Full Spectrum Warrior

Full Spectrum Warrior

Aralık 3, 2019 0

Son yıllarda çıkan taktik savaş oyunlarına bir bakarsak, her birinin biraz daha aksiyon vari bir havaya büründüğünü, taktik kısmını lafta bıraktığını, elde silah; karşına çıkan düşmanı vurduğumuz oyunlara dönüştüklerini görebiliriz. Yakın zamanda çıkan oyunların büyük kısmı aksiyon dozunu arttırmak üzere devam edince ünlü Rainbow Six oyununda bile silahlarımızı konuşturduğumuz sahneler artmaya başladı. Bileğinin kuvvetine değil de zekâsının kıvraklığına güvenen, farklı taktikler uygulayarak savaşmak isteyen oyuncuların yüzü, uzun zaman sonra Xbox’ta çıkan Full Spectrum Warrior ile güldü. Bol aksiyon sahnesi içerse de asıl noktanın askerleri yönlendirmek olduğu bu aksiyon ve taktik strateji karışımı oyun, konsol dünyasında büyük beğeni ile karşılandı. Amerikan askeri birimlerinin standart eğitimleri sırasında uygulanan simülasyonun motorunu aynen kullanan oyun, konsoldan sonra şimdide PC’lerimizde boy gösteriyor.

Okey, listen up…

Full Spectrum Warriors, kendine hikaye olarak Black Hawk Down filmindeki senaryonun çok benzer halini seçmiş. Orta Doğu’ya gönderilen askeri takım gayet basit bir kurtarma operasyonuna katılıyorlar. İşlerini hafife alan ve düşmanlarına alaycı yaklaşan tipik Amerikan askerlerini ve onların soğuk esprileri dinlerken birazdan olacakları az çok tahmin edebiliyoruz. Daha operasyon başlamadan beklemedikleri saldırı ile karşılaşıyorlar. Ardından şehrin tüm sokakları savaş alanına dönüyor. Bundan sonra kurtarma operasyonu adı altında çıkılan görev, büyük bir hayatta kalma mücadelesine dönüşüyor.

Hikayesi bir yana Full Spectrum Warriors’u benzerlerinden ayıran ve oynanabilir kılan en önemli özellik; aksiyon dolu savaşları çok farklı şekilde kontrol ettirmesi. Çünkü bu oyunda ne elimizdeki silahı isabetli atışlar için kullanacağız, ne de savaş alanlarında koşuşturup Ramboculuk oynayacağız. Bizim işimiz askerlere taktik vermek, gidecekleri yeri belirlemek, korunma ya da ateş moduna geçmelerini emretmek ve gruplar arası iletişimi sağlamak. Başta garip ya da zor gibi görülse de ilk traning bölümünde kolayca anlaşılacak bir ara birime sahip olan oyun, insanı hemen sarıyor. Oynayana bir an evvel kurtulmak ve savaş meydanında hemen boy göstermek isteten traning bölümünün uzunluğu gözünüzü korkutmasın. Sonuna kadar oynamalı her taktiği ve uygulanmasını mutlaka öğrenmelisiniz. Yoksa, oyuna ilk başladığınız anda bile oldukça zorlanabilirsiniz.

No Tangos… Move! Move! Move!!!

Oynanışa geçelim. Sekiz asker içeren ekibimiz, dörder kişilik iki takımdan oluşuyor. Alpha ve Bravo isimli bu takımlar; keskin nişancı, bombacı, takım lideri ve normal silahlı askerleri içeriyor. İki grup askeri bir arada yönetiyor olmamızdan dolayı sürekli birbirleri ile bağlantılarını desteklememiz gerekiyor. Girdiğimiz sokakta hemen her köşeyi gözetlemeli, açık bir nokta bırakmamaya özen göstermeliyiz. Adım adım ilerleyeceğimiz oyunda mutlaka bir grup diğerini korumalı, hareket halindeki grupta bir an evvel konuçlanacak yere varmalı. Genelde sokak köşelerini koruyarak ilerlediğimiz oyun, çoğu zaman düşmanla karşılaştığımız noktada sıkışıyor. Böyle bir durumda Alpha ya da Bravo takımından biri düşmanı oyalamalı, diğer grup ise karşılaştığımız düşman grubunun arka tarafına dolaşarak onu tuzağa düşürmeli. Aslında oyunun taktiksel anlamda temel mantığı bu.

Tags: Aksiyon, full spectrum warrior, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts