PC oyunculuğunun sonu mu ?

PC oyunculuğunun sonu mu ?

Aralık 4, 2019 0

“Yazı için Pamir Gökalp’e teşekkür ederiz.”

Neredeyse 2 yıldır insanlarda bir konsol çılgınlığıdır gidiyor. Kimi “ben Microsoft’cuyum” diyip Xbox 360 fanatiği oldu, kimisi de “Ben Sony taraftarıyım” diyerek PS3 fanatiği oldu. Kimisi ise ikisine de ılımlı baktı. Peki ya PC oyunlarının, PC sektörünün pabucu dama atılmadı mı?

Birçok firma projelerini yaparken konsollara yöneldi. Bazı oyunlar sadece Xbox 360’la, bazıları ise PS3’le anlaştı. Ama neredeyse hiçbiri PC oyuncularını düşünmedi. Asıl hedeflerini değiştirdi birçok firma. Oyuncular 2’ye bölündü; Playstation 3’cüler ve Xbox 360’cılar. Peki ya PC oyuncuları? PC oyunları üzerine yoğunlaşarak büyüyen, gelişen firmalar nasıl oldu da bir anda PC oyuncularını unuttular. Mesela Call of Duty serisi, önce ilk oyunu çıktı, çok beğenildi. Üzerine ek paketler vs… yapıldı, ikincisi çıktı. O da çok beğenildi, sevildi. Ya serinin üçüncü üyesi? PC’ye çıkarılmayacak deniyor bir taraftan, bazı söylentilere göre de PC’ye başka bir firma çıkaracak deniyor. Kısacası daha %100 bir kesinlik söz konusu değil.

Neden PC bu kadar kolay unutuldu anlamak çok güç. PC sektörünü yakından takip etmek, ayak uydurmak bir hobi desek yalan söylemiş olmayız. Sırf çıkacak olan, çok beğendiğiniz kaliteli bir yapımı daha iyi oynayabilmek için; yaptığımız upgrade’ler, PC’nin hızlanması adına atılan formatlar ve daha birçoğu… Oyunu ilk kurduğunuzda hem daha kaliteli görebilmek, görselliği arttırabilmek için grafik ayarlarını didik didik ederek içine getirmek gibisi yoktur bana göre. Yapımı ilk yüklediğimde ilk ayarlayıp kurcaladığım bölümü Options bölümüdür. Sisteminizden olduğunca çok faydalanmak istersiniz. Ama konsolların sistemi bellidir ve her oyun o sisteme uyacak şekilde uyarlanır. Kısacası bir şekilde oyunların kalitesini konsollar belirler. PC’de ise bu olayın kalitesini firmalar belirlerken, bu cevherden yararlanabilmek sizin sisteminize bağlıdır. Yani sisteminizi ne kadar iyi seçerseniz, sisteminize ne kadar iyi bakarsanız oyunlardan o kadar daha fazla zevk alırsınız.

Türlere bakacak olursak FPS’leri hiçbirinde PC’de oynadığınız kadar zevk alamazsınız. Konsola ister fare, ister klavye takın yine de, PC’deki zevkin alınabileceğini sanmıyorum. Peki ya devasa online oyunlar? Bence şuan için PC’nin ömrünü uzatan tek oyun türü Devasa Rol Yapma Oyunları. Mutlaka oyuncuların büyük bir çoğunluğu bir süre de olsa devasa bir online oynamıştır. Ultima Online olsun, Diablo olsun, World of Warcraft olsun ya da son zamanlarda en çok oynanan oyunlardan olan Knight Online, Silkroad Online gibiler sadece PC’de oynanabildiğinden bazı kişiler sırf bunlar için PC sahibi oluyor.

Kısaca anlatmak istediğim konsolları aramıza alıp onları benimsesek de, PC’lerimizi unutmamalıyız. Sonuçta neredeyse her konsol sahibinin bilgisayar kullanmışlığı vardır. PC sektörümüze sahip çıkalım. Herkese bol oyunlar, bol eğlenceler.

Tags: PC, pc oyunculuğunun sonu mu ? Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts