Ronald Zilkovski Röportajı

Ronald Zilkovski Röportajı

Aralık 3, 2019 0

Yazar Notu : Şöyleşi internet üzerinden yapıldığından bazı dialoglar imla kuralları göze alınarak içeriği bozulmadan değiştirilmiştir.

MK: İlk önce MUD nedir onu açıklayabilir misin?
Ronald Zilkovski : Multi user dungeon , yani çok kullanıcılı zindan . Masaüstü frp’sinin bilgisayara taşınması diyebiliriz sanırım .Bu tip oyunlar ilk 12-15 yıl önce çıktı

MK :Peki sadece savaş ağırlıklı bir oyun mu?
Ronald Zilkovski : Hayır. aslında bu sorunun cevabı zamana göre değişebilir , şimdi şöle açıklayayım .Öncelikle bu kurduğum kayıpefsanelerin ilk versiyonu daha çok savaşa dayanıyor. Çünkü kod fazla gelişmemiş tahminimce 5-6 versiyonumuz olucak bu arada oyun versiyon atladıkça rp (role play) özelliği artacak hatta savaşı çok geride bırakacak

MK : Peki bu oyunu geçtiği evreni biraz anlatabilir misin?
Roland: Gelelim evrene, Evrende şu an bir kaç Tanrımız var.Oyun temel olarak herhangi bir frp sistemini temel almıyor.Yani adnd veya illa dragonlance yok.Ortak bir oyun.Böylece herkesin istediği olucak.Oyun aşağı yukarı ortaçağ döneminde geçiyor.Tabiki cüceler vs.. ırkları dahil ederek. Bunun dışında tüm silahlar ortaçağa ait.

MK : Büyü?
Ronald Zilkovski : Büyü tabiki var.Şuan tahminen 55 arası büyü ve 20 ye yakın yetenek var 6 ırk 4sınıf var tabiki versiyon atlayınca hepsi artacak .

MK :Oyundaki sistem nasıl? Yani d&d ye mi benziyor
Ronald Zilkovski : Hem evet hem de hayır .Şu anlık için evet ama her sistemden birşeyler ekleyeceğim hatta şuan ai eklemeyi bile düşünüyorum ama bu bir proje henüz. Son versiyona eklenir her sistemden kastım mesela kender olucak ve bilindiği gibi kender çalmayı sever,oyunda da oyuncu elinde olmadan otomatik karakter hırsızlık yapacak.

MK : Daha önce başka türkçe mud’lar yapılmış mıydı? yada böyle projeler oldu mu?
Ronald Zilkovski : Proje olup olmadığını bilmiyorum ama ilk türkçe mud bizimki.

MK : Kaç kişi bu proje ile uğraşıyor?
Ronald Zilkovski : Bilenler varsa oyuna girdiklerinde oyunun gelişmiş olmadığını hemen anlayacaklar. Amacım şu an önce herkes temelini anlasın. 2 kişi başladık ama mesela hikaye yazacak bir arkadaş aramıza katılacak , sayımız zaman geçtikçe artacak.

MK : Peki ilginin konudan çok grafiklere ; efektlere kaydığı bu dönemde MUD’un yeteri kadar ilgi çekeceğine inanıyor musun? Misal insanlar MUD yerine Neverwinter Nights , Ultima Online oynamak isteyebilirler.
Ronald Zilkovski : Bu sorunun cevabını aslında bilemiyorum ama şöyle düşünün : d&d en son hangi kitabı çıkardı.biliyor musunuz?Adını çıkartamıyorum.versiyon olarak? veya en basiti hala d&d oynayanlar var değil mi masaüstü?

MK : Evet tabi ki
Ronald Zilkovski : Günümüzde grafik ekranlar var sizce tsr ne zaman ölür veya frp veya mud ?

MK : Ama benim değindiğim nokta MUD’unda bir bilgisayar oyunu olduğu..
Ronald Zilkovski :Evet frpden tek farkı online olması.

MK :Bizi diğer online oyunlardan farklı olarak ne bekliyor?
Ronald Zilkovski :Su an rp unsuru fazla yok ama olunca d&d farkı kalmayacak. Bir kere oyun hayal gücünüzle sınırlı

MK :Peki MUD’a bir adventurer partisi kurmak mümkün olacak mı?
Ronald Zilkovski :Tabiki çünkü bazı yaratıkları özellikle güçlü yapacağım grup oluşturmadan öldüremeyeceksiniz. Belli seviyeler arasındaysanız grup oluşturuyorsunuz. Biri grup lideri olup diğerleri onu takip ediyor o da istediklerini gruba alıyor ve tabi tüm zararı önce o görüp ölüyor yada arkada büyü desteği varsa kurtuluyor. Tabi bu arada mud’da ne kadar dostunuz varsa o kadar uzun yaşarsınız. 2. versiyonda klanlar tam olarak yerleşeceğinden daha zevkli olacak. Ayrıca oyunda yemek yemek ve su içmek şart belki wc ihtiyacı bile koyarım.

Tags: PC, ronald zilkovski röportajı Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts