Nissan, Tüm Arabalarını Elektrikli Hale Getirmek İçin Ayırdığı Devasa Bütçeyi Açıkladı

Nissan, Tüm Arabalarını Elektrikli Hale Getirmek İçin Ayırdığı Devasa Bütçeyi Açıkladı

Aralık 2, 2021 0

Japonya’nın önde gelen otomotiv üreticilerinden Nissan, tertip ettiği bir faallikle oldukça ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bu aktiflikte elektrik mutasyonunu nasıl sağlayacağını ilk kere anlatan işletme, 2030 senesine kadar yapacaklarını da anlattı. Nissan bu niyetlerini geciktirmeden uygulamaya geçirirse, firmanın sektördeki pozisyonunun şimdikinden çok daha iyi olacağını rahatlıkla dile getirebiliriz.

Nissan, önümüzdeki 5 senelik süreçte takribî 18 milyar dolarlık tüketme yapacak. Bu tüketme, sadece elektrik mutasyonunun süratlendirilmesi için yapılacak. Açıklanan para, Nissan ile elektrik motorlu vasıtalara senelerdir bütçe ayıran firmalar arasındaki farkı kapatmasını sağlayacak gibi görünüyor. Çünkü firmanın elektrik mutasyonu için ayırdığı bütçe, pek çok rakibinin iki katından dahi fazla. Peki bu vaziyet, harcayıcıya nasıl yansıyacak?

2030’a kadar 15 bütün elektrikli taşıt duyurulacak

Nissan Leaf

Nissan tarafından yapılan açıklamalarda; 2030 senesine kadar toplam 23 adet elektrik altyapısı kurulmuş taşıt duyurulacak. Bunlardan 15 tanesi ise bütün elektrikli olacak. İşletme, önümüzdeki 8 sene içerisinde lityum iyon pil maliyetlerini de yüzde 65 düşürecek. Bu sayede taşıtlar, seneler içerisinde herkes için erişilebilir maliyetlere sahip olmaya başlayacak. İşletme, “oyunun kaidelerini değiştirecek” dediği yeni nesil pillerini ise Mart 2029’e kadar yaşama geçirecek.

Nissan’ın açıklamaları, yatırımcıları memnun etmedi

Nissan tarafından yapılan açıklamalar, fertsel harcayıcılar için aşırısıyla etkileyiciydi. Ancak yatırımcılar için vaziyet pek de öyle olmadı. Çünkü firmanın pay tahvili lot değerleri, karardan sonra yüzde 5,6 değer kaybı yaşadı. Sektör kaynakları, Nissan’ın elektrik devrimi noktasında çok geç kaldığını, 18 milyar dolarlık yatırımın dahi aradaki farkı kapatamayacağını açıkladılar. Ancak bazı analistler, pay tahvili düşüşlerinin Nissan’a özel olmadığını, koronavirüsün omicron adlı yeni varyantı sebebiyle yine bilinmeyenlik civarı oluştuğunu ifade ediyorlar. Hangi yaklaşımın doğru olduğunu zaman gösterecek…

Tags: 2030'a Kadarki Elektrik Dönüşüm Planlarını Açıkladı, Ni̇ssan Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts