Oyunlarda en çok kullanılan kurgular

Oyunlarda en çok kullanılan kurgular

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

Oyunlarda en çok kullanılan kurgular

Nerelerde gezdik, neler gördük bu zamana kadar Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Video oyunlarının hikayeleri önemli bir unsurdur. Bazıları grafiğe daha çok önem verse de hikaye, oyunun türü ne olursa olsun, önemlidir. Elbette spor oyunları istisna.

Bir hikayeyi oyuncuya yansıtmanın en önemli unsuru ise atmosferidir ve doğal olarak bu atmosfer için kullanılan kurulum yani ortam da aynı öneme sahiptir. İşte biz de bugün bu konu hakkında biraz kafa yorduk ve oyun dünyasının en çok sevilen ortamlarından veya konularından kısaca “settings” lerinden 8 tanesini kendi aramızda seçtik.

Wasteland – Post Apocalypse

Kıyamet sonrası mekanlar Mad Max’ten beri herkesin gözdesi olmuştur. Üstelik bu mekanlar hep aynı kalmamaış gittikçe kendi içerisinde de dğişmeye başlamıştır. Örneğin uçsuz bucaksız Mad Max çölleri daha sonra uçsuz bucaksız okyanuslar olarak karşımıza çıkmıştır. Ardından işin içine şehirler ve hatta Ghoul’lar girdi. Elbette mahallenin delilerini de unutmamak gerekir.

1 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Ormanlar

Arnold Schwarzenegger, Slyvester Stallone (Predator, Rambo) ve Vietnam savaşının oyun dünyasına yaptığı katkıdan en büyüğü ormanlar olmuştur. FarCry, Crysis, Black Ops’un pek çok bölümü bu tarz alanları en iyi şekilde kullanan oyunlar olmuştur. Özellikle oyuumuz bir adada hele ki Uzak Doğu’daki bir adada geçiyorsa o zaman ormandan kaçma ihtimaliniz hiç yok. Ormanlar dünyaya olduğu kadar savaşçılara da yaralı yerlerdir.

2 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Başarısız deneyler – Zombi istilası

Eğer bir bilimadamı varsa, büyük fakat gizemli bir şirkette gizli bir proje üzerinde çalışıyorsa ve bu proje deneyleri kapsıyorsa hele ki o deneyler biyolojikse en sonunda karşınıza çıkacak şeyi çok iyi bilirsiniz. Beyinsiz, beyin sever yaratıklarlarımız zombiler veya zombi benzeri ama “Biz taklitçi olmayalım” tadında oluşturulmuş “farklı” yaratıklar her zaman için iyi gider.

3 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Çöl

Indiana Jones, Mumya, Jackie Chan’in kutsal hazine aradığı film… Çöller her ne kadar yaşanmak için imkansız yerler olsa da kesinlikle hikaye kurgulamak için ideal mekanlardır. Aslında Wasteland şıkkı içine dahil edilebilecek olsa da çöllerin kendi başına bir duruşları olduğunu da görmek gerekir. Özellikle Sultan Süleyman ve öncesindekilerin hazinelerini saklandığı bu mekanlar Nathan Drake gibiler için mükemmel noktalardır. Severiz çölleri.

4 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Uzaylı istilası

Kaçımız kaç kere kurtuldu uzaylılardan? Kaçımız artık onlarla yaşamayı öğrendik? Kaç kere yıldık ancak yıkılmadık? Bazıları dosttu bazılarının postu çıktı. ET bizi güldürürken Chimeralı’lar canımızdan bezdirdi. Bazen onlar buraya geldi bizleri yurdumuzdan etmeye çalıştı, bazen bizler oraya gidip canlarına okuduk ama her halukarda biz haklıydık. Uzaylılar iyidir fakat ölü uzaylılar en iyisidir.

5 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Doğu Batı savaşı – Günümüz savaşları

Yükselen yeni güç Çin’in batıya yaydığı korku etkisi doğrudan oyunlara da vurdu. Özellikle bir de yılların Kuzey Koresi, Orta Doğu’daki “terörist” ülkeler, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupalıların gözündeki konumu ve elbetteki kötülüklerin anası Rusya ile bu çoşku daha da artıyor. Her yaptıkları batıya yönelik bir hakaretmiş gibi algılanan bu ülkelerin oyunlardaki intikamları da epey sert oluyor. Bunun örneklerini Homefront’ta, Modern Warfare 2’de, Medal of Honor’da ve daha nicesinde gördük. Belli ki daha da çok göreceğiz.

6 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular İkinci Dünya Savaşı

Steven Spielberg yıllar önce “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmini yaptığında aklında böyle bir akımı yeniden hayata geçirmek gibi bir düşüncesi yoktu sanırız ancak olan oldu ve Medal of Honor sayesinde ikinci dünya savaşı resmen yeniden canlandı. Neredeyse her cephesinde savaştık, yeri geldi Rus olduk yeri geldi Amerikalı. Üstelik bazı oyunlar sadece İkinci Dünya Savaşı zamanında geçiyordu. Her ne olursa olsun oyun dünyasının Hitler’e ya da artık bu savaşın arkasında gerçekte kimler varsa onlara oldukça borçlu olduğu kesin.

7 Oyunlarda en çok kullanılan kurgular Fantastik dünya

Aslında bu listeye çok uyar mı bilmiyoruz nitekim fantastik dünya kendi başına ayrı bir evren gibi. Ancak yine de Amerikalılar’ın “setting” olarak tabir ettiği bu kurulumların olduğu listede olması gerekiyor gibi geldi bize. Tolkien baba ile başlayan bu paralel evren bizleri on yıllardır alıp götürdü uzak diyalara ve hiç görmediğimiz, hayallerimizde bile canlandıramadığımız yaratıklara karşı savaştık. Aşklar, ihtiraslar yaşadık, ihanete uğradık, aklımızın alamayacağı güzellikler gördük ve dehşetin en saf haliyle karşı karşıya geldik fakat hepsinin üstesinden gelmeyi başardık.

#galeri #oyun dünyası #kugu #hikaye #setting #oyunlar #oyun kurgusu Yorumlar 32 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 15:48 Kalan Karakter : 300 Gönder

Tags: Galeri, hikaye, kugu, oyun dünyası, oyun kurgusu, oyunlar, setting Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts