Land of the Dead

Land of the Dead

Aralık 3, 2019 0

Demo’sunu oynadığım zaman bilgisayardan iki gün boyunca soğumama sebep olan Land of the Dead’in tam sürümü nihayet piyasaya çıktı. Beklediğim gibi çıkan bu sürüm, demo versiyonundan da kötü. Zaten bu oyun için hiç umudum yoktu, yanılmamışım.

Buyrun Cenaze Namazına

Oyunumuz George Romero’nun son filmi olan Land of the Dead filminden esinlenerek yapılmış. Her film oyunu gibi bir geleneği bozmayarak tam tersine devam ettiriyor. Bahçemizde bir yabancı adam öylece dikiliyor. Bilin bakalım bu kim? Tabi ki bir zombi, ama karakterimiz öyle olduğunu bilmiyor. Bu adam kimdir? Evsiz yardım edelim, bir tabak çorba götürelim diyerek, yumrukları havada dövecek bir şekilde yanına gidiyor. Zombi de olsa en başta döver sonra severiz değil mi? Onun bir yaşayan ölü olduğunu anladıktan sonra maceraya dalıyoruz. Karşımıza sürekli olarak zombiler geliyor. Köpek gibi yürüyenler, elinde kazma kürekle gelenler, kısaca bize zarar verecek bilimum yaratık üstümüze geliyorlar. Yaptıkları hede hödö olup bize gelip vurmaktan başka bir şey yaptıkları yok. Zaten yaşayan bir ölüde akıl olmaz, hal böyle olunca yapımcılar yapay zekayı oyuna koymamışlar. Onun yerine bol miktarda düşmanı bölümlere serpiştirerek bu işin eksileceğini düşünmüşler. İyide düşünmüşler aman ne güzel yapmışlar!!!

Unreal grafik motoru kullanan oyunumuzda Unreal’ın U’su bile bulunmuyor. Sadece teknolojik olarak yapımcılar “Bakın Unreal Teknolojisi kullandık” demek için motordan yararlanmışlar. Kutu kutu pense diyen grafikler, teknolojik olarak F.E.A.R. ve Quake 4 gibi oyunları geçmiş. Modellemeler ve kaplamalar kütük, direk olarak odun şeklinde size geri iade ediyorlar.

Grafikleri geçtikten sonra oyunda sadece iki adet ses olduğunu görüyorsunuz. Birisi “hö” diğeri “aargh” genel olarak bu sözler zombilerden ölürken (zaten ölü değil mi!) ikinci hayatlarına son verirken çıkıyor. Bazı zamanlar şansımıza biz ölürsek, bizden de çıkabiliyor. Arada karakterimizin ilginç yorumları gelebiliyor. Böylece oyunda başka seslerinde olduğunu anlayabiliyoruz. Karakter seslendirmesi oyundaki tek iyi şey olarak tarihe geçiyor. Silah efektleri tamamen aynı, kürek ile duvara vursanız dahi makineli tüfek sesi çıkıyor. Siz daha buna şaşırmadan oyun içinde fizik motorunun olmadığını öğreniyorsunuz. Fizik kütle çekim, yer çekim vb… konuları içine alır. Eğer 2[-1)-8(7+6)x4-8(27+1078)=? gibi bir denklem sonucunda ortaya ne çıkabilirse, bu oyunda da aynı şey çıkıyor. Zombilerden çıkan bir iki el kol(Hareket çekme ayıp) koparma dışında pek bir şey daha yok. Arada kapı ve duvar kırma gibi aksiyonlar olsada, zombiler kırdıkları ile kalıyorlar. Yanlarına gidiyorsunuz hiç oralı olmadan, hayali bir kapıyı kırmaya devam ediyorlar(Deli mi ne?)

Kabus

Bir çok bug bulunan oyunda bir de heyecanlı olması için görevler serpiştirilmiş ve bölümler uzatılmış durumda. Görevler git koridordaki zombiyi vur, düğmeye bas kapıyı aç, hadi gel saklanbaç oynayalım gibi klasik olan ve zevk alınmayan görevler. Oyun adam gibi olsa bu görevler seve seve yapılır, ama değil elden ne gelir. Hemen yanınızda bulunan bir kapıyı açmak için binbir türlü hokkabazlık yapıyorsunuz. Anahtarı gidip alt kattan almanız ve kapıyı açmanız gerekiyor. Anahtarı uzun bir yol kat edip, binbir güçlük ile aldıktan sonra kapıyı açmaya çalışırken “Kapını kilidi pas tutmuştu asit bul onunla aç” gibi harakiri görevi gören süprizler bulunuyor. Zaten iki saatte dolandığınız yolun aynısını geri dönüp, gene zombileri öldürmek adamı sinirden çıldırtıyor.

Multiplayer modu da bulunan oyunumuzun en ferahlatıcı kısmı burası sayılabilir. Hiç olmazsa LAN veya Net üzerinden başka oyuncular ile kapışabiliyorsunuz. Ancak çoklu oyuncudaki modellemelerin zombi olarak bulunması nedeni ile Singleplayer’da çıldırma noktasına gelen oyuncular, Multiplayer’da bu modeller yüzünden kendini öldürebiliyor.

Düşük sistemlerde güzelce çalışabilen Land Of The Dead, uninstall yolunda hayata veda ederken, bende bu oyundan kurtuldum diye göbek atıyorum. Siz en iyisi bu oyundan uzak durup, hiç yanına yaklaşmayın. Hatta kuşaktan kuşağa söyleyin ki, kimse yanlışlıkla bulaşmasın.

Tags: Aksiyon, land of the dead, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts