Turning Point: Fall of Liberty

Turning Point: Fall of Liberty

Aralık 4, 2019 0

Uzun bir süredir yapım aşamasında olan Turning Point: Fall of Liberty sonunda kendini gösterdi. Ama göstermez olsaydı, daha geç çıksaydı bu kadar hayal kırıklığı yaşatmasaydı. Hatırlanacağı üzere oyun 2007’nin sonlarına doğru piyasaya sürülecekti ve 2. Dünya Savaşı’na farklı bir kurgu sunan atmosferiyle ilgi çekiyordu. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Spark Unlimited’tı. Daha önce Call of Duty: Finest Hour’u PS2 ve GameCube için hazırlamışlardı. Ama ondan daha önce Spark Unlimited, Medal of Honor’u geliştiren ekipte yer alanlardan oluşuyordu. Call of Duty: Finest Hour aslında ortalama altında bir oyundu, ama bu işte tecrübeliler, kendilerine ders çıkarmışlardır diyerek Fall of Liberty’e biraz daha umut bağlamıştım. Ama hikaye ne yazık ki acıklı.

Beklentiler ve sunulan

Oyunun kısaca konusundan bahsedersek, her şey Winston Churchill’ın kazada hayatını kaybetmesi ve savaşın kaderinin değişmesiyle başlıyor. Almanlar, Amerika’yı işgal ediyorlar. Bizde inşaatta usta başı olarak çalışırken bir anda kendimizi Amerika’yı kurtarmakla görevli bir kahraman olarak buluyoruz. Böyle bir ortamda oradan buraya koşturup Nazi avlıyoruz.

İnşaatta kendi halimizde çalışırken, siren seslerini duyup, Alman zeplinlerini gördüğümüz gibi inşaat alanından kaçışımızla maceramız başlıyor. Bu ilk bölüm hem oyuna giriş hem de Tutorial kıvamında. Ancak zaten ilk dakikalardan itibaren Fall of Liberty vasatlığını göstermeye başlıyor. Bunun ilk kanıtını grafikler oluşturuyor. Yapımda güya kullanılan Unreal 3 Engine’nın potansiyelinden hiç yararlanılmamış. Genel olarak tüm kaplamalar kötü ve modellemelerin hepsi genetik kopya. Efektler de bunlara dahil olarak ne yazık ki, genelde vasat bir görsellik var. En başta ayarlarda yanlışlıkla en düşüğe aldım diye düşündüm. Ancak grafik ayarlarına yeniden baktım ve yüksek detaydaydı. Unreal Engine’la yapılan başka oyunlarla karşılaştırdığımda, yapım bekleneni vermekten uzak. Güzelim motora yazık etmişler. Ses bakımından oyun gene sınıfta kalıyor. Spark Unlimited boğuk ses efektlerini oyuna yedirmiş. Bu kısımda da gerçekten kötü bir işçilik kendini belli ediyor.

Tavşan avı

Teknik bazda ilk hayal kırıklığını yaratan Fall of Liberty, geri kalan kısımlarda da geleneği bozmuyor. Sürekli olarak sıcak çatışma halindeyiz. Ancak savaşlar son derece sıradan ve bayat. Yapay zekadan yoksun rakipleri kolay bir şekilde pat pat öldürüyorsunuz. Size karşı pek bir direniş gösterdikleri de söylenemez. En kötü kısım ise bir yerlere takılmaları ve hareket edememeleri gibi hatalara da kurban gitmeleri. Çatışmalarda rakipleri canlı kalkan olarak kullanmak gibi atraksiyona girebiliyorsunuz.

Oyundaki genel işleyiş son derece çizgisel. Hep belli rotadan ilerliyorsunuz. Eğer bu rota dışına çıkılmak istenirse anında ölüyorsunuz. Aynı şekilde yapılacaklar da bu şekilde sınırlandırılmış. Misal bir tankı illaki oyunun istediği biçimde patlamak gerekiyor. Şuraya git, şuradakileri öldür sonra yoldan devam et. İşleyiş klasik olabilir. Ancak oyunun sunduğu atmosfer ve tüm her şey genel olarak kötü olduğundan, bu klişeleşmiş görev yapısı da haliyle göz önünde duruyor.

Fall of Liberty, silah konusunda normal bir FPS oyundaki çeşitliliği sunabiliyor. Oyunda Multiplayer seçeneği de yer alıyor. Ancak onunda pek tatminkar olduğu söylenemez. Genel olarak oyun vasat bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Spark Unlimited yapamamış, Fall of Liberty olmamış. Bu oyundan sonra firmanın diğer projesi Legendary: The Box’a da daha temkinli yaklaşmak gerekiyor.

Tags: Aksiyon, PC, turning point fall of liberty Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts