Vampire Slayer

Vampire Slayer

Aralık 3, 2019 0

Half-Life için uzun bir süredir varolan ancak Planet Half-Life sponsorluğunu aldıktan sonra ünlenen bu mod diğerlerinden farklı olarak vampirler ile ilgili. Kısaca şöyle söyleyebiliriz; oyunda vampirler var, ve de avcılar var 😛 Ve tüm oyun boyunca birbirleriyle savaşıyorlar.

Modifikasyon sizinde anlayacağınız gibi çok basit birşey. Hele bir de şu en son çıkan Natural Selection mod. ile karşılaştıracak olursanız, arada dağlar kadar fark var. Ancak VS’de en az NS kadar oynaması zevkli bir modifikasyon. Daha öncede söylediğim gibi oyunda vampirler ve avcıları olarak iki takım var. Oyun round sistemi ile işliyor. Oyunda bir takımın tüm oyuncuları saf dışı bırakılırsa round bitiyor ve yeni round başlıyor. Oyunun işleyişi çok güzel hazırlanmış. Vampirler öldürdükleri avcılardan kan emerek iyileşebiliyorlar. Ya da avcılar vampiri yere serdikten sonra üzerine çıkıp kalbine kazık çakmazlarsa o vampir ölmüş sayılmıyor ve bir süre sonra yeniden diriliyor. Her iki takımda da birkaç tane karakter ve hepsinin kendine has silahları ve özellikleri var. Bu moda basit dememizin sebebide bu, bunlardan başka değişik bir özelliği yok.

Slayer, yani avcılarda iki adet karaker var. Bunlar Father D. ve Molly. Bir kilisede çalışan Father D., vampir öldürmek konusunda da kendini geliştirir ve Dünya’yı vampirlerden korumak için işe koyulur. Silah olarak tek ve çifteli pompalı, gümüş bir haç ve kazık kullanır. Ayrıca kısa bir süreliğine büyü yapıp kendini vampirlerden koruyabilir. Molly’nin ise din ile hiç bir alakası yok. Tamamen Tomb Raider özentisi bir vampir avcısı olmuş. Molly’de silah olarak kutsanmış bir crossbow, uzi, colt ve bir kazık kullanıyor. Hiç bir özel hareketi olmayan Molly başta kötü bir seçim gibi gözüksede iyi kullanıldığı zaman tam bir vampir avcısı olabiliyor. Oyuna girdikten sonra bu karakterlerden birini seçip savaşıyorsunuz. Bir avcı olarak işiniz epey zor, öldürdüğünüz vampirin yanına gidip birde kazık çakmanız gerek. Oyunun bir bug’ı yüzünden vurduğunuz vampirler bazen 10-20m öteye fırlıyor ve siz yanına gelen kadar dirilip kaçıyor. Ya da bazen vurduğunuzda bir evin çatısına fırlıyor vs. Bu sorun büyük ihtimalle bir sonraki versiyonda düzeltilir.

Vampirlerde ise üç seçeneğiniz var. Bunlar Edgar, Louis ve Nina. Vampirleri bir bir anlatmama gerek yok. Hepsinin bir adet silahı var o da pençeleri. Bu üç vampirin arasındaki tek fark görünüşleri ve özel harkeketleri. Edgar bir süreliğine görünmez olabilirken Louis gece görüşü özelliğini kullanabiliyor ve Nina’da güneşe karşı dayanabiliyor (gerçi şu an için oyunda güneş ışığı yok, o yüzden hiç bir işe yaramıyor). Vampir iken düşmanınızın yanına iyice yaklaşıp pençelemeniz gerektiğinden, hedefinize daima arkadan saldırmaya çalışın. Vampirler yükseğe zıplayabiliyor ya da ctrl+w+jump kombinasyonu ile ileri sıçrayabiliyor. Ayrıca use(e) tuşu ile ölü avcılardan kan emebiliyorlar. Biri size kazık çakmayı unutmuş ve dirilmiş iseniz çok az canınız oluyor, bunun gibi zamanlarda çok işe yarayan bir özellik.

Vampire Slayer’ın en son versiyonu 4.1 ve bu versiyon 55mb boyutunda. Bu oyun için yerli bir sunucu malesef yok ancak orjinal HL’ye sahipseniz yabancı sunucularda oynayabilirsiniz. Eğer internetten oynamak istemiyorum diyorsanız oyun ile beraber gelen botlarla da oynayabilirsiniz. Kısaca, VS basit ama çok zevkli bir modifikasyon. Eğer Half-Life’ınızda yeni bir modfikasyon daha eklemek istiyorsanız Vampire Slayer’ı yükleyin.

Tags: PC, vampire slayer Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts