Düzmece Ay Görüntüsündeki Olayın Gerçek Olduğu Argüman Edildi

Mayıs 30, 2021 0

Son günlerde toplumsal medyanın gündeminde TikTok’ta paylaşılarak viral olan bir görüntü var. Görüntüde Ay giderek büyüyerek ve yüksek bir süratle apansız gökte yükseliyor ve akabinde Güneş’in önüne geçerek kısa müddetli bir tutulma oluşturuyor. Görüntü, hem ülkemizde hem de dünyada pek çok kişi tarafından gerçek sanılarak ‘Kanada ile Rusya ortasındaki kutup bölgesinde yılda bir defa olan ve sadece 30 saniye süren olay‘ tabiriyle binlerce defa paylaşıldı.

Fakat görüntü aslında TikTok’ta düzenlediği görüntüleri paylaşan bir kullanıcının ürettiği ve rastgele bir gerçek gök olayıyla alakası olmayan bir eser. Lakin durumun bu olmadığını düşünenler de var. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan, onlardan biri.

‘Video uydurma, olay gerçek’:

Üsküdar Üniversitesi’nde rektör olan ve birebir vakitte bir psikiyatrist olan Nevzat Tarhan, birinci olarak pek çok kişi üzere yanılgıya düşerek görüntüyü gerçek sanarak paylaşmış. Akabinde görüntünün bir videographerın işi olduğunu anlayan Tarhan, kusurunu düzeltmek için bir paylaşım daha yaparak yepyeni görüntüyü bulduğunu belirtmiş.

Lakin Tarhan bu noktada çok daha enteresan bir argüman ile karşımıza çıkıyor. Tarhan’a nazaran görüntü bir ‘animasyon’ ve yaşanan gök olayını daha çarpıcı hale getirmek için boyutlar ve sürat ile oynanmış lakin aslında bahsi geçen gök olayı gerçek. Yani bu durumda sırf Kanada-Rusya hududunda kutup bölgesinde yılda bir kere gözlemlenen ve epeyce büyük görünen Ay’ın Güneş’in önüne geçerek kısa müddetli bir tutulma oluşturduğu bir olayın olması gerekiyor. Lakin bu türlü bir olayın gerçekliğine dair rastgele bir bilimsel bilgi bulunmuyor.

Olağan ki gezegenimizde Güneş ve Ay tutulmaları yaşanıyor, Ay’ın olağandan daha büyük göründüğü birtakım durumlar var ve birebir vakitte sadece kutup bölgelerinde gözlemlenen birtakım gök olayları da mevcut. Lakin bunların hiçbiri bu görüntüde ve paylaşılan bilgide anlatıldığı formuyla gözlemlenmiyor.

Tarhan, paylaşımında hangi gök olayından kelam ettiğini bildirmediği için net bir formda inceleyemedik lakin varsayımımız birkaç farklı gök olayını ufak bir baş karışıklığıyla bir ortaya getirmiş olabileceği tarafında.

Tags: Gerçek, Olay, video Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts