James Bond 007: NightFire

James Bond 007: NightFire

Aralık 3, 2019 0

Keşke eskiden olduğu gibi, bir oyunun bizi kendine bağlayabilmesi için salt konu yetse. Ne güzeldi boyutuyla uğraşmadığımız ekran kartları, kaç kolondan kaç ayrı sesin geldiğinin bizi ilgilendirmediği zamanlar. Yanlış anlaşılmasın, şu gelişmelerden hoşlanmıyor değilim ama bana güzel gelen bütün bu teknolojinin kaliteli yapımlarda kullanılmasıdır.

Buraya kadar tamam da “kaliteli yapım” kıstası neler? Bana göre bir oyun adını hak ediyor ve verdiğiniz parayla doyma hissi veriyorsa yeterli. James Bond kusura bakmasın, kalite sınıflandırmasını Pierce Brosnan ile kaybetti. İkinci kalite filmlerle ismini duyurup tipi sayesinde ilerleyen birinin oyunu da ikinci sınıf kalmış maalesef. Oysa neydi o müthiş ajan Sean Connery? Gerek karizması, gerek sesi, gerekse hareketlerinin uyumu olsun kesinlikle kendini izletirdi. Belki çok fazla sevmiyor olabilirim James Bond serisini ama Dünya’nın yarısı açısından her zaman için ayrı bir yeri olduğu aşikar.

“Kırkıncı yılınızda olsa yine emrinizdeyim Majesteleri”

Bir ajan oyunu için belirlenen kıstaslar bellidir. Ama bu kıstasları insanların beğenisine sunarken dikkate alınan saygı daha önemlidir bana kalırsa. Bir firma düşünün ki önlerindeki milyonlarca hayrana sadece ismi ile satan, filmin karizmasına aldırmamış bir oyun sunsun. Kim ne derse desin, önemli olan arkanda kalmış film, kitap gibi yapımlara bir yenisini eklerken onları da bir avuç paraya değişmemektir.

James Bond, bir kamera merceğine ateş edip ortalığı kana bulayan film girişleri ile kafalarda yer etmiş bir ajan. Çok yakışıklıdır, etrafında sürekli mankenler gezer ve teknoloji ondan sorulur. Ian Fleming, “Casino Royale” adlı hikayesinde ilk defa yer vermiştir bu karaktere. Daha sonra ise 1962 yılında çevrilen (Sean Connery’nin oynadığı) “Dr.No” ile kendine sağlam bir yer edinmiştir. Bugüne kadar beş farklı kişinin canlandırdığı Bond karakteri, on üç yılda yedi filme imza atıp bir rekor kıran Roger Moore ile de özel bir bağla diğerlerinden ayrılır.

Karakterimizin vazifesi, İngiliz İstihbarat Teşkilatında ajanlıktır. Yakışıklı ajanımız görevlerini “M” adlı patronundan alır. Ara not olarak, her nedense Pierce Brosnan filmiyle birlikte, tonla film ekarte edilmiş ve “M” karakteri bayan hale getirilmiştir. Neden olduğunu anlayabilmiş değilim. Bir de “Q” adlı karakterimiz mevcut. Kendisi bütün Bond’ların emrine amade olan kalemden silah, uzaktan kumandalı araba, saatten çıkan lazer, ip olarak da kullanılabilen tuvalet kağıdı ve benzerleri gibi icatları dizayn eden kişidir. Maalesef ki “The World Is Not Enough” adlı filmle birlikte artık Q hayatta değil. Emekli oldu ve bizi icatları olmadan filmlerle yalnız bıraktı.

Tags: Aksiyon, james bond 007 nightfire, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts