Dolar Kazanabileceğiniz Emin İnternet Siteleri

Dolar Kazanabileceğiniz Emin İnternet Siteleri

Aralık 1, 2021 0

Pandemi sebebiyle yaygınlaşan konuttan çalışan yöntemi, hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok insana ek kazanç yaratma olanağı sundu. Bu sebeple pek çok birey, yurt dışından kazanç elde faktörün, başka bir deyişle dolar kazanmanın arıyor. Ancak böyle bir arayış, internet dünyasına yabancı olan şahıslar için çoğunlukla hüsranla sonuçlanabiliyor. Özellikle dropshipping gibi mevzularda satılan eğitimlerin içeriği, genelde her yerde erişebileceğiniz bilgilerin özeti gibi. Ayrıca aktüel olmayan pek çok yanıltıcı bilgiler kapsayan eğitimlerle insanlar aldatılıyor.

Tüm bu sebeplerle öncelikle bir mevzuda uyuşmamız gerek: İnternetten para kazanmak kolay değildir, zira yalnızca uzman ya da becerili olmanız yetmez. İnterneti tanımak, işiniz en uygun platformu seçmek ve aşırısıyla katlanmak gerekir. Hazırladığımız listede şayet yeterince kafa yorarsanız, emek tüketirseniz kabiliyetlerinizi ve bilginizi yurt dışındaki alıcılara eriştirebileceğiniz platformlara yer verdik.

Yazılım, SEO, yazı, tasarım ve daha pek çok mevzuda patronlara erişmek için Upwork.com:

upwork

Patronlar duyuru açıyor, arayanlar müracaat yapıyor. Onaylı bir abonelik açmak çok güç ve müddet istiyor.  Abonelikler titizlikle onaylandığı için patronlar ya da iş arayanlar daha az mesele yaşıyorlar. Müracaatlar için Contact ismi verilen puanlar kullanılıyor.  İşlerin büyük bir kısmı yüksek fiyatlı ve uzun vadeli oluyor. Contact puanı bittikten sonra cüzi fiyatlar ile puanlar alıp yeni işlere müracaat etebiliyorsunuz. 

2020’nin ikinci yarısından itibaren özellikle Twitter’da popülerleşen #Birlikteİhracat akımı sayesinde Türkiye’de pek birey Upwork ismindeki bu platform ile tanıştı. Başta yazılım ve web geliştirme olmak üzere teknik SEO, yazı yazarlığı veya tasarım mevzusunda çözüm arayanlar, bu sitede duyurular açıyorlar. Uzman olduğunuz bir alanı seçerek o alandaki duyurulara müracaatlar yapabiliyor, parça başı, proje bazlı ya da kontratlı işler alabiliyorsunuz.

Yalnızca Upwork üzerinden iş yaparak aylık 3 bin ila 5 bin dolara arasında kazanca erişen çok rakamda insan var. Üstelik #Bitlikteİhracat topluluğu, edindikleri tecrübeyi sosyal medya üzerinden paylaşıyor, bu işe yabancı bireylerin kafalarındaki sual işaretlerini gideriyorlar. 

Tercüme, fotoğraf, tasarım, video kurgusu ve müzik gibi alanlar için Fiverr.com:

fiverr

İş verenler değil iş arayanlar duyuru açıyor Çok popüler olduğu için ilk girişte iyi işler almak güç, Ancak kendi ağınızı oluşturduktan sonra iyi alıcıların size erişmesi olası, Instgram, Pinterest ya da YouTube gibi servisleri de etkin kullanırsanız daha iyi bir izlenim sergileyebilirsiniz.

Fiverr.com, reelinde Türkiye’de aşırısı ile öğrenilen bir platform, zira TL ile çalışan Bionluk adlı platformun orjinali. Daha çok seslendirme ve müzisyenlik gibi sanatsal beceriler üzerine iş almak ya da yaptırmak için kullanılan Fiverr’da tasarım, web tasarım gibi alanlarda iş alabileceğiniz çok fazla ihtimal var. Yalnızca Upwork’e mukayeseyle kumpaslı kazanç elde edebileceğiniz iş fırsatları daha az. Bültenlerin büyük çoğunluğu parça başı yöntemi ile açılıyor.

Çok popüler olduğundan daha fazla duyuruya erişmek için Freelancer.com:

freelancer

Patron duyuru açıyor, arayanlar müracaat etiyor Dünyanın en popüler Freelancer sitelerinden Popülerlik sebebiyle çok rakamda patron ve çok muhtelif alanlar duyuru bulmak olası Yeniden popüler olması sebebiyle işlerin fiyat ortalamaları düşük, Abonelik onaylama sistemindeki teftişler sıkı olmadığından uzman olduğunu iddia edenlerin rakamı çok fazla İş arayanlar genelde Hindistan ve Pakistan’dan olduğu için piyasa düşmüş gidişatta. Bu sebeple fiyat ortalaması en düşük platformlardan birisi. 

Reelinde internetten para kazanmak isteyen herkes Freelancer’ı en az bir kere dinlemiş olabilir. Çünkü bu mevzuda hizmet vermeye başlayan ilk servislerden. Ancak zamanla doların çok daha değerli olduğu Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde popüler oldu. Bu sebeple patronlar maliyetleri daha düşük yakalamaya başladı. Yeniden işin hakkına göre maliyet tanımlanan bazı duyurular görmeniz olası.

Boyama, takı, örgü, çini, dokuma gibi el işi ve niş ürünlerinizi tüm dünyaya satmak için Etsy.com:

etsy

Hizmet yerine ürün odaklı fertsel e-ticaret olanağı sunuluyor, Özellikle yurt dışındaki insanların alaka gösterebileceği el işi ürünler çok dikkat topluyor, Hobi odaklı para kazanma olanağı sunuyor.

Turistlerin Türkiye’de gelip el üretimi ve acayip ürünlere alaka gösterdiklerini görmüşsünüzdür. Etsy’de ise bu ürünleri yabancılara siz eriştirebiliyorsunuz. Hobi ya da profesyonel seviyede fark etmez, şayet niş ürünler üreten biriyseniz, öneri ederiz. Ayrıca etrafınızda hobi olarak bu işlerle ilgilenenler varsa kendilerine takviyeci olabilirsiniz.

Şayet iyi bir İngilizceniz varsa YouTube’da evrensel içerikler üretebilirsiniz:

youtube

Üreteceğiniz içerik türüne göre değişken meblağlarda bütçe gerekiyor, Öteki ülkelerdeki YouTube alışkanlıklarını iyi takip edilmeli, Uzun müddetler süresince kazanç temennisi olmadan tek bir kategoride kumpaslı içerik üretilmeli

YouTube’da Türkçe içerik üreterek kazanılan kazanç ile İngilizce içeriklerle kazanılan kazanç arasında çoğu zaman oldukça büyük farklar oluşuyor. Bunun temel nedeni İngilizce içeriklerin evrensel pazarda daha çok harcanması. Dolayısı ile İngilizce içerikler ile daha geniş kitlelere açılma ve 1000 izlenme başına daha yüksek kazanç elde etme olanağınız var. Hatta eğitim gibi kategorilerde kazançların aynı kategorideki Türkçe içeriklere göre 20 kata kadar fazla olduğu öğreniliyor.

Uzmanı olduğunuz bir mevzuda eğitim vererek para kazanmak için Udemy:

udemy

Bir mevzuda uzman olmalı ve bunu ispatlayabilmelisiniz, Eğitmenlik tecrübeniz varsa daha rahat icra edilebilir, Eğitim verdiğiniz mevzuda aktüel bilgileri takip edip talebelere aktarmanız gerekiyor, Seçtiğiniz mevzudaki en zengin eğitim içeriğini hazırlamanız koşul.

Udemy, dünyanın en büyük online eğitim platformlarından birisi ve Türkiye’de de aşırısı ile popüler. Hemen hemen her mevzuda İngilizce ya da Türkçe eğitimler bulmak, cüzi fiyatlar ile bu eğitimleri satın almak olası. Ancak Udemy’de bir talebe değil eğitmen olmak, kurs hazırlamak oldukça güç.

Özellikle hazırlayacağınız eğitimin fiyatlı olması, niteliği ve aktüelliği daha çok talebeye erişmenizi sağlayacak. Ancak tüm bu koşulları karşılamak uzmanlık dışında emek ve sabır gerektiren bir süreç. Şayet İngilizce eğitim verebileceğiniz bir uzmanlık alanınız varsa, yurt dışından talebeler edinerek dolar türünden kazanç elde edebilirsiniz. Şayet İngilizce seviyeniz eğitim için yeterli değilse İngilizce alt yazı ilave ederek uğrunuzu artırabilirsiniz.

Resim ve video sürüklemeyi hoşlanıyorsanız iStock Photo:

istock photo

Stok içerik üreticiliği mevzusunda bilginiz olması gerekiyor, İçerikler görsele direndiği ve metin kapsamadığı için yurt dışına satış yapmak daha kolay Rekabet fazla olduğu için nitelikli stok içerikler üretilmesi gerekiyor.

Reklamcılık sektörünün en büyük görsel kaynaklarından birisi olan iStock’ta hemen her mevzuda binlerce stok video ve resim bulabiliyorsunuz. Tüm bu içerikler, dünyanın değişik köşelerindeki binlerce acemi ya da profesyonel şahıslar ya da ajanslar tarafından üretiliyor. Hobi olsa dahi stok resim ve video sürükleyerek iStock’a yükleyebilir, lisans kazancı elde edebilirsiniz. 

iStock’ta daha çok satış yapmanın gizemi ise stok resim ve videoları “Bu kesin meblağ” dediğiniz çıkarımlarınıza göre değil, arza göre hazırlamak. Misalin koronavirüs salgını veya maske kullanımı hakkında çok rakamda stok görüntüye gereksinim dinleniyor. Bu sebeple stok sitelerinde salgını ve maske kullanımını güçlü biçimde anlatan resim ve videolar, animasyonlar ve tasarımlar aşırısı ile rağbet görüyor, üreticisine ciddi ölçülerde para kazandırıyor. 

Tişört, çanta, maske, duvar kağıdı, poster, telefon kılıfı ve sticker tasarımlarınızı tüm dünyaya satmak için Redbubble: 

redbubble

Tasarım mevzusunda yetkin olmanız gerekiyor,  Tasarım trendlerine uygun ürünler daha galibiyetli oluyor.

Şayet tasarımcılık yapıyorsanız ya da bu işe yeni giriştiyseniz kazanç elde etkeniz için çok fazla alternatif mevcut. Parça başı ya da proje bazlı iş almak yerine değer verdiğiniz ürün tasarımlarını RedBubble üzerinden dolar kurunda satışa sunabilirsiniz. Elbette tasarımınızın fikri mülkiyeti size ait olmalı. 

Şayet üç ebatlı yazıcınız varsa ya da elektronik devre tasarımı yapabiliyorsanız Tindie:

tindie

“Maker” veya DIY Kendin Yap kültürü mevzusunda bilgi sahibi olmak gerek,  Acayip ürünler planlama ve üretme mevzusunda tecrübe istiyor.

Tindie’den kazanç elde edebilmek için usunuzdaki uçuk fikirlerin tasarım ve yapım evrelerine egemen olmanız gerekiyor. Hatta bu fikirleri reele dökebilmelisiniz. Misalin tahtadan USB iletişimli reyin kolu gibi niş ürünler oldukça alaka görüyor. Tıpkı bunun gibi üç ebatlı yazıcıdan basılan işlevsel veya acayip tasarımlar da sitede satışa sunulabilir.

Şayet internet üzerinden dolar kazanmaya ait teklifleriniz varsa yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere :

Tags: Dolar Kazanabileceğiniz Güvenilir İnternet Siteleri Categories: İnternet
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ