Star Wars: KOTOR II - The Sith Lords

Star Wars: KOTOR II – The Sith Lords

Aralık 4, 2019 0

2003 senesine damgasını vuran ve StarWars hayranlarının bir numaralı oyunu haline gelen oyunun öyküsüdür bu. Baldur’s Gate gibi efsane RPG oyunlarının baş mimarı Bioware tarafından geliştirilen ve yalnızca StarWars hayranlarını değil tüm oyunseverlerin odak noktası haline gelen bir oyunun öyküsü. Bilim kurgu dünyasının en ehemmiyetli eseri olan StarWars filmleri kadar ayrıntılı ve derinlemesi öykü içeriğine sahip olan bir oyunun öyküsü. İnsanın yaşamdan kopmasına, bir sonraki adımda ne olacağını düşünmesine, uykusuz kalmasına, hatta mektepte, dersin ortasında defterine kişilik çizimleri yapmasına neden olan bir oyunun öyküsü. Knights of the Old Republic’in öyküsü…

RPG dünyasının mihenk taşı KotOR

2003 senesinin en iyi oyunu seçilen; “Star Wars: Knight of the Old Republic” RPG oyunları mevzusunda bir mihenk taşıdır. Star Wars gibi büyük kitlelere hitap eden bir adı taşıyor olmasından dolayı çok popüler olduğu kanısına varmayın. Oyunu oynayıp, ayrıntı seviyesini görenler neden bu denli büyük sükse yaptığını mevzusunda daha iyi kavrayacaklardır.

“KotOR’u değişik kılan nedir?” derseniz; “Serbestliktir” tenim. StarWars efsanesinin her kısmında bildiğiniz üzere hep iyiler zaferli olmuştur. Dolayısıyla oyunlarında da izlenecek yol hep statiktir. Fakat mevzu KotOR olunca oyuncu son derece hürdür. İster iyi ister makûs istediği kararı verebilir. Her ne kadar StarWars kâinatı aşina unsurlarla çevrelenmiş olsa da, sinemada izlediğimiğiz filmlerin aksine KotOR, senaryosu gereği daha önceki zamanda geçtiğinden kendine ait bir dünyayı yaratmayı muvaffak olmuştur. Üstelik basitçe filmlere mevzu olacak kadar derin ayrıntılı ve entrikalarla süslenmiş senaryosu, en iyi reyin ünvanını almasının bir öbür sebebidir.

Üretimci farklılığı olmamış gibi

Role Playing oyunlarının hazırlanışına bakıldığında son derece sıkıntılı ve bir o kadar da ayrıntılı oldukları göze çarpar. Geliştirilmeye müsait ana senaryosu aksiyon oyunlarının aksine çizgisel değil, verilecek kararlar güzergahında metamorfoza sarihtir. Başka Bir Deyişle kararlar her an oyuncu tarafından verilir ve kararların iyi ya da makûs olması öykünün akışını tesirler. Hal böyle olunca oyunun yalnızca hikâye kısmını bile yapmak oldukça uzun sürer. Bu yoğun çalışma bol dialoglar kapsayan bir reyin haline dönüştürülene kadar rakamsız insan elinden geçer ve ancak işin ehli şahısların altından kalkabileceği imaller piyasada laf sahibi olur.

KotOR, RPG oyunlarının akılda adı olan Bioware tarafından geliştirilmiş, tıpkı daha evvelki mükâfatlı oyunları Baldur’s Gate’de olduğu gibi akıcı ve merak uyandıran senaryosu ile bizleri karşılmıştı. Oyunun büyük kısmını şahsiyetler arası konuşmalar kapsadığından ve savaş kısımlarının muhtemel olduğunca az yakalandığından bazıları memnun olmamıştı, ancak taktir edersiniz ki RPG oyunlarında irtibat, en ehemmiyetli unsurlar arasında yer almaktadır. İlk reyin kademe kademe ilerleyen bir sistem sunuyordu. İlk zamanlar savaşmaktan aciz olduğumuzdan Jedi’ların arasında yaşamda kalmaya çalışırken, zamanla akılda bir silahşör olup galaksinin hatırı sayılır savaşçıları arasına girmeye çalışıyorduk. Tüm bu evreleri tamamlarken demin de bahsettiğim gibi rastgele bir hudut ya da bizi emin kutuplara yönlendiren faktörler olmuyordu. Yapacaklarımızda son derece hürdük. Karşımıza çıkan insana ister destek edebilir, ister onu öldürüp eşyaları paralarını çalabilirdik. Hatta kimi zaman iyi, kimi zaman makûs yol izleyerek emelsiz yaşayan balanssız bir savaşçı dahi olmakta hürdük.

Tags: PC, Role Playing Game, star wars kotor ii - the sith lords Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts