Jack The Ripper

Jack The Ripper

Aralık 3, 2019 0

Çoğunuz bu sırlı ve hala çözülememiş Jack The Ripper vakalarından haberdarsınızdır. Victoria yarıyılı Londra’sında yaşayan bu şahıs bazı kaynaklar tarafından dünyanın ilk seri katili olarak gösteriliyor. Kimliği hakkında hala spekülasyonlar var. Hadiseleri bütün olarak inceleyip, bir adventure oyunu yapmak bence çok uslu bir iş olmuş.

Kent fobi içerisinde, Jack The Ripper geri mi döndü?

Oyunun mevzusu ile reel vakalar hemen hemen aynı. Vakaların üzerinden 15 sene gibi bir vakit geçiyor. Tarih 1901 ve New York kentindeyiz. Gazete manşetleri Jack’in döndüğünden bahsediyor. Biz genç bir muhabir olan James Palmer olarak New York Today gazetesinde çalışıyoruz. Gazete sahibi rakiplerinin bu hadiseyle alakalı yaptığı haberlerin ardından satış tirajını olağanüstü biçimde çoğaldırdıklarını görerek bizi bu mevzu ile alakalı araştırma yapmak ve her gün bir yazı hazırlamamız için görevlendiriyor. Serüven başlıyor.

12:15 Cinayet bölgesine doğru yol alıyorum

Öncelikle şunu belirteyim, addan dolayı öyle yoğun bir aksiyon beklemeyin. Reyin çok oturaklı bir mevzuya sahip ve adım adım ilerliyorsunuz. Görüntü ise bazı kesimlerin hiç beğenmediği, tıklayarak ilerlenen ve genelde fotoğraf görerek geçirdiğiniz stilde. Natürel olarak istediğiniz her yere gidemiyorsunuz, bir yerden sonra sizden istenilenleri yapmanız için reyin o doğrultuya doğru kayıyor ve sizde istenileni yapıyorsunuz. Kavrayacağın hiç özgür değilsiniz. Karşılaşacağınız meselelerin genelde tek bir çözümü oluyor, seçenek bir şey yok. Oysa ki adventure oyunlarında genelde birden fazla çözüm yolu bulunur. Bunun dışında gidebileceğiniz yerler çok hudutlu ve ortalara doğru sürekli aynı yerlerde dönüp durduğunuzu fark ediyorsunuz. Hep aynı suratları görüyor, aynı mekanlarda geziyorsunuz. Bu stil oynanabilirliğe sahip oyunların aksine bu sefer kamerayı 360 derece döndürebiliyorsunuz. Fakat bu özelliği fazla kullanmamanızı öneririm zira emin bir zamandan sonra insanın içi dışına çıkıyor. Zira sistem bazı web sitelerinde olan fotoğrafların birleştirilerek özel bir biçimde sunulması ile aynı. Başka Bir Deyişle insanın başını döndürüyor. Yalnızca etrafınızı görmeniz sağlanıyor başka bir artısı ile karşılaşmadım. Etrafı görmek ise bence fazla ehemmiyetli değil zati basmakalıp kamera sizi yalnızca aksiyonun bulunduğu yerlere götürüyor. Bir de çok çok makûs bir yanılgı var ki sormayın. Reyin sırasında bazen fare ikonu işlevini yitirebiliyor. Ardından ise yanınızda bulunan ispatlar, eşyalar kaybolmaya başlıyor. Haritada işaretlediğiniz yerler kayboluyor. Netice olarak saatlerce oynayıp ilerlediğiniz reyin bir anda resetleniyor ve hiçbir şey yapamıyorsunuz. Ben bu mesele ile bir defa karşılaştım fakat yakın bir yerde oyunu kaydolduğum için etkilenmedim. Fakat oyunun sitesindeki forumda bundan dolayı oyunu vazgeçen bir çok şahsın yorumlarını okudum. Vaziyet böyle olunca sürekli oyunu kaydolmak gerekiyor. Bu stil kusurlardan biri de oyunda minik bir aksaklık çıkması halinde hiç ilerleyememeniz. Siz pek farkına varmıyorsunuz fakat bazen reyin sapıtabiliyor. Misalin akşam gel beni gör diyen bir şahsiyetin yanına gidiyorsunuz ama orada yok. Bir evvelki kayıtlı oyundan tekerrür gidip tekerrür konuşuyorsunuz ve tekerrür akşam olunca yanına gidiyorsunuz kişilik orada. Bunlar ciddi kusurlar ve insanı direk oyundan soğutuyor.

Tags: jack the ripper, Macera, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts