Microsoft Multimedia Keyboard

Microsoft Multimedia Keyboard

Aralık 4, 2019 0

Doğrusunu söylemek gerekirse Microsoft, durup durup bir anda harekete geçmeyi çok seviyor konu donanım olunca. Son günlerde o kadar alıştık ki Microsoft’un donanım ürünlerini incelemeye, elimize bir hafta yeni ürün geçmese meraklanmaya başlıyoruz.

Elimizdeki ürün Microsoft Multimedia Keyboard. 28 dolar olarak, bir klavye için ödenebilir bir fiyattan satışa çıktı Multimedia Keyboard. Hemen belirtelim ürünün yaklaşık 5 dolar daha pahalı olan ancak yanında bir de optik mouse bulunan seti de şu an piyasada.

Klavyenin en büyük özelliği, kendisine adını veren “Multimedya” uygulamalarına ulaşmada net ve kısa çözümler sunması. Cihazın üst kısmında yer alan bu tuşlar soldan sağa sıralanırsa;
My Documents 
My Pictures 
My Music 
Mute
Play-Pause 
Stop
Ses Ayarı 
Bir önceki medya (şarkı,film,klip) 
Bir sonraki medya
Media Player 
Mail
Web 
Messenger 

Kuşkusuz bu tuşlar bilgisayarını klavyesinden etkili bir şekilde kumanda etmek isteyenler için ideal. Ancak ideallere ulaşmak bazı tavizleri de beraberinde getiriyor gibi. Bahsettiğimiz tavizlerden kastımız bazı tuşların yerlerinin alışılmış yerlerinde bulunmaması. Aslında bir tuşun hiç bulunmaması desek daha doğru olur herhalde. Microsoft tasarımcıları sanırız Insert tuşunun gerekliliği konusunda bir takım şüphelere kapılmışlar ve çareyi bu tuşu tümden yok etmekte bulmuşlar. “Tümden” dediğimiz Insert tuşunun klasik yerinden kaldırılmış olması. Çok büyük bir kullanıcı topluluğu için yönerge tuşlarının üzerindeki tuşlar hayati önem taşır. İsterseniz buradan çıkardığınız işlevi diğer 100 tuşa da atayın, yine de kimseyi memnun edemzsiniz. Microsoft’da malesef buradan Insert tuşunu çıkarıp onun yerine Delete tuşunu uzun (yani 2 tuş yeri kaplayacak şekilde) yapmayı tercih etmiş. Bunlar dışında klavyede ayrıca Microsoft’un tüm ekstra tuşlu klavyelerinde bulunan “Hesap Makinesi”, “Uyku Modu” gibi tuşlar mevcut.

Tags: Aksiyon, microsoft multimedia keyboard, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts