Lanetin Öyküsü

Lanetin Öyküsü

Aralık 3, 2019 0

Uzun zamandır beklenen reyin Lanetin Öyküsü artık piyasada. Dinç İnteraktif ve Alsan Elektronik’ in birlikte çalışmasıyla yapılan nadide Türk oyunlarından biri olan Lanetin Öyküsü tek bir birey tarfından yazılmış. Başka Bir Deyişle yurtdışında en ufağı için onlarca şahsın çalıştığı oyunlardan birini Türkiye’de tek başına yazabilen bireyler var. Emekleri ve tükettikleri enerjiye hürmet dinliyor ve onları böyle bir reyin yazdıkları için kutluyorum. 
Lanetin Öyküsü bir adventure oyunu. Muhtelif bölgelerden topladığınız malzemeleri muhtelif biçimlerde kullanıp kapıları açmak, bilgisayar parolalarını çözmek, saklı geçitleri bulmak gibi işlerde kullanıyorsunuz. Kişiliğiniz Aslı Şen ile o kapı senin bu merdiven benim gezip serüvenden serüvene koşuyorsunuz. Arada hiç aksiyon yok mu diye düşünenler için bir parça silah sahneleri de mevcut. Bazı ekranlarda karşınıza diriltilmiş ölüler çıkıyor. Bunları arınmak zorundasınız. Şayet Aslı ile oyunu tamamlamayı becerirseniz paralı asker olan Murat ile oyuna tekerrür başlayabilirsiniz. Natürel ki paralı asker daha iyi olduğu için karşınıza çıkacak mahlukatlar da daha eforlu olacaktır. İki saklı menü daha var muhtemelen bunları açmak için oyunu tamamlamak gerek. 

Oyunu ilk cd ye sürdüğünüzde karşınıza bir menu çıkyor. Evvel ilk butona basıp hayal platformunu yüklemelisiniz. Daha sonra sinematikler için divx yükleyip oyuna başlamalısınız. Hemen söyleyeyim oyunu kurmak için basmakalıptan azıcık daha uğraşmanız gerekiyor. 

Oyunu kurdunuz ve başladınız. Serüven butonuna basıp oyuna başlayabilirsiniz. Evvel size öyküyü anlatan bir sinematik çıkıyor karşınıza. Sinematiğin bittiği yerden de oyuna başlıyorsunuz. Arka tasarı grafikleri oldukça hoş. Ancak Aslı ile yapabildiğiniz hareketler kısıtlı. Sağ ve sol ok tuşlarıyla kendi aksınız çevresinde dönerken ileri ve geri ok tuşlarıyla da ileri ve geri gidiyorsunuz. Space silahı sürüklemek için, ctrl ise aksiyon için. Kapı açmak, anahtarı kullanmak, silahı ateşlemek gibiShift tuşu ise gidişatınızı belirten menüye açılır. Sağlık, elinizde olan veya kullandığınız aletler, üzerinizdeki malzemeler, varsa haritalar ve değişik şeylerin tamamı için shift tuşu kullanılıyor. Oyuna başladığınızda, ilk ekranda tam duvarlara sırayla bakın. Oyunun geri kalanında bir hayli yerde almanız gereken malzeme ekranda kendini muhakkak ediyor ama ilk ekranda çok da görünür bir yerde değil. O surattan ilk ekranda ayrıntılı bir arama yapın. Daha sonra zati şayet doğru şeyi doğru yerde yapıyorsanız reyin size otomatik olarak “yapmamı ister misin? E?H?” alternatifi çıkartıyor. Bu oyunun oynanabilirliğini çoğaldıran bir özellik. 

Oyunun başka bir özelliği de save dosyalarını A başka bir deyişle disket sürücüsünde yakalaması. Böylece oyuna kaldığınız yerden rahtlıkla ve kaybolma riski olmadan devam edebilirsiniz. Şayet isterseniz save için harddisk de kullanılabilir ama standart olarak disket kullanılıyor. Buna karşın kaldığınız yerden başlamak için çok beklemek gerekmiyor. 

Bu arada belirtmeliyim çok harikulade bir reyin değil. Bir Tomb Raider ya da Castle Wolvenstein hiç değil. Ama bugüne kadar çıkartılmış Türk üretimi oyunlar içinde oldukça iyi bir yer edinebilir. Oyunun atmosferi insanı sarıyor ve belli bir müddet sonra ne olduğunu kavramadan bir de bakmışsınız ki birkaç saattir oyunun başındasınız. Bu anlamda bence çok iyi işler çıkartılmış. Tekerrür anımsatmalıyım, oyunun tamamı tek bir birey tarfından yazılmış. Bu anlamda bakıldığında inanılmaz bir iş dahi denebilir.

Tags: Aksiyon, lanetin hikayesi, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts