Pusu: Uyanış

Pusu: Uyanış

Aralık 4, 2019 0

Yıllarca, “Türkler neden oyun piyasasında yok?”, “Hep yabancıların oyunlarını mı oynayacağız. Biraz da bizim insanımızın ürünü olan yapımlarla karşılaşalım.” diye kendi kendimizi yedik durduk. Fakat bir türlü oyun piyasasında yeterli seviyeye gelemedik. Belli bir sektörü olmadığı için sadece amatör düşüncelerle bu yola başkoymuş programcıların çabalarını izlemekten öteye de gidemedik.

Kimi projeler daha başlamadan bitti, kimisi ise yeterli sponsor anlaşmaları sağlayamadığı için bir daha hiç başlamamak üzere askıya alındı. Neredeyse ümidimizi kesmek üzere iken son birkaç senedir oyun piyasasında hatırı sayılır kıpırdanmalar hissetmeye başladık. Son yıllarda pek çok yerli oyun projesi ardı ardına duyurulmaya başlandı. Belki bir çoğu kısa süre sonra çeşitli sebeplerden ötürü iptal edildi belki, ama yinede piyasada belli hareketlenmelerin olacağına dair ilk işaretlerdi bunlar.

FPS mi? TPS mi?

İlk zamanlar tamamıyla amatör ruh ile çalışmalara başlayan birkaç programcının oluşturduğu 3TEGames ve Yoğurt Teknolojileri’nin işbirliği ile yapımına başlanan Pusu’nun duyurulması bundan yaklaşık üç sene öncesine dayanıyor. Başlangıçta kendi gözümüzden gördüğümüz (First Person Shooter) türünde olacağı söylenen, daha sonra ise üçüncül kişi görünümlü aksiyon oyunu halini alan yapım, uzun bekleme süreci içerisinde pek çok olay yaşadı. “Ertelendi”, “Pusu defteri kapandı.” gibi pek çok spekülasyon ortada döndü durdu. Pek çok kişi ümidini kesmeye başlamışken, yayınladıkları teknoloji demosu ile “Biz buradayız!” diyen yapımcılar, geçtiğimiz aylarda Pusu’nun ilk oynanabilir demosunu oyun severlere sundular. Demoyu bizler de incelemiş ve gerçekten gurur duymuştuk. Tamamıyla Türk programcılar tarafından yapılan ilk ve tek üç boyutlu aksiyon oyunu olması sebebiyle farklı bir gözle baktık Pusu’ya ve demodaki hataları görmezden geldik.

Amaçlarının, Türk Oyun Sektörü’nde deyim yerinde ise bazı taşları yerinden oynatmak olduğu açık seçik ortada olan Pusu yapımcıları, çok kısa bir süre sonra, nihayet bitmiş ve oynanmaya hazır versiyonu ile bir kez daha karşımıza çıktılar….

Sadece bir defaya mahsus bir oyun Pusu…

Sade oyun kutusu ve artwork’ler ile süslenmiş, kısa içerikli kitapçığı ile tek CD halinde piyasaya sürülen bir oyun Pusu. Açıkçası geçtiğimiz aylarda beta incelemesini yaptığımız için hemen hemen ne ile karşılaşacağımızı biliyor olsak da yine de heyecanımıza hakim olamadan, çabucak açtık ve kurduk Pusu’yu. Her oyun gibi standart kulurum prosedürlerinin ardından daha önce hiçbir yapımda görmediğimiz değişik bir koruma yöntemi ile şaşırttı bizleri. Çünkü Pusu’yu bilgisayarınıza sadece bir kere kurmanıza imkân sağlayacak bir aktivasyon sistemi mevcut. Sadece bir kereye mahsus İnternet’e bağlanmalı, elinizdeki CD numarasını belirterek, oyununuzu aktif hale getirmelisiniz. Kopya ile mücadele için güzel düşünülmüş bir ayrıntı olsa da, aynı bilgisayara bir kez daha kurulum yapmaya izin vermemesi bakımından bayağı şaşırtıcı.

Tags: Aksiyon, PC, pusu uyanış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts