Twitter’dan Para Kazanabileceğiniz Yeni Özellikler

Haziran 23, 2021 0

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde Twitter’ın Clubhouse gibisi özelliği Spaces için ‘bilet’ sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştuk. Kelam konusu özellik ile Twitter Spaces’ta açılacak sesli odalar için bilet satılabileceğini, bu odalara katılmak isteyenlerin bilet fiyatlarını ödemek zorunda olacaklarını belirtmiştik. Twitter artık, bu özelliği resmen kullanıma sunduğunu duyurdu.

Twitter bir müddettir hem içerik üreticilere gelir kazanma yolları sunmanın hem de şirket için yeni gelir kaynakları oluşturmanın arayışında. Biletli Spaces odaları da tam olarak bu arayışın sonucunda ortaya çıkmış bir özellik. Oda sahipleri, biletli Spaces odaları için 1 dolar ile 999 dolar ortasında bir bilet fiyatı belirleyebilecekler. Ayrıyeten oda sahipleri, ister 100 kişiyi isterlerse de sadece 5 kişiyi bu özel sesli sohbet odalarına davet edebilecekler.

Twitter’ın büyük kitlelere hitap eden içerik üreticiler için sunmuş olduğu bir öteki yeni özellik ise Muhteşem Takip. Teknik açıdan YouTube’un ‘Katıl’ ya da Twitch’in ‘Abone’ hizmeti ile benzeri bir yapıya sahip olan Üstün Takip, kullanıcıların aylık muhakkak bir fiyat karşılığında içerik üreticilere abone olmasını ve onları manevi manada desteklemenin yanı sıra maddi manada da desteklemesini sağlıyor.

Twitter, Muhteşem Takip için üç farklı abonelik fiyatı belirlemiş durumda. Bunlar 2,99 dolar, 4,99 dolar ve 9,99 dolar biçiminde ayrılıyor. Ayrıyeten içerik üreticiler, Muhteşem Takipçilerine özel içerikler paylaşarak hem maddi takviyeleri karşılığında özel paylaşımda bulunabilecekler hem de Harika Takipçi olmaya teşvik edebilecekler.

Pekala Twitter, Biletli Spaces odaları ve Üstün Takip özelliğinden ne kadar kurul alacak? Bu noktada Twitter’ın adil bir komite sistemine sahip olduğunu söyleyebiliriz. İçerik üreticiler, Biletli Spaces odaları ve Harika Takip özelliğinden elde etmiş oldukları gelirlerin yüzde 97’sinin sahibi olacaklar. Twitter, sadece yüzde 3 kurul talep edecek.

Fakat, her iki özellikte de toplam gelir 50 bin dolar barajını aştığında Twitter, kurul oranını yüzde 20 düzeyine çıkaracak. Dolayısı ile Twitter’ın içerik üreticilere Biletli Spaces odaları ve Muhteşem Takip özelliğini sistemli bir gelir kaynağı haline getirene kadar vakit tanıdığını, bu andan itibaren ise standart düzeyde kurul almaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Tags: dolar, Geli̇r, Komi̇syon, Oda, twitter Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts