Star Trek Online

Star Trek Online

Aralık 5, 2019 0

Işınla beni Scotty repliği yıllar yılı birçok muhabbete malzeme oldu. Yorgun geçen bir günün ardından eve hemen gitmek için içimden bu cümleyi az geçirmedim de değil. Star Trek yani Uzay Yolu, Mr. Spock, Kaptan Kirk, Enterprise veya bildiğimiz adıyla Atılgan, Scotty… Bu isimler artık birer efsane. Yıllarca dizilerde ve filmlerde izlediğimiz Star Trek’in birçok oyunu da yapıldı. Bu aralar ise biraz daha farklı olacak, çünkü Star Trek evreninde kaptan olup, yıldız geminizle maceradan maceraya atılmaya hazır olun!

Büyük savaşlar…

Star Trek Online (STO), Cryptic Studios tarafından geliştiriliyor. Firmayı City of Heroes, City of Villains ve Champions Online’dan tanıyoruz. Zaten son olarak Champions Online’ı piyasaya çıkardılar. Online yapımlar konusunda tecrübeli bir firma. STO’yu aslında Perpetual Entertainment geliştiriyordu, ancak proje daha sonradan el değiştirdi ve Cryptic Studios’a transfer oldu. Bu aralar Cryptic için Neverwinter Nights’ın MMO’sunu yaptığına dair dedikodular var, ancak ne kadar doğru orası muamma. Söylentileri bir kenara bırakalım ve STO’ya geri dönelim. Özellikle Star Trek fanlarının beklediği yapım beta testi aşamasına geçti ve oyunu deneme imkanına sahip oldum.

Star Trek Online
Yapıma girdiğimizde Federasyon tarafından bir tane karakter yaratabiliyoruz. Aslında Klingon ve iki tane daha farklı taraf var, ama sadece Federasyon seçiliyordu. Karakter yaratma ekranında ilk olarak Engineering Officer, Science Officer ve Tactical Officer seçenekleri geliyor. Engineering defans ağırlıklı. Mesela çok vurulursanız, koruma kalkanınızın gücünü yükseltebiliyorsunuz. Science Officer olaraksa düşmanlarınızın combat güçlerini düşürebilir, dayanıklılıklarını biraz daha zayıflatabilirsiniz, Heal yapabilirsiniz. Tactical Officer ise daha çok ofansif kısmıyla öne çıkıyor. Aslında bunları klasik terimlerle sıraya koyarsak: Tank, destek ve DPS de diyebiliriz. Ayrıca her sınıfın kullanabildiği ve bize yarar sağlayan bazı kitler var. Sınıfların her biri üç kite sahip. Bunlar da kısaca şöyle:

Science: Scientist, Medical ve Research kitleri var. Takımımıza veya tek bir karaktere Heal yapabiliyor yani Healer. Ayrıca karşı tarafın mesela ateş gücünü ve dayanıklılığını düşürmek gibi Debuff imkanı sağlıyor.

Tactical: Special Ops, Security ve Soldier kitlerine sahip olabiliyor. Bunlar dövüş sanatları, çatışmalarda daha fazla ateş gücü olarak yarar sağlıyor.

Engineering: Kitleri; Combat, Technician ve Fabrication. Bize mayın, el bombası sağlıyor. Koruma kalkanı oluşturuyor.

Tags: PC, Role Playing Game, star trek online Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts