Koridor

Koridor

Aralık 3, 2019 0

Son dönemlerde Türk Oyun Sektöründe bazı kıpırdanmalar olduğu bir gerçek. İstanbul ve Pusu gibi önemli projelerin yanı sıra pek çok Türk programcısı da kendi çabaları ile bazı oyunlar hazırlamaya başladılar. Bunlardan biri de çat kapı ofisimize gelen Koridor “İnfaz Listesi” isimli oyun oldu. Zarfını açıp oyunu bilgisarımıza kurana kadar büyük bir şaşkınlık içerisindeydik. Hakan Nehir isimli programcı arkadaşımızın tamamıyla kendi çabası ile hazırladığı ve oyunun her anına emeğini yansıttığı bu projeyi incelerken de heyecanımız dinmedi. Temel olarak FPS tarzı olan oyunda, rehine kurtarma, terörist avı, önemli kişileri ele geçirme gibi aynı türdeki büyük yapımlarda gördüğümüz hemen her çeşit aksiyon mevcut.

Önyargıları bir kenara bırakalım

Diğer tüm Türk yapımı oyunlarda olduğu gibi Koridor isimli bu oyunu da incelerken oyunun hatalarını didiklemek yerine onun güzelliklerini ve gerçekten üzerinde harcanan emeğe saygı duymak gerek. İlk başta vasatmış gibi görünen teknik yapısına rağmen Hakan arkadaşımız yaptığı iş gerçekten taktire şayan.

Koridor’un hikayesi de gerçekten ilginç. Son dönem Irak’ ta meydana gelen olaylardan sonra ortaya çıkan kaos ve boşluk ortamı bir çok terör grubunun iştahını kabartmıştır. Bu örgütlerden birisi, masum Irak halkıyla hiçbir ilgilerinin bulunmadığı halde sanki onlar adına mücadele ediyormuş gibi bir dizi eyleme başlamıştır. Bu eylemler çerçevesinde bir çok Türk vatandaşı da kaçırılmış ve bazıları öldürülmüştür. Bu olayları incelemek ve bunların arkasındaki terör örgütünü çökertmek amacıyla Türkiye’de “Koridor” adındaki özel bir birim devreye girer. Bu birim içinde yetiştirilmiş askerlerden birisi olan “Duman” kod adlı özel tim elemanıdır ve belirlenen görevleri gerçekleştirmek üzere seçilir.

Ana menüye baktığımızda gayet basit ve anlaşılabilir olduğunu görüyoruz. Ayarlar bölümü fazlasıyla detaylı değil, ama “Eğitim” bölümü ve “Görev emri” bölümü güzel düşünülmüş. Özellikle Görev emri isimli seçenekte karakterimize verilen son derece şerefli ve bir o kadar da tehlikeli görevin ayrıntılarını öğreniyoruz. Yeni oyun seçeneği ile ilk görevimize başladığımızda bir kez daha şaşırıyor ve Hakan’ı tebrik ediyoruz. Çünkü görevimizden hemen evvel minik bir video izliyoruz ve eminim ki Hakan bu videoların özellikle üzerinde durmuş. Videolarda kimi zaman çevre detaylarını kimi zamanda kaçırılan rehinelerin hallerini izliyoruz. Ardından yükleme ekranı ile görev ayrıntılarımızı görüyor ve aksiyona giriyoruz.

Tags: Aksiyon, koridor, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts