Painkiller: Battle out of Hell

Painkiller: Battle out of Hell

Aralık 4, 2019 0

Oyun türleri, kendi içlerinde kategoriler halinde ayrılırlar. Temelde bildiğimiz aksiyon, strateji, role playing gibi türler, bölüne bölüne FPS, RTS, FRP gibi biçimler alırlar. Bu yazıda bizi ilgilendiren tür, FPS. İlginç ama FPS’ler bile artık kendi içlerinde ayrılmaya başladılar. Kimileri var ki, taktiksel oynanışa ve mantığa dayalıdır. Kimisi aksiyonun yanında bize çözmemiz gereken bulmacalar ikram ederler. En aksiyon dolu olanları ise, durmadan öldürdüğümüz ve hızın hiç kesilmediği, bir yerlerden devamlı düşman gelen FPS’lerdir. Bu oyunlara verilebilecek en sade örnek Serious Sam serisi. Bu serinin yanında, çıktığı zamandan itibaren oldukça sevilen Painkiller da yer buldu. Hiç bitmeyen aksiyonla birlikte, güzel grafikleri ile oyuncuları ekrana bağlamıştı. Yapımcı People Can Fly, şimdi Painkiller için yeni bir expansion üzerinde çalışıyor; Painkiller: Battle Out Of Hell. 

Başımda bir ağrı var

Painkiller: Battle Out Of Hell, ilkinin kaldığı yerden devam ediyor. Kahramanımız Daniel Garner ile birlikte yeni bir aksiyona giriyoruz. Battle Out Of Hell’de, 10 level boyunca mücadele edeceğiz. İlk oyuna göre biraz daha az gibi gözükse de, level’ların boyutlarının oldukça geniş olacağı belirtiliyor. Böylece bu açığın kapatılması düşünülüyor. Painkiller’daki detaylı bölüm tasarımları, expansion’da daha da gelişerek karşımıza çıkacak. Her bölümün kendine has özel bir teması ve yapısı olacak. Grafiksel olarak en önemli özelliklerden birisi, Havok 2.0 fizik motorunun kullanılacak olması. Böylece çok gerçekçi fiziksel efektler olacak. DirectX 9 destekleyecek olan Battle Out Of Hell’de, ışık ve gölgeleme efektleri de üst düzey olacak. Üstelik bunların, ilk oyuna nazaran daha da geliştirildiğini düşünürsek, karşımıza görsel bir şölen çıkacağını kestirebilmek hiç de zor değil.

Bölümlerin geniş ve farklı yapıda olduklarından bahsettik. Bunlardan birisi Stalingrad olacak. 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Stalingrad’da mücadele edeceğiz. Tabii karşımızda bu sefer canlı askerler olmayacak. Hala cehennemle bağlantılı olduğumuz için, savaşta hayatını kaybetmiş olan askerler karşımıza zombi olarak çıkacaklar. Bu da, daha korkunç ve ölümcül olacakları anlamına geliyor. Üstelik bizi yok etmek için, ne kadar ölümcül araç varsa, onları da kullanacaklar. Boss’lar da sağlam ve zorlu bir biçimde geliyorlar. Oyundaki düşmanlar, tehlikeli olmanın yanında bizi yok etmek için akıllarını da kullanacaklar. 

Battle Out Of Hell’de yeni silah sayısı biraz az tutulmuş gibi geldi bana. 2 yeni silah ekleniyor. Bu ikisi, 2 farklı silahın kombinasyonlarından meydana gelecekler. Mesela, birisi bir SMG ile alevatar karışımı olacak. Diğeri de yine bunun gibi farklı iki silahın kombinasyonundan meydana gelecek. Multiplayer mod’lar da yeniliklerden nasiplerini alacak. Capture The Flag’in yanında, birçok yeni mod ve haritaya rastlayacağız. Kendi haritalarımızı yaratabileceğimiz bir editör de dahil edilecek. 

Aksiyona yaklaşırken

Painkiller: Battle Out Of Hell, ilk oyuna grafiksel olarak birçok şey katarak geliyor. Eklenen yeni 10 level, geniş olması ve ürkütücü düşmanlar içermesinden dolayı aksiyonu daha da katlayacak. Keşke biraz daha yeni silah olsaydı diyoruz ama, belki yapımcılar son dakika golü atmak isterler diye umudumuzu kaybetmiyoruz. Painkiller: Battle Out Of Hell, Kasım ayı içerisinde piyasalardaki yerini alacak.

Tags: Aksiyon, painkiller battle out of hell, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts