Doların İşvereni FED Başkanından Piyasalara Fobi Salan 'Omicron' Açıklaması

Doların İşvereni FED Başkanından Piyasalara Fobi Salan ‘Omicron’ Açıklaması

Aralık 5, 2021 0

Koronavirüs pandemisinde yeni bir yarıyıl başladı. Güney Afrika’da ortaya çıkan ve çok kısa müddette birçok ülkede görülmeye başlayan omicron adlı varyant, aşıları tesirsiz vazgeçebileceği olasılığı ile de tüm dünyada evham yarattı. Pek çok ülke hudutlarını kapatırken küresel ekonomik bilgiler de gelen son haberlerle bir defa daha sarsıldı. Mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell ise piyasalardaki sallantıyı derinleştirecek tümceler kurdu.

Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalarda, omicron varyantı ve hadise rakamlarındaki çoğalışın ekonomi için tehdit olduğu ifade edildi. Varyantın insanlardaki çalışma azmini düşürebileceğini, bunun bir neticeyi olarak da piyasalarda yavaşlama görülebileceğini anlatan FED Başkanı, tedarik zincirlerinde yeni aksaklıklar görülebileceğinden bahsetti. 

Amerika Birleşik Devletlerindeki ekonomik meseleler tüm dünyayı tesirler

Dolar

Powell’ın değindiği mevzulardan bir tanesi de Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 7’lere erişen enflasyon sayılarıydı. FED Başkanı’na göre enflasyonun yükselmesine yol açan faktörler, önümüzdeki seneye kadar devam edecek. Ancak 2022, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin yine derleneceği bir yarıyıl olacak. 

Küresel ticaretin dolarla yapıldığı bir yarıyılda Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin sarsılması, pek çok ülke ülke için domino tesiri yaratabilir. Türkiye’yi bu mevzuda nelerin beklediğini ise zaman gösterecek…

Tags: FED Başkanından Piyasalara Korku Salan 'Omicron' Açıklaması Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ