Evcil Kedilerin 'Psikopatlık Seviyeleri' ve Bunun İnsanlarla İlişkilerine Tesirleri İncelendi Evet, Hepsi Psikopatmış

Evcil Kedilerin ‘Psikopatlık Seviyeleri’ ve Bunun İnsanlarla İlişkilerine Tesirleri İncelendi Evet, Hepsi Psikopatmış

Aralık 2, 2021 0

Bu habere girerken “araştırmaya gerek var mıydı” dediğinizi dinler gibiyiz. Evet, kediler belki de evcil hayvan kategorisindeki en kaçık hayvanlar. Ancak tahlilciler genel bir çıkarımda bulunmak için bir araştırma yürütmeyi seçim etti ve suratlarca kedi sahibinden bilgi aldı.

Takribî 2 bin kedi sahibinin katıldığı ankette kedilere dair onlarca sual vardı. Araştırmadaki sualleri kendi kedilerine göre yanıtlayan katılımcılar, kedilerin hepsinin psikopat olduğunu ortaya koymuş oldu.

Netice: Hepsi psikopat

kedi

CAT-Tri+ ismi verilen testte kedileri belirlemek üzere 46 adet ifade yer aldı. Katılımcılar bu ifadelerin kedilerini ne kadar iyi belirlediğini şıklarla derecelendirdi. İfadelerin arasında “Kedim avını hemen öldürmek yerine işkence ediyor”, “Kedim aşikar bir neden olmadan yüksek sesler çıkarıyor misalin miyavlar, ulumalar” ve “Kedim çok telaşlı misalin bir anda ‘fazla hareketleniyor’ ve koordinasyonunu kaybediyor” gibi maddeler de yer aldı.

Yalnızca evcil kediler için yürütülen araştırma cüretkarlık, makûsluk, disinhibisyon, evcil hayvanlara husumet ve insanlara husumet olmak üzere kedi psikopatisinin 5 etmenini ölçtü. Tüm kedilerde psikopati tespit etilen çalışma “makûs ve cüretkar” kedilerin sahipleriyle daha düşük nitelikte bir ilişkiye sahip olurken disinhibisyona sahip ve evcil hayvan arkadaşı olmayan kedilerin sahipleriyle daha yakın olduğunu ortaya koydu. Psikopati seviyesi yüksek olan kediler içinse uzun tırmalama direkleri ve kedi ağaçları alınması önerildi.

Tags: Evcil Kedilerin Hepsinin Psikopat Olduğu Ortaya Çıktı Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ