Sea Dogs

Sea Dogs

Aralık 4, 2019 0

Demir alıp yelkenleri açın! Akella ve Bethesda Softworks’ün Sea Dogs adlı oyununda korsanlar adalarda dehşet salıyorlar ve siz de bunlardan biri olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz dönemin üç güçlü ulusundan biriyle birleşin veya herkesçe bilinen o korsan bayrağını kaldırın ve hemen bir korsan oluverin. Size karşı gelmeye cesaret edenlerin toplarınızın gücünden, kılıcınızın acısından ve keskin zekanızdan tatmalarını sağlayın. Her gün tam kıvamında bir korsan oyunu yapılmaz ve bu seferki de çeşni olarak içinde biraz macera bulunduran bir RPG. Sea Dogs kızaktan biraz erken yelken açmış olabilen muhteşem bir konsepttir; fakat dağıttıkları ganimetlere iyice bakarsanız, her kutuda eğlence için birçok korsan macerası bulacaksınız.

Sea Dogs olayın öncesini anlatan gayet ortalama bir açılış filmi ile sizi maceraya gönderiyor. Siz, Avrupa güçlerinin en parlak devri 17. yüzyılın ortalarındaki denize açılma çağında gizemli bir kaptanın oğlu Kaptan Nicolas’sınız. Tek silahınız hiç tanımadığınız babanızın yüzünün kazılı olduğu bir madalyon ve küçük bir gemi; servet kazanmak için yola bu şekilde çıkıyorsunuz. Kapıdan İngiltere bayrağıyla çıkarken İspanyol akıncılar tarafından etrafınız sarılır ve hapsedilirsiniz. Zengin bir tüccara köle olarak satılınca The Archipelago olarak bilinen adalar zincirinde yaşamaya başlarsınız. Çok şükür ki mürettebatı eski kölelerden oluşan küçük bir gemiyle kaçmayı başarırsınız. Tekrardan servet kazanmaya hazır bir şekilde en yakın İngiliz kolonisine, validen bir korsan fermanı isteğinde bulunmak için yola çıkarsınız.

Bundan sonra yapacaklarınız tamamen size kalmış. Sea Dogs sonu açık olan bir RPG’dir. Oyunun özünde bir ada kolonisinden diğerine gitmek, araştırmaları tamamlamak, malları satmak ve toplarınıza meydan okumaya cesaret edebilenleri batırmak vardır. Daha iyi gemiler satın almak için altın ve bu gemileri yönetmek için deneyim kazanacaksınız. Oyunun nasıl oynanacağının büyük bir kısmı sizin dört temel oyuncudan hangisiyle birleşeceğinize bağlıdır: Bu oyuncular İngilizler, Fransızlar, İspanyollar veya korsanlardır. Oyunun başında kendinizi İngiliz ve Fransızlarla barış içinde, İspanyollarla savaş içinde bulacak ve korsanların sizi ve diğerlerini hafif bir yemek olarak gördüklerini göreceksiniz. Uluslardan biriyle birleşmek için bir validen korsan fermanı isteğinde bulunmanız gerek, ki bu o ülke için “can okuma” belgesinden başka bir şey değildir. Fermanı aldıktan sonra o ülkenin valileri size, sizi bir şekilde oyunun sonuna götüren ana keşifleri sunacaklardır. Bir ülke bağlılığından diğerine atlamak zordur, ama çok zor değil. Fakat bir seferde sadece bir ülke için kazanabilirsiniz. Bu yüzden her gücün istediği sona ulaşmak için biraz replay özelliği bulunmakta.

Kolonilerde birinci ve üçüncü kişi perspektifiyle dolaşabilecek ve caddelerde insanlarla konuşacaksınız. Dükkanda mal alıp satabilir, meyhaneden gemi mürettebatı ve görevlileri alabilir, tersanede geminizi onarabilir, yeniden donatabilir, hatta değiştirebilirsiniz. Birleşik kolonilerin valileri size tamamlamanız gereken ve oyundaki olayları ilerletecek keşifleri vereceklerdir.(valilerden gelmeyen birkaç ana olay da vardır.) Verilen bir keşfi tamamlamanız için konuşmanız gereken kişi düşman güçlerin kontrolü altında olan bir adadaysa problemler başlar; çünkü bu düşman güçler sizin girişinize izin vermektense her türlü silahla ateş açmayı tercih eder. Olayları daha da güç hale getirecek bir başka durum da karakterinizin kıyıdaki kontrolünün garipliğidir. Ayrıca her kolonide farklı keşifleri aldığınızdan emin olmak için herkesle binlerce kez konuşmanız gerektiğinden, çıplak ayakla etrafta koşmak biraz sıkıcı olabilir.

Konuşmalar karada yapılıyor olsa da asıl olay denizde geçer. Bir koloniden diğerine giderken saldırmayı veya saldırmamayı seçebileceğiniz gemiler göreceksiniz. Belki de onlar sizi görecekler. Eğer dost değillerse, bu gecenin, balıklarla uyumanız gereken uzun gecelerin başlangıcı olduğu kararına varabilirler. Gemiler-arası mücadele gerçek zamanda meydana gelse de, çok düzenli bir hızda meydana gelir. Güçlü Quake reflekslerinizin burada size yardım edeceğini sanmayın. Bu bir bale, o hızlı danslardan değil. Hoş bir özellikse zamanı hızlandırmak için kullanılan bir düğmenin eklenmesidir. Böylece çok zaman alan savaşlar biraz daha üstesinden gelinebilir hale gelir.

Tags: PC, Role Playing Game, sea dogs Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts