HSBC’den Çin’in Kripto Para Tedbirleri Açıklaması

Mayıs 24, 2021 0

Kripto para piyasalarında son periyotta yaşanan gelişmeleri özetlemek için kısaca tüm ekranlar kıpkırmızı demek pek de abartı olmayacaktır. Geçen hafta neredeyse bütün kripto paralar kıymet kaybederken bu paha kaybının nedenlerinden birinin de Çin’in aldığı kararlar olduğu söz ediliyor.

Çin, kripto para madenciliği ve ticaretine karşı sert önlemler alma yoluna gideceğini açıklamıştı. Bunun üzerine başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere tüm kripto paralar gerileme sürecine girmişti. Fiyatlar bir anda iki ay öncesinin düzeyine dönüş yaptı.

HSBC’den açıklama geldi

HSBC Global Döviz Araştırmaları Ünitesi Lideri Paul Mackel, yaptığı açıklamalarda Çin’in kripto para regülasyonlarını artırma çalışmalarının yeni bir gelişme olmadığını söyleyerek, “Bir müddettir Çin tarafından kripto regülasyonları konusunda bildiriler geliyordu. Bu yeni bir gelişme değil, korkarım Çin idaresi kriptolar konusunda daha ihtiyatlı bir tavra gidiyor” sözlerini kullandı.

Kripto paralar konusu aslında uzun müddettir Çin’in gündeminde ve ülkede dijital Yuan kullanımı konusu da ileriye dönük projeler ortasında yer alıyor. Çinli yatırımcıların kripto piyasasındaki süreç hacminin %60’ından fazlasını gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Çin’de Başbakan Yardımcısı Liu He, Cuma günü yaptığı açıklamalarda kripto para regülasyonlarını sıkılaştıracaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde bilhassa Çin’deki yatırımcıların sert satışlar yapması piyasaları derinden sarsmıştı.

Bitcoin fiyatı hafta sonunda 31 bin 248 dolara kadar gerilemişti. Şu anda ise 35 bin doların üzerine geri dönmüş durumda. Bilhassa Elon Musk’ın açıklamaları ve Çin’in regülasyon açıklamaları sonrasında piyasaların nasıl hareket edeceği merak konusu olmaya devam edecek üzere gözüküyor.

Tags: çin, kripto para Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts