Hoşlanmak Bir Ömür Sürer, Sevişmek Kaç Dakika?: Evrimsel ve Psikolojik Açıdan İdeal Boşalma Zamanını Açıklıyoruz

Hoşlanmak Bir Ömür Sürer, Sevişmek Kaç Dakika?: Evrimsel ve Psikolojik Açıdan İdeal Boşalma Zamanını Açıklıyoruz

Eylül 28, 2021 0

Erkekler öz güvenlerinden ödün vermemek ismine genellikle seks zamanlarını mübalağa eterek cool görünme evhamı güderler fakat hakikatteki vakitler çok daha düşüktür. Erişkin içerikli film sektörünün de abartması sebebiyle bu vaziyet erkekler üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmaktadır.

Bilim insanlarının, terapistlerin çok rakamda çifti analizinin ardından ortaya çıkan neticeleri bilince bu baskının yersiz olduğunu göreceksiniz.

Muhtelif akademik yazılara göre, vasati vajinal seks süresi 4-7 dakika sürüyor.

boşalma

Bu müddet dahi uzun sayılır, zira çiftlerin %43’ünün vasati süresi 2 dakika etrafındadır. Hollanda, İngiltere, İspanya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinden 500 çiftin katıldığı bir araştırmada vasati boşalma süresi 18-30 yaş arasında olanlarda 6.5 dakika, 51 yaş üstü olanlarda ise 4.3 dakika olarak ölçüldü.

Sık seks yapan çiftlerde boşalma vaktinin 10-20 dakika kadar sürdüğü görülürken az seks yapanların ortalamasının ise 2-7 dakika arasında olduğu saptandı.

Boşalma vaktinin gerçeğinde az olması evrimin işine geliyor.

erken boşalma

Zira insanlar çoğu zaman zevk için seks yapsa da gerçeğinde seksin reel emeli üremektir. Spermlerin vajinaya erişmesi evrim açısından yeterlidir.

İmtiyazlar haricinde hayvanlarda da vaziyet böyledir.

fare

Ayrıcalıklara bakacak olursak; kahverengi antechinus isimli bir kemirgen cinsi, 14 saat süresince çiftleşebilmektedir. Çıngıraklı yılanlar ise 23 saat süresince çiftleşebilirler. Domuzlar ise 30 saat süresince boşalabilirler.

İnsanlarda boşalma vaktinin değişiklik göstermesinin muhtelif sebepleri bulunuyor.

insanlarda seks süresi

Bazı çiftler uzun bir sevişmeyi seçim ederken kimileri ise süratli ve sert isteyebilir. Biyolojik etmenler de oldukça tesirlidir. Hormonal farklılıklar, vajinal kuruluk, libido düşüklüğü gibi etmenler boşalma zamanını etkileyebilir.

Erken boşalan erkeklerde kabahatlilik, utanç dinleme, hayal kırıklığı, cinsel tatminde eksilme, hakimiyetsiz bir biçimde boşalma, zamanla oluşan cinsel gönülsüzlük görülebiliyor.

erken boşalma psikolojisi

Peki erken boşalmaya daha çok ne gibi gidişatlar neden oluyor?

Gençlik çağlarında uygunsuz etraflarda yapılan mastürbasyonlar, Cinsel hurafeler, Cinsel ilişki mevzusunda deneyimsizlik, Bitkinlik, sıkkınlık, huzursuzluk, Cinsellikle alakalı asılcı olmayan temenniler, Cinsel uyarım beceriksizliği, Zorunlu şartların sağlanamaması, Sertleşmiş penise verilen orantısız ehemmiyet, Cinsel açıdan baskı altında yetişme, Fazla cinsel isteğin verdiği gerginlik, Günah operasyona veya kabahatlilik duygusu, Hastalık kapma fobisi, Partnerin anlaşılamayan fobisi veya yalanlaması, Hamile vazgeçme fobisi, Kastrasyon anksiyetesi, Partnerin hayal kırıklığı fobisi, Vajinanın aşılamama fobisi, Bayana karşı gönülsüzlük, Partnerle çatışma, Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme fobisi, Partnere fazla alaka, bağlılık ve sevgi, Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, Cinsel geçimsizlik, Bilinçaltında uyuyan cinsel ilişki ile alakalı negatif düşünceler, Prostatit, üretrit vb. hastalıklar, Penil hipersensitivite, T12-L1 seviyesindeki nörolojik yaralanmalar, Narkotik veya antipsikotik rehabilitasyonun aniden kesilmesi vb.

Erken boşalmayı geciktirmek için cinsel terapide “dur-başla” tekniği uygulanabilir.

dur başla yöntemi

Boşalma hissi oluştuğunda bir dakikadan kısa bir müddet beklenir ve sonra penis tekerrür uyarılır. Bu biçimde 3 kere durdurduktan sonra dördüncüde boşalmaya izin verilir. Burada, boşalmadan hemen evvelki duyumların tekerrür tekerrür uzatılmış olarak yaşatılmasıyla, boşalmadan hemen evvelki yüksek uyarılma seviyeleri boşalma ortaya çıkmadan yaşanabilir hale kazanç. Bu biçimde boşalma teftişi sağlandıktan sonra, düzeyli olarak kadının üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye izin verilir.

Cinsel birleşme evresinde de his yanaşınca penis içeride hareketsiz yakalanarak beklenir, bir müddet sonra yine uyarıma başlanır. Kumpaslı bir cinsel partneri olmayan veya rastgele bir sebeple cinsel terapiye partneriyle katılamayan erkeklerde ise rehabilitasyona mastürbasyon çalışmalarıyla başlanır.

Cinsel birleşme anında pozisyonun da boşalma üzerine tesiri vardır. Bu surattan bazı pozisyonlarda boşalma daha süratli olmaktadır.

misyoner pozisyonu

Erkeğin üstte olduğu normal cinsel birleşme pozisyonu misyoner pozisyonu boşalmanın geciktirilmesi için ergonomik bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay rahatlayabildiği ve efor tüketmediği, bayanı kucağına aldığı veya sırt üstü yerde uyuduğu pozisyonda erkek, boşalmasını daha rahat hakimiyet edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda bayanlar daha süratli ve rahat bir orgazma erişebilirler.

İlaç rehabilitasyonu da uygulanabilir. Bu mevzuda detaylı bilgi için lütfen hekiminiz ile temasa geçiniz.

erken boşalma ilaç tedavisi

Genellikle şu ilaçlar nasihat edilmektedir:

Dapoxietin Henüz çalışmaları devam ediyor, piyasada yok. Boşalma zamanını iyileştiren fluoxetine, sertaline, clomipramine vb. ilaçlar, Anksiyete giderici ilaçlar, Nebatsal karışımlı afrodizyaklar, Yerel uyuşturucu krem veya losyonlar vb.

Geç boşalma veya hiç boşalmama da ciddi meselelere neden olabilmektedir.

geç boşalma

Çoğu cinsel işlev bozukluğunda olduğu gibi erkeklerde geç boşalma sorunu da genelde katı ahlaki kaidelerle yetiştirme stiline bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Cinselliğin ayıp, makûs, günah olarak idrak edilmesi, çocuklukta yaşanan yaşanılan cinsel travmalar cinsellikle alakalı yanlış, mübalağalı hurafeler cinsel ilişkide meseleler yaşanmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Ayrıca cinsel bilgi beceriksizliği ve cinsel tecrübe azlığı da ehemmiyetli nedenler arasındadır. Buna ek olarak, şahsın performans evhamı yaşaması, çok sık mastürbasyon yapması ve buna alışması da eşli cinsel ilişki sırasında geç boşalma meselelerine neden olabilmektedir.

Bununla birlikte, boşalma hiç hakikatleşmiyorsa sualin organik bir sebepten kaynaklanma olasılığı çok yüksektir. Kullanılan bazı antidepresan ilaçlar, prostat operasyonları, nörolojik hastalıklar Alzheimer, Parkinson gibi, sık içki tüketimi de erkeklerde geç boşalma meselesine neden olabilmektedir.

Özetle; bu vasati müddetlerin çok altında veya üstündeyseniz rehabilitasyon görmeyi sınayabilirsiniz. 

muz boşalma

Erişkin içerikli filmlerin mübalağa ettiği uzun boşalma müddetleri aslı yansıtmamaktadır. 2-7 dakika aralığının uygun olduğunu, bu müddet aralığında olmanıza karşın erken boşaldığınızı düşünmenizin afaki bir özgüven kaybına neden olduğunu unutmamalısınız.

Kaynaklar: Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, Çağrı Mert Bakırcı Evrim Ağacı, Healthline, ÇADEM Psikoloji

Tags: Evrimsel ve Psikolojik Açıdan İdeal Boşalma Süresi Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ