Evrensel Operations

Evrensel Operations

Aralık 5, 2019 0

Yıl 1999 Half-Life isminde bir reyin çıktı. Kimse o oyunun reyin alemine büyük bir farklılık getireceğini düşünmemişti. Herkes oynadı ve hayran kaldı. Mevzu muhteşemdi ve Quake 2 motorunun ne kadar değişebileceğini gördük. Half-Life senenin oyunu mükâfatını aldıktan sonra hemen arttan Sierra Half-Life için Counter-Strike isminde bir mod çıkardı. İşte bu Mod sayesinde Sierra gerçekten voleyi vurdu. Bütün Dünya’yı kasıp kavuran bu Mod hala da multiplayer oyunlar içinde çok büyük bir kaynak oldu. Tabiki peşinden bir sürü taklit reyin çıktı. Çoğu tutunamadı. İşte Evrensel Operations’da bunlardan biri.

Oyunu yüklerken çok coşkuluydum. Sanki yakında çıkıcak olan Counter-Strike : Condition Zero’yu yükler gibiydim. Açılışta çok hoş bir intro karşıladı beni ve işte o anda “tamamdır işte reyin budur olm” dedim. Lakin bu zevkim kursağımda kaldı. Daha oyuna başlayamadan eksiler görünmeye başladı. İlk dikkatimi sürükleyen şey Loading’ler. Nedense fazla uzun. Yada son zamanlarda kısa loading’lere alıştığım için uzun geldi. Neyse naçar yüklemesini bekledim. Bittikten sonra karşıma misyonu anlatan bir dialog çıktı. Ne yapmam gerektiğini bildikten sonra asker tercihi menüsü çıktı. Aşikar nişancıdan ağır makineliye bombacıdan hekime kadar tam şahsiyetler vardı. Artık oyunu görmeliydim sabredecek eforum kalmamıştı hangi şahsiyeti seçtiğimi dahi anımsamıyorum. Ve peşinden reyin başladı. Grafikler hiçte beklediğim gibi gördüğüm Screen Shotlara hiç benzemiyordu. Saniyeler sayıldı ve ateş tuşuna bastım ki ne görim birden bire ekip dostlarımla beraber gökten zenbille indik. İşte o anda “kopyacılığın bu kadarı” dedim.

Evrensel Operations son zamanlarda çıkan galibiyetli oyunların arasında çok ezik kalıyor. Grafikleri ve sesleri için pek itina gösterilmemiş. Ve bu kadar itinasız grafikler için çok uzun bir loading var. Can Verdiğiniz zaman sizi bir helikopterin getirmesi dışında oyunun Counter-Strike’dan hiçbir farkı yok diyebilirim. Silah çeşitleri ne kadar iyi olursa olsun sesleri ve şahsiyet çizimleri hiç iç açıcı değiller. Bunların dışında hakimiyetlerde pek kullanışlı değil şayet gerçekten eforlu bir makinanız yoksa düşmanı gördüğünüz zaman ile can verdiğiniz zaman arasında saniyeler geçiyor. Bence Counter-Strike’ta tek değişik yanı var oda vazifelerinizin olması. İlk vazifede Meksika’dayız. C4 Bombalarını alıp 1-2 maksadı patlatmamız isteniyor. Bu minik detaydan başka oyunda yeni hiçbirşey yok.

Son Laflar:
Evrensel Operations bence istenileni veremeyen bir reyin. Grafikleri sesleri pek iyi değil. Yeni olan hiçbirşey yok. Kısacası zafersiz bir reyin. Şayet bu aralar çıkan bunca hoş oyundan hiçbiri ilginize sürüklemediyse ve filmde izlemek istemiyorsanız dostlarınızla dışarı çıkan ama genede bu oyunu oynamayın…

Tags: Aksiyon, global operations, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts