MSI FX 5700 Ultra - TD128

MSI FX 5700 Ultra – TD128

Aralık 3, 2019 0

Nvidia GeForce FX 5700 ile bir ilki gerçekleştirdi.Aslında bu bizim gibi son kullanıcıları pek ilgilendiren bi gelişme değil fakat hem Nvdia hemde diğer ekran kartı üreticileri açısından büyük bir gelişme.GeForce FX 5700 GPU’su IBM gibi dev bir firmanın fabrikasında, 0.13 mikron teknolojisi ile üretiliyor.İşlemcisinin içinde tam tamına 82 milyon transistör bulunuyor.Bu teknolojik atak hem Nvdia’nın Ati karşısında bir adım ileride olduğunu göstermesi, hemde Ati dahil diğer ekran kartı üreticilerine arge çalıştırmalarını hızlandırması gerektiği mesajını veriyor.(Tabi bu teknoloji geliştikçe bizim gibi son kullanıcılarda şimdiki ekran kartlarını ucuza alacak.Hadi hayırlısı).

GeForce FX 5700 Ultra ve GeForce FX 5600 Ultra arasında teknolojik olduğu kadar fiziksel değişikliklerde de var.Örneğin GeForce FX 5600 Ultra’nın çekirdeğinde bulunan koruma plakası GeForce FX 5700 Ultra da mevcut değil.Buda oldukça kırılgan görünen GeForce FX 5700 Ultra çekirdeğini korumasız bırakıyor.(Bu konuda Nvdia pek iyi bir seçim yapmamış olsada; bildikleri bişeyler var sanırım.)

GeForce FX 5600 Ultra’da gördüğümüz tam sayı üzerinde işlem yapan Pixel Shader üniteleri GeForce FX 5700 Ultra’da yerini kayar nokta (floating point) üzerinde işlem yapan Pixel Shader ünitelerine bırakmış durumda. Ayrıca GeForce FX 5700 Ultra’da GeForce FX 5900 ve GeForce FX 5950′ de gördüğümüz IntelliSample görüntü kalitesi teknolojisini ve UltraShadow teknolojisini de görüyoruz.

Bu MSI modelinde bulunan GeForce FX 5700 Ultra GPU’sunda çekirdek hızı 475MHz iken GeForce FX 5700’de bu değer 425MHz’e düşüyor. GeForce FX 5700 Ultra ‘da DDRII tipi bellek kullanılırken GeForce FX 5700’ de DDR bellek kullanılmış. GeForce FX 5700 Ultra’nın orta ve üst seviye kullanıcıya hitap ettiğini düşünürsek DDRII tipi bellek kullanılması ne kadadr doğru bilmiyorum.Çünkü DDRII bellekler DDR belleklere göre oldukça pahalıdır.Tabiki DDRII kullanılmasının hafıza hızına etkisi büyük.Örneğin GeForce FX 5700 Ultra nın hafıza hızı tam 900MHz. GeForce FX 5700 de ise bu değer 550 MHz de kalıyor.MSI FX5700 Ultra – TD128’da (yani incelediğim kartta) 128MB büyüklüğünde hafıza mevcut.DDRII’ler ise Samsung firmasına ait.

Bu kart için söylenebilecek çok şey var.Örneğin bu kart oldukça uzun bir GeForce FX 5900 kadar diyebilirim.MSI bu modelinde de yine bakır renginde bir soğutma sistemi kullanıyor. Bu sefer kartın arka yüzünde GPU için herhangi bir ekstra soğutma yok. GPU’yu soğutmakla görevli olan sistem şık bir pasif soğutucudan ve işini oldukça sessiz yapan bir fandan oluşuyor.

Kartın ön ve arka yüzünde dörder hafıza modülü bulunuyor. İki hafıza modülü bir pasif soğutucu tarafından soğutuluyor.İncelediğimiz modelin isminde bulunan TD-128 kodundaki T harfi TV-Out çıkışının bulunduğunu, D harfi ise DVI çıkışının bulunduğunu belirtiyor. 

Kutunun içinden ise artık klasikleşen MSI yazılım paketi karşımıza çıkıyor ayrıca S-Video kablosu , DVI-VGA çeviricisi çıkıyor. Ayrıca bir de Molex güç girişi çoklayıcısı da kartla beraber veriliyor.Kutudan çıkan yazılımlar hakkında ayrıntılı bir bilgi edinemedim.Fakat nelerin çıktığını şöyle özetleyebilirim;

· 3D Album SE 
· MSI DVD Player 
· MSI Foreign Language Learning Machine 
· InterVideo WinDVD Creator Plus 
· Photoshop Album SE 
· Restore It 3 
· Virtual Drive 7 
· Duke Nuke’m:Manhattan Project 
· The Elder Scrolls III:Morrowind 
· Tom Clancy’s:Ghost Recon 
· 7 Oyun Demosu 
· MSI Live VGA BIOS 
· MSI Live VGA Driver

Tags: msi fx 5700 ultra - td128, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts