F.E.A.R

F.E.A.R

Aralık 3, 2019 0

Doom 3 ve Half-Life 2’nin hakimiyetinde geçen son E3 fuarının, ciddi sükse yapmamasına karşın büyük ilgi ile karşılanan bir oyun vardı; F.E.A.R. No One Lives Forever ile ödül kazanmış yapımcı firma Monolith’in üzerinde çalıştığı bu FPS oyunu, 2005 yılında piyasaya sürüldüğünde büyük başarı yakalayacağı yönünde ipuçları veriyor. Teknolojinin nimetlerinde sonuna kadar yararlanacak olan oyun, sadece silahlarla değil dövüş teknikleri ile de savaşmamıza imkân tanıyacak.

Uzayda kurulmuş, ileri teknolojiler konusunda araştırma yapan bir tesis, kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından sabote ediliyor. Çalışan insanlar rehin alınıyor ve pek çoğu acımasızca öldürülüyor. Büyük tahribata uğrayan tesis çalışamaz duruma geliyor. Bunun üzerine, bir Delta timi olayları kontrol altına almak ve saldırganları etkisiz hale getirebilmek için tesise yollanıyor. Kötümser tablo daha da kararıyor ve delta timi de saldırganlardan nasiplerini alıp, tesislerde kayboluyorlar. İşte bu noktada F.E.A.R, yani; First Encounter Assault Recon isimli özel araştırma timi devreye giriyor ve tesise yollanıyor. Tesise yollanan bu yeni timin görevi; hem sinyalin kaynağını bulmak, hem de saldırgınları etkisiz hale getirmek.

Vur, kır, parçala… Bu savaşı kazan!

Gerek fuarlarda yayınlanan demoları, gerekse daha sonra çıkarılan oyun içi videolar olsun izleyen üzerinde hep aynı etkiyi yaratıyor; kırlıp dökülen cisimlerin gerçekçiliğine duyulan hayranlık. Özellikle büyük çatışmalar esnasında kırılan beton ve çevreye yayılan cam parçaları gerçekçiliği tavana vuruyor. Havok motorunu kullanan oyunlarda çatışmalar esnasında uçuşan mermilere, suda yüzen cisimlere, taklalar atarak düşen rakiplere alışmıştık ancak hiçbiri F.E.A.R’daki kadar gerçekçi olmamıştır sanırım. Yapımcıların aksiyon filmlerine olan büyük ilgisinden olsa gerek oyun içi çatışmalar hiç olmadığı kadar hareketli gözüküyor. İlk olarak bu oyunda kullanılacak olan, yeni sürüm shader sistemi ile önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni nesil ekran kartlarının oyundaki görüntü kalitesini maksimuma çıkaracağı kesin. Üzerinde detaylı bir şekilde çalışılarak yaratılmış olan render sistemi mekânları daha da inandırıcı kılacaktır.

Tags: Aksiyon, f.e.a.r., PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts