The Shield

The Shield

Aralık 4, 2019 0

2002’de yayın hayatına başlayan The Shield isimli diziyi biliyor musunuz? Şahsen ben pek fazla bilmiyorum ve izlemedim de. Polisiye olan The Shield dizisinde olaylar Michael Chiklis’in canlandırdığı, Dedektif Vic Mackey ve arkadaşlarının etrafından dönüyor. Aslında Michael Chiklis adı yabancı değil. Fantastic Four’da Ben Grimm’i canlandırmıştı. The Shield, 5 senedir devam eden bir dizi olarak gayet de başarılı olmuş. Haliyle böylesi tutulan yapımların oyunlarının yapılması kaçınılmaz. Daha önce 24 ve Alias’ın kaderinde olan oyun projeleri gibi The Shield’te dijital dünyaya sonunda adım attı.

Kalkan

Bazı macera ve polisiye filmlerin, dizilerin başkahramanlarının özellikleri aynı gibidir. Orta yaşı biraz geçiktirler, başlarına buyruk hareket ederler, üsleriyle kavga ederler; ama bunlara karşın görevlerini hep başarıyla tamamlarlar, iyilerdir, dürüstlerdir ve sicillerinde illaki bir ton başarı bulunur. Artık böylesi klasik hale gelen kahraman standartlarına alıştım. Oyunda yönettiğimiz Vic Mackey aynı işte böyle. Oyunun başlangıcı dizi gibi yapılmaya çalışılmış. Karakterimizle bir odaya girip anahtar alıyoruz, diğer odaya giriyoruz kapıyı açıyoruz. O sırada elinde silahla başka biri geliyor, karakterimiz onu yakalıyor ve böylece macera başlıyor. Odadan odaya giderken (Bize verilen objektifleri yaptığımız zaman), sanki bir filmin başlangıcı gibi Michael Chiklis, Catherine Dent vs… dizideki oyuncuların gerçek isimleri siyah fonda ekrana geliyor.

Dedektif Vic Mackey olarak onun bunun peşine düşüyoruz. Genel olarak yapmamız gerekenler basit. Bize verilen görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmek. Görevler; bir yere sessizce görünmeden girme, kanıt toplama gizlice bölgeden ayrılma, çetedeki bilmem hangi elemanı yakalamak vs… gibi bilindik şeyler. Bunları yapması zevkli olabilirdi, ama ne yazık ki can sıkıcı oluyor. Çünkü oyunun monotonluğu, yapay zekanın aptallığı ve kontrollerdeki bazı sorunlar kullanıcıyı soğutuyor. Genel manada The Shield başarısız bir yapım.

PS2’den yapılan port kötü olmuş. Bunun ilk noktasını grafikler oluşturuyor. Kutu kutu penseyi hatırlatan grafiklerde doku kalitesi düşük ve oldukça donuk. Bazı yerlerde yakından da bakılsa, uzaktan da bakılsa gözleri bunaltacak gibi duruyor. Bunlara nazaran dizideki oyuncuları aynen oyuna aktarmışlar. Esas adam Vic Mackey ve bazı diğer ana karakterlerin modellemeleri dışında görüntü olarak, oyuncuya hoş gelecek başka bir şey yok. Sesler grafiklerden daha başarılı sayılır. Efektlerde bir kalitesizlik var, fakat buna nazaran seslendirmeler güzel. Yine oyundaki karakterleri dizideki oyuncular seslendirmiş. Zaten seslendirmelerin kalitesi hemen belli oluyor.

Aksiyon

Yapay zeka çok dengesiz. Silahların önüne lapin gibi atlayan rakiplerimiz, sessizce ilerlememiz gereken görevlerde en ufak bir ses çıkardığımız zaman, sanki kulaklarında radar varmış gibi bizi buluyorlar. Ama bunun dışında düşmanlardan başka bir şey beklemeyin. Aksiyonda sadece karşımızda durup arada ateş etmeye çalışıyorlar o kadar. Oyunda çeşit olarak silah var, ancak silahla aksiyon dışında yumruklarımızı da konuşturabiliriz. Özellikle sıkışılan anlarda yumruklar oldukça hayat kurtarıcı olabiliyor.

Oyunda diğer detaylardan biri, bulunduğumuz ortamdaki belli noktalarda arama yapabilmemiz. Bir yere geldiğimiz zaman sol tarafta “F” ye basmamız için bir işaret çıkıyor. Eğer F’ye basarsak, ekranın sağ tarafında bir rozet çıkıyor. Fareyi rozetin sütünde dolaştırıyoruz, eğer rozet üstünde doğru yeri tutturursak ekstra silah, cephane veya başka şeyler bulabiliyoruz. Bu arama işinin ne kadar yarar sağladığı belli değil, ama oyuna az biraz değişiklik katabiliyor.

Kontroller aslında fena yapılmamış. Yani fare kullanılması ve normal FPS kontrolleriyle karakterimizi hiç değilse yönetebiliyoruz. Fakat kamera bazı zamanlar o kadar sarpa sarıyor ki, bu rakipler tarafından yakalanmanıza veya vurulmanıza neden oluyor. Sonuç olarak The Shield başarılı bir dizi olabilir, ancak oyunu gerçekten başarısız ve kötü. Vasatın altındaki yapımda ana karakter modellemeleri ve seslendirmeleri dışında bir şey yok. İllaki yeni aksiyon oyunu için yanıp tutuşuyorsanız, The Shield tavsiye edemeyeceğim bir oyun olacaktır.

Tags: Aksiyon, PC, the shield Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts