Tehlikesiz online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

Tehlikesiz online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

Aralık 6, 2019 0

Galeri / Teknoloji

Tehlikesiz online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

Alışveriş sevinciniz kabusa dönüşmesin. Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Hemen her şeyde olduğu gibi online alışveriş mevzusunda da güvenliğe dikkat etmek son derece ehemmiyetli. Makûs emelli şahıslara bilgilerini kaptırmak ya da dolandırılmaktan korkan kullanıcılar genellikle online alışverişlerden uzak durmaya çalışıyor.

Oysa ki harcayıcılar gerek Türkiye, gerekse dünya genelindeki web sitelerinden alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat ederek meselesizce alışveriş yapabilirler.

İşte tehlikesiz online alışveriş için dikkat edilmesi gereken kaideler:

Sitenin SSL sertifikası olup olmadığını hakimiyet edin

Tüm online alışveriş hizmeti sunan tüm sitelerde kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası kullanmak zorundadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını kesinlikle hakimiyet edin.
1 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Ürün hakkındaki kullanıcı yorumlarını okuyun

Forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun. Kullanıcı yorumlarını kapsayan maliyet karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan da kullanabilirsiniz.
2 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Site hakkında araştırma yapın

Alışveriş yapacağınız sitenin ne kadar zamandır faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin müessesesel olup olmadığına, bağlantı bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakın.
3 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Ortak bilgisayarları kullanmayın

Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve şahsi bilgilerinizi netlikle paylaşmayın.
4 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Basit varsayım edilemeyecek bir parola seçin
Online alışveriş için bir siteye aza olurken, başkaları tarafından basit varsayım edilemeyecek bir parola seçmeye itina gösterin.
5 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Mesafeli kontrat bulunmuyorsa…

Online alışveriş siteleri mesafeli satış kontratı ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Şayet alışveriş yapılan e-ticaret işletmeyi bu kontratları sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.
6 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Maliyet bilgilerine dikkat edin

Alışveriş yaptığınız sitede bulunan mahsullerin maliyet bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, kuşkularınızı ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen maliyet ile mahsulü sepete attığınızda görünen maliyetin aynı olup olmadığını hakimiyet edin.

7 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler 3D ödeme sistemini kullanın

3D ödeme sistemi parolalı ödeme, e-ticaret harekâtlarının güvenliğinin artırılması emeliyle Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Öbür bir deyişle hem satıcı hem de akdikeni için gözetici bir güvenlik düzeyidir. 3D ödeme alternatifi sunan siteleri seçim edin.
8 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Sanal kart kullanın

Sanal kart kullanmak, ödeme mevzusunda tehlikesiz bir öbür seçenek… Belirli bir limit tanımlayabildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin.
9 Güvenli online alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler Alışveriş kaydını tutun

Alışverişinizi tamamlamadan evvel çıktısını alın. Rastgele bir ihtilaf yaşadığınızda bu dokümanlara lüzum dinleyebileceğinizi unutmayın.
#İnternet #pc Yorumlar 3 MK Okuru MK Okuru 03.11.2019 21:55 Kalan Şahsiyet : 300 Gönder

Tags: galeri_13, İnternet, PC Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts