Gizland Röportajı

Gizland Röportajı

Aralık 3, 2019 0

1) Kısaca Gizland’ın nasıl kurulduğundan ve hangi aşamalardan geçtiğinden söz eder misiniz?

Öncelikle bizimle bu röportajı yaptığınız için teşekkür ederiz. İlk olarak söylemem gereken, Gizland’ın oyuncular tarafından, oyuncular için kurulmuş bir şirket. Bizler yıllardır bilgisayar oyunları oynayan insanlarız ve diğer oyuncuların şikayetleri bizim için de geçerliydi. Bir gün oturmuş bunlardan söz ederken neden kendimiz düzeltmek için bir şeyler yapmıyoruz dedik ve bu şekilde ilk adımımızı atmış olduk.
En başta kendimize bir konsept oluşturduk. Vizyonumuzun ne olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyduk. İleriki aşamalarda bunun büyük yararını da gördük. Çünkü net hedefler belirlediğiniz zaman insanların sizi anlamasını ve desteklemesini sağlamak daha kolay oluyor. Biz birinci kalite oyunları tamamen Türkçe yaparak 30 YTL’nin altında bir fiyatla Türk oyuncularına sunmak istiyoruz. Doğru bir hedef belirlediğimizi de çevremizdeki oyuncuların, dergilerin ve Merlin’in Kazanı gibi oyun sitelerinden aldığımız olumlu tepkiler ve büyük destek sayesinde anladık. Bu konseptin ayrıntılarını şirketimizin internet sitesinde okuyabilir herkes.
Daha sonra teker teker yurtdışındaki şirketlerle bağlantı kurarak konseptimizi açıkladık ve bu tarz bir çalışma yapmayı düşünüp düşünmediklerini sorduk. Bazı şirketlerin ne kadar aç gözlü olduklarını, bazılarının hiç beklenmeyecek kadar olumlu yaklaştığını, bazılarının da bize ellerinde kalmış başarısız oyunları satmaya çalıştığını gördük. Fakat farkettiğimiz en önemli şey yurtdışında, Türkiye’deki özellikle oyun piyasasına olan güvensizlikti. Sadece Türkiye’nin Avrupa’daki kötü imajı yüzünden, oyunlarını bize verecek bir şirket bulmak dokuz ayımızı aldı. Çünkü diğer sorunların yanında büyük şirketlere profesyonel, bu alanda uzmanlaşmış bir ekip olduğumuzu da kanıtlamamız gerekiyordu. Bu kadar uzun bir hazırlık aşamasının ardından şirketimizi resmi olarak Ocak ayında kurduk ve 10tacle studios AG şirketiyle ilk iki oyunumuz için anlaşmamızı yaptık. Hatta komiktir, şirket kurma işleri uzun sürdüğü için önce sözleşmeyi imzalayıp sonra şirketin kuruluşunu tamamladık. Yabancılara ve bilmeyenlere Türkiye’deki bürokrasinin nasıl bir şey olduğunu anlatmak zor.

2) Gizland’ın hedefleri nelerdir?

Gizland’ın en önemli hedefi Türkiye’de bir oyun piyasası oluşturmak. Bunun için de oyunları herkesin ulaşabileceği bir hale getirmek gerekiyor. Yani tamamen Türkçe ve 30 YTL’nin altında olması gerekiyor. Rusya ve bazı başka ülkelerde bu formül çok başarılı bir şekilde uygulanıyor. Rusya dünya korsan piyasasının merkezi olduğu halde 8-10 Dolar fiyatla orjinal oyun satıyor ve korsana rağmen her oyundan onbinlerce satılıyor. Biz de aynı yöntemi uygulayarak korsanın yolunu kesmek ve az sayıda oyunla çok para kazanmak yerine çok düşük kârla çok oyun satmak istiyoruz. Ancak birkaç aylık deneyimlerimiz umutlarımızı biraz kırdı. Türkiye’de insanlar hala korsan oyuna bir sempati besliyor ve bunları savunuyor. Bunu maalesef sizin sitenizdeki yorumlarda bile gördük. Bu insanlar korsan oyun satanların birkaç kuruş para kazanıp, geçimini sağlamak için bu işi yaptığını sanıyorlar. Her zaman söylüyorum ve burada da tekrar etmek istiyorum: Korsan oyun Türkiye’de mafya tarafından üretiliyor ve satılıyor!

Tags: gizland röportajı, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts