MYST V: End of Ages

MYST V: End of Ages

Aralık 4, 2019 0

İçerik No İçerik 1 Tarihçe – Genel Bakış 2 Ön İnceleme 3 Richard A. Watson Röportajı
Nedir bu MYST?

Myst kısaca; kısa bir süre öncesine kadar dünyanın en çok satan oyunu olma rekorunu elinde tutan, günümüz birçok macera oyununun taklit ettiği ancak yanına bile yaklaşamadığı, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar mükemmel hikâye ve konu akışına sahip olan Cyan Worlds yapımı macera oyunlarının ilkidir.

Sene 1993, garajdan bozma bir yerde Rand ve Robyn Miller’in liderliğini yaptığı dokuz programcı Myst isminde bir oyun yaparlar. Çok sonraları söylediklerine göre oyunu ilk başta sadece kendi egolarını tatmin etmek için yapmışlardır. Nereden bilebilirler ki tüm zamanların en çok satacak, oynanacak ve hakkında kitaplar yazılacak oyunları yaptıklarını.

Peki, Myst neden bu kadar popüler oldu? Çünkü Myst türünün ilk örneğiydi. Çok basit bir ara yüze sahipti ki kullanıcının oyun boyunca klavyeye bir kez bile bakmasına gerek kalmıyordu. Zamanında devrim yaratan mükemmel grafikler. Olağanüstü bir hayal gücü ile yaratılmış mükemmel bir hikâye ve farklı dünyalar. Myst, oyuncunun çok basit bir arayüzle “first-person” olarak slayt şov benzeri grafiklerle birbirinden farklı dünyaları keşfetmesini sağlamıştı. Oyunun satış sloganını hemen hatırlatayım “Sizin dünyanız olacak sürrealist bir macera oyunu”. Ne var ki bunlarda? Böyle bir sürü oyun var diyebilirsiniz ama şunu unutmayın bu tarz oyunların hepsi “Myst-gibi” oyunlar olarak anılmaya ve Myst’in gölgesinde kalmaya mahkûmdur.

D’ni? Dunny?

Myst serisini ayrıntılı bir şekilde incelemeden önce Myst’e konu olan D’ni (daha sonraları dunny olarak geçer, yapımcılar bunun sebebinin basit bir yazım yanlışından kaynaklandığını söylese de eski Myst oyuncuları “dunny”nin Avustralya’da tuvalet olduğunu bilir tabii ki) ırkını mercek altına almakta fayda var diye düşünüyorum.

D’ni ırkının olağanüstü bir özelliği vardır. Bu ırktaki insanlar “linking books” adı verilen bazı kitaplar yazabilmektedirler. Bu kitapların özelliği ise insanların bu kitapların anlattığı dünyalara seyahat edebilmeleridir. Bu kitaplarda anlatılan dünyalara ise “age” denilmektedir. Her Myst oyunu, oyunculara birbirinden farklı ve mükemmel tasarlanmış Ages’leri keşfetme zevkini tattırmıştır.

D’ni ırkının zaman kavramı, insanoğlunun zaman kavramından çok farklıdır. D’ni’nin en büyük zaman birimi bizde bir yıla tekabül eden “hahr” dır. “Hahr”, “vI-lee-tee” adı verilen 10 eşit parçaya bölünmüştür. Bir “vI-lee”, insanoğlunun bir ay’ına tekabül etmektedir. Her “vI-lee” ise, 29 “yahr-tee” ye bölünmüştür. Bir “yahr”, insanoğlunun 30 saat ve 14 dakikasına eşittir (1.26 gün). Bu durumda bir “hahr”, 290 “yahr-tee” den oluşmaktadır. “Yahr-tee” ise, “gahr-tah-vo-tee” adı verilen 5 eşit parçaya bölünmüştür. Bu durumda bir “gahr-tah-vo” bizim zaman birimimizle 6 saat ve 3 dakikaya tekabül etmekdedir. “Gahr-tah-vo-tee” ise “tah-vo-tee” adı verilen 25 eşit parçaya bölünmüştür. Bir “tah-vo” 14.5 dakikadır. “Tah-vo-tee” ise, “gor-ahn-tee” adı verilen 25 eşit parçaya parçaya bölünmüştür. Bir “gor-ahn” 36 saniye’ye tekabül etmektedir. “Gor-ahn-tee” ise “pro-rahn-tee” adı verilen 25 eşit parçaya bölünmüştür. Bir “pro-rahn” ise 1.5 saniyeye tekabül etmektedir.

Tags: Macera, myst v end of ages, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts