Kripto Varlıklara Yönelik Vergi Çalışmaları Devam Ediyor

Mayıs 25, 2021 0

Türkiye, mart ayının başından bu yana hala hazırlığı devam eden muhtemel kripto para düzenlemelerini bekliyor. 1 Mart’ta Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı resmi basın bülteniyle başlayan bekleyiş, 16 Nisan’da birinci yönetmeliğin yayınlanmasıyla birinci somut karşılığını da almıştı. Bu yönetmelikle birlikte Türkiye, birinci kere kripto para ünitelerini ‘kripto varlık’ olarak tanımış, kripto para üniteleriyle alışveriş ve ödeme kuruluşlarının borsalar ile çalışması engellenmişti.

Kripto paralara ait birinci yönetmelik yayınlanmış olsa da bu, her geçen gün giderek büyüyen bu dala dair yapılacak tek düzenleme olmayacak. Tam olarak hangi alanlarda düzenlemeler yapılacağı hala bilinmezken bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralara ait üzerinde çalıştıkları alanları aktardı.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı alanlar açıklandı:

Bloomberg ile gündeme ait değerlendirmeler yapan Lütfi Elvan’ın değindiği noktalardan birisi kripto para düzenlemeleri oldu. Elvan, farklı kendi bakanlığının uyumunda çalışmaların sürdüğünü, farklı ülkelerdeki uygulamaların da incelendiğini aktardı. Akabinde üzerinde çalıştıkları alanları şu sözlerle tabir etti:

Üzerinde çalıştığımız alanlar ise; kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken unsur ve asılların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi kurallarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme siyasetinin nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, bilhassa cürüm gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi üzere geniş bir alanı kapsıyor.

Son olarak Lütfi Elvan, çalışmanın kısa müddette tamamlanacağını duyurdu ve “Lakin ben şunu söylemek de istiyorum; vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken yönetmeyecekleri riskleri almamalı.” sözlerine yer verdi. Türkiye’de kripto para piyasasına ait düzenlemelere dair beklentileri öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Tags: Alanlar, Düzenleme, İlk, kripto para, Varlık Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts