Hiç Huzur Yok: Amazon’un Bulut Hizmeti, Siber Hücumların Hedefi Oldu

Hiç Huzur Yok: Amazon’un Bulut Hizmeti, Siber Hücumların Hedefi Oldu

Aralık 2, 2021 0

Giderek daha da dijitalleşen dünyada siber güvenlik hiç olmadığı kadar büyük ehemmiyet taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın bir ajan yazılımına dava açması ve İsrail’in de aynı yazılımı menetmesi gibi haberler giderek daha da yaygın hale gelmeye başladı. Siber güvenlik analistleri, şimdi de saldırganların WordPress internet sitelerini hedef aldığını keşfetti.

Tahlilcilerin elde ettiği bilgilere göre yapılan siber hücumların %25’lik kısmı Amazon Bulut Hizmetleri’ni AWS taşıt olarak kullanıyor. WordPress montajlarında kuşkulu giriş yapmaya çalıştıkları tespit edilen 77 bin IP adresinin 5 binlik kısmının, kısaca ‘Amazon EC2’ olarak adlandırılan internet hizmetine bağlı olduğu tespit edildi. Wordfence’de siber güvenlik alanında uzman olan Ram Gall, siber saldırganlar tarafından kullanılan IP adreslerinin sadece geçen haftadan itibaren kuşkulu tutumlarda bulunduklarını ifade ediyor. Gall, AWS’nin işletmelerin buluta geçiş sürecini kolaylaştırdığını fakat aynı zamanda bu stil bulut hizmetlerinin siber hücumlarda hedef olarak seçildiğini belirtiyor.

Son 10 günde 1 milyondan fazla kuşkulu giriş yapıldığı tespit edildi:

amazon siber saldırı

Gall, ortaya çıkan bilgilerden esrarengiz bir hipotezde bulunuyor. 17 Kasım tarihinden bu yana 40 IP adresinin 1 milyondan fazla kuşkulu giriş yapmaya çalıştığını belirten Gall, siber saldırganların para karşılığında bu IP adreslerine ulaşım sağlamış olabileceklerini öne sürüyor. Siber hücumların giderek daha kolay ve yaygın bir hal aldığını belirten Gall, internet sitelerinin bu stil hadiselerin önüne geçmek için harekete geçmesi gerektiğini söylüyor.

Buna ek olarak, Gall kullanıcılar için de önerilerde bulunuyor. Aza olduğunuz her internet sitesi ve hizmetlerde değişik parolalar kullanıp, ‘iki etkenli kimlik doğrulama’ özelliğinden de faydalanmamız gerektiğini belirtiyor. Bu biçimde siber saldırganlar parolanızı ele geçirse dahi internet sitelerinin güvenliği tehdit altına girmemiş oluyor.

Tags: Amazon’un Bulut Hizmeti, Siber Saldırıların Hedefi Oldu Categories: İnternet
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ