İnternetteki RTÜK denetimi çok yakında başlıyor

İnternetteki RTÜK denetimi çok yakında başlıyor

Aralık 4, 2019 0

Geçtiğimiz Mart ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurumu’nun (RTÜK) internetteki radyo ve tv benzeri yayınlara denetim getireceğine dair bir tasarı yayınlanmış ve bu tasarı meclisten geçmişti. Yani bu tasarı başta Netflix, BluTV ve Puhu TV olmak üzere internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara RTÜK denetimi olacağı anlamına geliyordu. İşte meclisten geçen bu yasa hakkında yeni bilgiler ortaya çıktığı gibi yakında yürürlüğe gireceği de açıklandı.

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi geliyor

Bu kanun sonucunda yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya kuruluşları, bu hak ve lisansları ile yayınlarına internet ortamından da devam edebilecek. Yani televizyonda yayınlanan program ve yapımların şu anda olduğu gibi internet üzerinden de hak ve lisans sonucu yayınlanabileceği belirtilmiş. Tabi aynı programı yayınlasa da internet üzerinden yayınlar için ayrı bir lisans alınması gerekiyor. Ayrıca ilgili yayın ve programlar için sulh ceza hakimi, ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karar verilebilecek. Tüm bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu belirleyecek.

İnternetteki RTÜK denetimi çok yakında başlıyor

İşte tüm bunların yanı sıra Cumhuriyet’in haberine göre internette sansürsüz olarak yayınlanan program ve yapımların da bir nevi sonu gelecek. Aynı haberde ayrıca Cumhurbaşkanının da yayın yasağı yetkisi olacağı ve bu yetkiyi internet radyo ve yapımlarında da kullanabileceği belirtilmiş. 

Bu yasanın yönetmelik düzenlemesi için verilen sürenin ise 27 Eylül’de sona ereceği ve çok yakında yürürlüğe gireceği de belirtilmiş. Yeni yasa sonucu birçok detay bulunsa da gelen başlıca maddeler ise şu şekilde;

– Bireysel yayınlar hariç her yayına denetim

– Muğlak tanımlarla geniş sansür.

– Yabancı da olsa denetlenecek.

– Medyascop’un vekil yayınlarının durumu belirsiz.

– 200 bin liraya kadar lisans ücretleri.

– İnternetten yayına MİT’ten izin şartı.

– ‘Bip’siz yayın kalmayacak.

– Para cezası yok, doğrudan karartma.

Tags: İnternet, Netflix, PC, Puhu TV, Rtük, Sansür Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts