Sound Blaster Audigy 2

Sound Blaster Audigy 2

Aralık 4, 2019 0

“Sound Blaster” adı benim için her zaman özel bir yere sahip olmuştur. İlk PC mi aldığım gün bizzat tanıştığım Sound Blaster, yaklaşık 3,5 yıl önce çıkan Live! Modeliyle herkesin olduğu gibi benim de gönlümde taht kurmayı başarmıştı. Live!, Live! Digital ve Live! 5.1 üçlemesiyle –ki aralarında çeşitli modellere bölündüler- başarılı bir seri yaratan Creative, 1 yıl önce Audigy’yi tanıttı ve önceki ses kartının işlemci gücünü 4’e katlamakla beraber artık yaşlanmış olan EAX ses standardını da EAX Advanced HD’ye dönüştürdü.

23 Eylül günü benim gibi SB fanatikleri için çok önemli bir gündü. Audigy’nin takipçisi Audigy 2 bomba gibi yenilikleriyle duyuruldu. Gerçeği söylemek gerekirse Audigy’mi aldığımda bu kartı en azından 2 yıl kullanabileceğimi, Creative’in yeni bir ses kartı çıkartmayacağını sanıyordum. Ne de olsa Audigy, öncülerinden çok daha gelişmiş bir karttı ve kıyaslamak gerekirse, şu andaki GeForce4’ümle aynı olan boyutu beni epey bir şaşırtmıştı. Malesef Creative, beni ve benim gibi düşünenlerin yanıldığını acı bir şekilde yüzümüze vurdu. “Malesef” diyorum çünkü dürtülerimin önüne geçemeyerek 1 yıl arayla bir ses kartına 150$ civarı bir para ödemiş olmak beni gerçekten üzmüş durumda. Eğer siz de benim gibi favori bilgisayarcınıza gidip hemen bir Audigy2 almayı düşünüyorsanız, kartın ödeyeceğiniz miktara değeceğini yazımızdan sonra çok daha iyi anlayacaksınız.

Patlamaya hazır bomba

Uzun süre önce gelen 4 hoparlörlü sistemler, bilgisayar kullanıcılarını çevresel ses ile tanıştırmıştı. Zaman geçtikçe çaprazdan gelen sesler yetmemeye başladı. Şahsen ben, tam suratıma çarpacak bir ses dalgasının hasretini çekiyordum. Derken 5 hoparlörlü sistemler geldi ve hasretimizi dindirdi. Ancak hala bir eksiklik vardı. Bu sefer de arkadan gelen sesler bizi tam olarak etkisi altına alamıyordu. Film seyrederken sinema keyfini alamıyor olmamızın nedeni tam arkamızdan gelen bir sesin olmayışıydı.

Creative’de bunu fark etmiş olacak ki Audigy2, 6.1 ses sistemi desteğiyle karşımıza çıktı! Sadece film seyrederken değil oyun oynarken de 6 hoparlörden gelen ses bombardımanının arasında kalacağımızı bilmek gerçekten heyecan verici. En son ses standartları olan Dolby Digital EX ve THX desteğinin eklendiği kart, THX lisansına sahip ilk ses kartı olma özelliğiyle de dikkatleri üzerine topluyor.

Haliyle 6.1 desteğinden yararlanabilmeniz için yeni bir ses sitemine ihtiyacanız olacak. Tıpkı orjinal Audigy’de olduğu gibi Audigy2’de beraberinde yeni ses sistemleri getiriyor. Şu an için iki ses sitemi mevcut; ses kartından 1-2 gün sonra duyurulmuş olan Inspire 6600 6.1 (Asya Amerika) ve Inspire 6700 6.1 (Avrupa). 6600 modeli Asya ve Amerika için 5300 ün, 6700 modeli ise Avrupa için 5300 ün yerine geçiyor. Dijital modelin ne zaman tanıtılacağı hala kesinlik kazanmamış durumda. 6600 ve 6700 modellerinin 100-110$ arası bir fiyatla satılması bekleniyor. Bu fiyatlara Türkiye’de KDV ve birkaç elden kar ekleneceğini de düşünürsek hoparlörün fiyatı 150$ ı bulacaktır. 

Yeni bir ses sitemi almayı düşünmeyenler için yeni ses kartının geriye dönük uyumluluğu da mevcut tabii ki. Elinizde bulunan diğer ses sistemlerini de Audigy2 ile beraber kullanmanız mümkün olacak. 

Yeni işlemci

Audigy2 haliyle yeni bir işlemciye sahip. “Eskisinin neyi eksikti?” diye soracak olursanız Creative’in size oldukça geçerli bir yanıtı olacağından emin olabilirsiniz. 24-Bit/192khz DVD-Audio desteği, 106db sinyal-ses oranı, DD EX ve THX desteği, 24bit, 96khz kayıt gibi birçok özellik Audigy’nin yeteneklerinin sınırlarının dışındaydı.

Herkesin merak ettiği bir diğer konu ise EAX Advanced HD’de her hangi bir değişikliğin olup olmadığıydı. Bu soruya malesef hayır cevabını vermek zorundayım. Audigy’nin getirdiği en büyük yenilik olan EAX AHD yeni ses kartında hiçbir değişikliğe uğramadan karşımızda duruyor. EAX 3.0 olarak adlandırılan bu sistemin orjinal EAX sistemine eklediği yenilikleri düşünecek olursak bu durumu normal karşılamamız mümkün olacaktır. Aynı anda 4 farklı ortam sesinin işlenebildiği EAX AHD günümüz oyunları için kesinlikle yeterli bir sistem. Aslına bakarsanız piyasadaki oyunları incelediğimizde bu sistemin nimetlerinden faydalanan çok fazla oyun olmadığını görebiliriz. Aynı durum ekran kartları için de geçersiz kuşkusuz. DirectX 9 uyumlu ekran kartlarının boy göstermeye başladığı şu günlerde hangi oyun tam olarak DirectX 8’in özelliklerini kullanabiliyor ki?

Tags: Aksiyon, PC, sound blaster audigy 2 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts