Sedat Peker: YouTube ve Twitter’a Karşı Toplumsal Medya Yasası

Haziran 25, 2021 0

Uzun süren tartışma ve hazırlıkların akabinde 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren Toplumsal Medya Yasası, Türkiye’de 1 milyon ve üzeri kullanıcı sayısına sahip platformların temsilci atamasını mecburî kılmıştı. Sancılı bir sürecin akabinde YouTube, Twitter, Facebook, TikTok ve Pinterest üzere devler, platformları ismine Türkiye’ye temsilcilerini atadılar.

Toplumsal Medya Yasası’na nazaran atanan temsilciler, ilgili platformların Türkiye’deki tüm bireylerin ve devlet kurumlarının istek ve görüşlerini kıymetlendirmek, gerektiği takdire alınan hukuksal kararlar konusunda görüşmeler yapmakla yükümlüler. Artık de bu türel kararlardan birincisi Sedat Peker hakkında verildi.

Bir tarafta toplumsal medya devleri, öbür tarafta kabul ettikleri Toplumsal Medya Yasası (Ortada Sedat Peker ve iddiaları):

Yasaya nazaran YouTube, Twitter, Facebook ve TikTok üzere mecraların bağlı olduğu şirketler, Türkiye’deki kullanıcıların “kişilik hakkı ihlali” ile ilgili müracaatlarını kabul etmek zorundalar. Bireyler tarafından yapılan müracaatlara 48 saat içerisinde cevap vermezler ise 5 milyon TL, bu ceza ödenmezse 10 milyon TL’lik para cezası alacaklar. Şayet şikayet eden ilgili içerikler kaldırılmaz ise “çıkacak olan maddi hasarı” karşılamak durumundalar.

Fakat Sedat Peker ve tüm toplumsal hesapları için talep edildiği açıklanan erişim pürüzünün münasebeti “kişilik hakkı ihlali” değil “millî güvenlik ve kamu nizamının korunması”. Dolayısı ile devlet kurumları, Toplumsal Medya Yasası’nı kullanarak platformlardan Peker ve paylaşımlarını içeren tüm hesaplarının “Türkiye’den erişime engellenmesi” talebinde bulunmuş görünüyor”

Mevzu bir platform değil de yalnızca “internet sitesi” olduğunda durum farklı:

Resmi olarak Peker’e ilişkin olduğu bilinen ve kendisinin tezlerine ait ağır biçimde içerik paylaşan http://sedatpeker.com isimli internet sitesi, 22 Mayıs’ta Ankara Sulh ve Ceza Hakimliği’nin kararı ile BTK tarafından erişime kapatılmıştı.

Toplumsal medya mecraları, birden fazla kullanıcı için görünürde birer “internet sitesi” üzere olsa da toplumun geneline mal olmuş, internet siteleri dışında kendi istemcileri olan uygulamaları ile erişime açık, geniş kapsamlı platformlar. Toplumsal Medya Yasası da bu platformların bağlı olduğu şirketleri birer “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlıyor. İnternet siteleri, bu ağ sağlayıcıları için yalnızca bir araç.

Pekala YouTube ve Twitter, neden Sedat Peker’in görüntü ve paylaşımlarını daha evvel kaldırmadı?

Sedat Peker’in savlarını savunan olduğu kadar, önemli bir formda reaksiyon ile karşılayan kesim de var. Reaksiyonlu olan vatandaşlar, Peker’in yaptığı paylaşımları platformlara ağır biçimde şikayet etseler bile bu içerikler, platformlar tarafından kaldırılmıyor. Peker, Twitter ve YouTube’un hesaplarının kapatılması talebini reddettiğini açıklamıştı. Fakat tekrar Peker tarafından ikinci kere olduğu belirtilen hesapların kapatılması/erişime engellenmesi talebi konusunda YouTube ve Twitter rastgele bir adım atmadı.

YouTube’un topluluk standartlarına nazaran Sedat Peker’in görüntüleri hatta bu görüntülerde lisana getirilen argümanların değerlendirildiği başka kanallar ve görüntüler risk teşkil etmiyor. Toplumsal Medya Yasası uyarınca bu kere dev şirketler yükümlülük altında, lakin bu kere verilen tüzel haklar sebebi ile son karar, tekrar platformların kendisine ilişkin olacak.

Yasa uyarınca Sedat Peker’in toplumsal medya hesaplarını kapatmak devletin değil, şirketlerin elinde:

Türkiye’de daha evvel YouTube ve Vikipedi üzere platformlar erişime engellenmişti. Fakat Sedat Peker evrakında yapılan talep platformun tamamının değil, yalnızca ilgili kanal, hesap ve içeriklerin Türkiye’den erişime engellenmesi. Örneğin YouTube, çoğunlukla ticari hedeflerle da olsa istediği görüntü içeriği rastgele bir ülkede erişime kapatabiliyor. Bu durumda içeriğin kendisi varlığını sürdürüyor, yalnızca mahzurun bulunmadığı öteki ülkelerden izlenebiliyor. Yasa uyarınca dev şirketler bu talepleri yerine getirmek, aksi takdirde cezai yaptırımları kabul etmek durumundalar.

Tags: Dev, erişim, Platform, Sedat Peker, youtube Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts