden bir yaradan yarı keçi yarı insan gibi bir şey üflediği flüt gibi bizi büyüleyip zamanı unutuyoruz. Tamam müzikler mevzusunda bu kadar methiye yeter. 

Biraz evvel söylediğim gibi haritada yer alan bazı noktalarda deniz sesleri, volkan hengame sesleri, kuşların sesleri oyuna çok hoş bir atmosfer katmış. Savaş mekanikleri deseniz onlarda çok hoş, silahların çıkardığı o sesler anlayamazsınız asıl bir savaş alanına götürüyor bizleri. Bazen silah sesleri değil de çatal bıçak sesi gibi geldiği yerlerde oldu ama neyse olsun o kadarda artık. 

Ve şefin tavsiyesi

Victoria 3 Ön İnceleme

Oyunun hemen hemen her noktasını sizlere anlattım. Beta aşamasında deneyimleme şansı bulduğum oyunun, palavra yok gözüme takılan bir eksik yanı yok şimdilik. Elbette daha mekaniksel açıdan tertip etmeler veya yenilemeler kesinlikle oyuna gelecektir ama şimdilik reyin çok hoş. Paradox tarafından yapılan en ince detaylı ve düzenli içeriğe sahip strateji oyununu görmekteyiz.

Zaman döngüsü açısından sadece Victoria Yarıyıli’ni mevzu alıyor olması bazı oyuncular için biraz sıkıcı veya saçma gelse de emin olun oyuna alıştıktan sonra çok fazlasıyla bağımlısı olursunuz. Usunuzda nasıl bir yönetim tasarıyı varsa istediğiniz ülkeye istediğiniz şekilde empoze edebiliyorsunuz. Elbette hemen olmuyor ama sonuçta yapabiliyorsunuz bunu. 

Victoria 3, 25 Ekim 2022 tarihinde çıkacak ve fiyat politikası şimdilik Standart sürüm 249,00 TL ve Grand Edition sürümü ise 399,00 TL olarak belirlendi.

#Victoria 3 #PC #Paradox #Paradox #Strateji Yorumlar 9 MK Okuru MK Okuru 5.05.2023 13:12 Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 4.09.2022 10:23 Oyunda savaşlar ikinci tasarıdayken, tamamen sanayi ve siyasi devrimleri mevzu alırken şöyle denmiş. “Oyunumuz strateji, asker yetiştir, ülkelere savaş aç, şehirleri yağmala, uyuşma imzala gibi görünse de…”

Üstelik bu yazının hiçbir kısmına inceleme sınamaz. Bana reyin oynanmamış gibi geldi biraz. Cevapla MK Okuru MK Okuru 4.09.2022 19:04 Yani Osmanlıyı hasta adamdan çıkarmak için reformlara, meclise, sınıf dağılımlarından değişen politikalara yapılan araştırmalara, yeni fethedilen yerlerden ve o bölgelerin dönüştürülmesinden, diğer ülkelerin dalmasının yasaklanmasi için yapılan diplomasi gösterilerinden bahsedilebilirdi. Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 3.09.2022 10:06 pre-order ettim zati bekledigim bir reyindi Cevapla Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 3.09.2022 07:38 İncelemeyi yazmışsın eline sağlık ama incelemede eu4 ile karşılaştırmaşsın oyunu. Şahsen bir victoria hayranı olarak oyunun herkes oynasın diye bir downgrade mi yoksa victoria 2nin üzerine çıkılmış seviyede bir reyin mi olduğunu merak ediyorum. Seriyi zati bilen bilir. Cevapla Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 3.09.2022 04:53 Hoş bir inceleme olmuş,oyunu merakla bekliyorum. Cevapla Kalan Kişilik : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 3.09.2022 02:01 Oyunu sabırla bekliyorum Cevapla Kalan Kişilik : 300 Gönder Tüm Yorumları Gör Victoria 3 Ön İnceleme
İlginizi Çekebilir Microsoft-Sony savaşı Yazı Microsoft-Sony savaşı CMA’nın kararı sonrası, sektörde hakimiyet kurmak isteyen Microsoft ve Sony’nın atacağı adımlar geçmişe göre daha güçlü olacaktır. 5.05.2023 11:12 Valorant'ın Türk ajanı Fade Reyin Haberleri Valorant’ın Türk casusu Fade Riot Games imzasını taşıyan FPS oyunu VALORANT, geçtiğimiz sene oyuncularla buluşan Türk casus Fade’in birinci senesini kutluyor. 4.05.2023 17:17 Dead Island 2 Paskalya Yumurtaları Rehber Dead Island 2 Paskalya Yumurtaları Dead Island 2’deki en iyi paskalya yumurtaları, kimi zaman eski oyuna yollama yaparken kimi zaman da yayıncılara saygılarını ! sunuyor. 4.05.2023 16:55 Immortals of Aveum Ön Analiz Immortals of Aveum Electronic Arkasıs ve Ascendant Studios’un oyunu Immortals of Aveum ön inceleme içeriğimizde reyin hakkında bildiklerimizi bir araya getirdik. 4.05.2023 16:19 Cal Kestis kıyafeti nasıl alınır? Rehber Cal Kestis giysii nasıl alınır? “Star Wars Jedi: Survivor’da Cal Kestis giysii nasıl alınır?” diye merak ediyorsanız rehberimizde yanıtını veriyoruz. Rehberimizde Jedi giysiini nasıl alacağınızı sarihledik. 4.05.2023 15:43 Philips Hue Gamer Pack modelleri Teknoloji Philips Hue Gamer Pack modelleri Philips reyin odasını dekore eden oyuncular için Ambiance Gamer Pack, Pro PC Gamer Pack ve Pro Console Garmer Pack modellerini tanıttı. 4.05.2023 15:23 Saints Row The Heist and The Hazardous Reyin Haberleri Saints Row The Heist and The Hazardous Deep Silver Volition, Saint Row The Heist yemin The Hazardous ücretli hikaye DLC’sinin yakında piyasaya sürüleceğini onayladı. 4.05.2023 14:54 Chrono Odyssey videosu Reyin Haberleri Chrono Odyssey videosu Unreal Engine 5 motoru ile geliştirilen ve sanki grafik gösteri yapan Chrono Odyssey için ilk oynanış videosu yayınlandı. 4.05.2023 11:43 Dune: Part Two fragmanı Sinema/TV – Haberler Dune: Part Two fragmanı Birçok önemli ismin yer aldığı Dune: Part Two fragmanı nihayet yayınlandı. Film Kasım ayında gösterime girecek. 3.05.2023 18:48 Popüler Haber Analiz Teknoloji Marvel's Spider-Man 2'nin konusu 397 Marvel’s Spider-Man 2’nin mevzusu Invincible oynanış videosu 290 Invincible oynanış videosu Yeni Legend of Zelda oyunu emülatörü 228 Yeni Legend of Zelda oyunu emülatörü Respawn özür diledi 209 Respawn özür diledi Redfall sistem gereksinimleri 194 Redfall sistem gereksinimleri Daha Fazlası Resident Evil 4 Remake inceleme 1441 Resident Evil 4 Remake inceleme The Last Of Us Part I PC inceleme 903 The Last Of Us Part I PC inceleme Star Wars Jedi: Survivor 696 Star Wars Jedi: Survivor The Settlers: New Allies incelemesi 591 The Settlers: New Allies incelemesi WWE 2K23 inceleme 476 WWE 2K23 inceleme Daha Fazlası PUBG Mobile 90 FPS destekleyen telefonlar 16560 PUBG Mobile 90 FPS destekleyen telefonlar TOGG fiyat listesi sonunda açıklandı 867 TOGG fiyat listesi sonunda açıklandı Cep telefonlarına büyük zam 821 Cep telefonlarına büyük zam Asus el konsolu ROG Ally 613 Asus el konsolu ROG Ally Yeni PlayStation kontrolcü patenti 461 Yeni PlayStation hakimiyetçi tescili Daha Fazlası Merlin’in Kazanı İngilizce MSI MAG Coreliquid 360R V2 review Last week’s best seller games 23-29/04/2023 Star Wars Jedi Survivor XP Glitch Can you kill people in Hogwarts Legacy? Star Wars Jedi: Survivor Anekdot Launching on PS5

Categories: PC
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ