PUBG New State ve PUBG Mobile'ı Karşılaştırdık: Hangisi Neden Daha İyi?

PUBG New State ve PUBG Mobile’ı Karşılaştırdık: Hangisi Neden Daha İyi?

Aralık 2, 2021 0

PUBG Mobile, hakları bir hayli ülkede oyunlarının yasaklı olduğu Tencent Games’e satılan ve herkes tarafından en az bir defa oynanmış olan bir mobil battle royale oyunu. PUBG’ye yeni bir soluğu bu sefer Tencent değil, Krafton getiriyor. Hal böyle olunca iki oyunun karşılaştırmaları da kaçınılmaz oluyor.

Değişiklikleri olduğu kadar benzerlikleri de bulunan bu iki oyun da PUBG severlerin oynayacağı ve oynamaya devam edecekleri oyunlar. Ayakta kalan son şahıs olmaya çalışacağınız, atlanılan bölgede silah ve donanım bularak ekipmanlarınızı geliştirebileceğiniz ve daralan güvenli alanda yaşamda kalmaya çalışacağınız bu iki oyun da oynamaya değer. Her ne kadar PUBG’ye New State ile yeni bir soluk gelmiş olsa da, bu PUBG Mobile’ın popülerliğine engel olacak bir büyüme değil.

https://www.webtekno.com/pubg-new-state-hakkinda-her-sey-h117184.html

Troi vs Erangel

pubg new state troi

Battle royale oyunlarının haritaları bu oyunların en önemli elementleri olarak kabul ediliyor. Zaferli olmak isteyen bir battle royale oyunu, oyuncularına haritalarını oldukça kapsamlı ve ayrıntılı olarak vermek zorunda diyebiliriz. Ayrıca her haritanın kendisine özel atmosferi, silahları ve vasıtalarının bulunması oyun deneyimini de artıracak ayrıntılardan birkaçı.

PUBG Mobile daha önceki bir oyun olmasının avantajlarından biri olarak haritalarını kullanıyor diyebiliriz. PUBG Mobile’da değişik ebatlarda ve temalarda birbirinden değişik 5 harita bulunuyor. New State’de ise şimdilik bu sayı 2. Ayrıca oyunda yer alan 2 haritadan biri de PUBG Mobile’dan aşina olduğumuz Erangel haritası. Ancak Erangel, New State’de azıcık değişik bir biçimde çıkıyor karşımıza. PUBG New State’in 2051 yılında geçen bir oyun olmasından dolayı Erangel şehri de fütüristik bir biçimde yer alıyor oyunun içinde. Kıyamet sonrası bir atmosferi bulunan bu haritalar karanlık bir gelecek temasını oyuncuya oldukça hoş bir biçimde sezdiriyor.

Troi haritasını, PUBG New State oyunu için hoş bir başlangıç noktası olarak değerlendirebiliriz. Oyuncular bu haritada bir hayli değişik manzara, gelişmiş taşıtlar ve kıyamet sonrası bir geleceğe dair bir hayli elementle karşılaşabiliyorlar. Ayrıca Troi’de oyuncuların kullanabileceği anında hızlanan elektrikli taşıtlar ve oyunun en büyük özelliklerinden biri olan dronlar da bulunuyor.

New State’de tüm bunlar olurken PUBG Mobile’da da Erangel, Sanhok, Vikendi, Karakin ve Miramar olmak üzere birbirinden değişik 5 değişik harita bulunuyor. Ayrıca oyunda Deathmatch modu için bir de ambar bulunuyor. Ancak PUBG Mobile zaman zaman getirdiği modları ile beraber oyuna değişik zamanlarda değişik haritalar da getirebiliyor. Bu modlardan en çok kendinden bahsettirenin de oyuna zombileri getiren Enfeksiyon Modu olduğunu söyleyebiliriz.

Birbirinden tamamen ayrı olmayan bu iki oyun aslında birbirinin devamı olarak da nitelendirilebilir. PUBG Mobile hemen hemen günümüzde geçen bir oyun olarak nitelendirilebilirken PUBG New State oyuncularına ise dünyamızın 2051 yılında nhakikat olabileceğine dair bir distopya sunuyor.

Grafikler

pubg new state grafik

PUBG New State, yeni nesil teknolojilerle geliştirilen bir oyun olduğundan dolayı elbette ki PUBG Mobile’dan çok daha iyi grafiklere sahip. Krafton’un PUBG New State’de kullandığı en yeni ve önemli teknoloji ise bir mobil oyunu çok öteye taşıyan küresel aydınlatma teknolojisi. Çok büyük grafiksel büyümelerle beraber gelen New State’i, teknik özellikleri çok da iyi olmayan bir telefonda oynuyorsanız ya da batarya ömrünüzün daha uzun müddet dayanmasını istiyorsanız grafik ayarlarını da kısabilirsiniz. Oyunda çerçeve hızını düşük ile yüksek arasında seçebilirsiniz. Grafik niteliği ise yüksek seçeneği ile maksimuma çıkar. Oyunun nhakikat görünmesini istediğiniz ise tamamen size ve telefonunuza bağlı.

Taşıtlar ve ekipmanlar

pubg new state vehicle

PUBG New State’de en süratli fark edilen büyümelerden biri de oyunun haritalarında bulunan taşıtlar. Fütüristik şehirlerde artık elektrikli arabalar bulunuyor. Vasıtaların batarya seviyelerini de önceden benzin seviyesini görebildiğimiz gibi taşıtta görebiliyoruz. Aracınızın batarya seviyesi düşükse, çevreden topladığınız vasıta bataryalarını aracınızda kullanabiliyorsunuz. Aynı mekaniğin daha daha önceki bir versiyonu PUBG Mobile’da bulunurken, New State vasıta ve yakıt ikilisini geleceğe uyarlamış gidişatta.

PUBG New State’de silahlar çok da gelişmiş gidişatta değil. Hemen hemen PUBG Mobile’daki silahların aynılarını kullanabileceğiniz New State, bu biçimde asılcı bir biçimde oyuncunun karşısına çıkarak oyunun fütüristik elementlerini oyuncuların gözüne sokmaktan kaçınıyor.

Hangisini oynamalıyım?

pubg new state pubg mobile karşılaştırma

New State, yepyeni bir battle royale oyunu olmasına rağmen PUBG Mobile hala seçim edilebilir bir seçenek olarak kalmaya devam edecek. Birbirinden değişik zamanlarda geçen bu iki oyunun da kendine özel mekanikleri, özellikleri ve mekanları bulunuyor. New State yeni bir oyun olmasına rağmen PUBG Mobile da geliştirilmeye devam eden bir oyun. Bu nedenle iki oyunda da hiçbir şey aşınmayacak, aksine her iki oyun da güncelleme almaya devam edecek.

New State oyuncularına 2051 yılının gelişmiş şehirlerini sunarken PUBG Mobile ise PUBG’nin hakikat doğasını oyuncularına ulaşılabilir kılıyor. Ancak New State’in yeni teknolojilerle geliştirildiği göz önünde bulundurulduğunda optimizasyonunun PUBG Mobile’dan çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu da PUBG New State’in daha fazla oyuncuya erişebileceğinin bir göstergesi.

New State beraberinde bir hayli yenilik ve mekanikle geliyor. Tüm bu karışıklığı istemeyenler ise hala PUBG Mobile oynamaya devam edebilirler.

Karşılaştırma sonucu

pubg new state pubg mobile karşılaştırma

PUBG New State ve PUBG Mobile oyunlarının karşılaştırmasının bir kazananı yok. PUBG Mobile, dünya üzerinde en çok oynanan mobil battle royale oyunu iken, PUBG New State de PUBG’ye ve PUBG dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Bu nedenden dolayı iki oyun birbirine oldukça fazla biçimde benziyor. Silahlar, Erangel şehri ve çok daha benzerliği bulunan bu iki oyun, oyuncuların aralarında tercih yapmalarını gerektirmiyor. İster battle royale türüne yeni isterseniz de deneyimli bir PUBG oyuncusu olun, New State, battle royale türünün tüm hayranlarına ve yeni bir soluk arayan oyunculara tatmin edici bir spektrum sunuyor. PUBG Mobile ise gönüllerimizin ilk fatihi olarak güncellemelerini almaya ve yenilikler getirmeye devam ediyor.

Tags: PUBG New State vs. PUBG Mobile - Karşılaştırma Categories: Oyun
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ