Dijital Çağın Kimliği: ID Bütün Olarak Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır?

Dijital Çağın Kimliği: ID Bütün Olarak Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır?

Aralık 4, 2021 0

Dijital çağın bu denli gelişimi bazılarını rahatsız edip, bazılarını mutlu etse de bu teknolojinin önün geçemeyeceğimiz bir hakikat. Genel anlamda yapacağımız şey buna ayak uydurmak oluyor. Reyin oynayan bir hayli birey ve internette dizi, sosyal medya vb. platformlarda gezen şahıslar muhtemelen ID terimine bilindiktirler.

Bu hadiselerle ilginiz olmasa ‘ID’ teriminin bugünlerde karşınıza çıkması mümkün bir olasılık. Zira, bankacılık işlemlerinden tutun da değişik pek çok işimizi halllettiğimiz dijital civarlar, kimlğimizin de dijitalleşmesine lüzum duydu. Peki ID ne demek ve ne işe fayda?

ID ne demek?

Dijital ortamda ID nedir?

ID, esasında identity başka bir deyişle kimliğin kısaltmasından alana gelen bir terimdir. Popüler kültürde identity olarak kullanımı daha yaygın olsa da, identification başka bir deyişle tanılama olarak belirtmek de yanlış sayılmaz. ID kullanım yerine göre değişiklik gösterse de genel olarak yaptığı şey sizi temsil etmek ve yansıtmak olur. En kolay misaliyle bir hayli platformda “kullanıcı ismi” olarak da karşımıza çıkabilir.

ID numarası ise uzaktan ulaşım programları mevzu olduğunda devreye giriyor. Natürel ki bunun kullanımı olağan belirttiğimden azıcık daha farklı. Misalin bir sosyal medya platformuna yalnızca kendi telefonunuz ve bilgisayarınızdan değil, rastgele bir yerden kullanıcı kimliği ve parolanız ile girebiliyorsunuz.

ID’nin kullanım alanları

ID nerelerde kullanılır ?

ID ağırlıklı olarak oyunlarda, rastgele bir platformda, forumlarda ve e posta servislerinde kullanılır. Bu stil yerlere girdiğimiz ID bizi belirlediği gibi bilgisayarımızın kimliğini belirleyen bir ID’de mevcuttur. ID’yi bir nevi internet etrafında sahip olduğumuz bir barkod olarak göreöğrenirsiniz. ID’nin kullanımı yalnızca dijital etraflarla da hudutlu değil natürel ki. Misalin: bir yazarın kendi adı yerine sahiplendiği farklı bir ismi dahi ID olarak nitelendirmek muhtemeldir. Sonuçta o takma ad, yazarın kendisini yansıtan bir ID haline gelmektedir.

ID’nin özel olarak yazılım alanında kullanımı ise şu biçimde:

Bir tarz sayfası seçerken Metin irtibatlarını ayarlarken Bir komut dosyasından belli bir öğeye müracaat etirken Bildirilen bir nesne öğesinin ismi olarak Bir uygulamadan bilgi tabanına bilgi akışı sağlarken

Dijital civarda ID kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Hangi avantajlara ve dezavantajlara sahip?

Avantajları:

Kullandığınız platform vb. uygulamalara her yerden ulaşım olanağı Kullanıcı ismi ve parola gibi güvenlik tedbirleri  Şahsi bilgilerinizin saklı yakalanması

Dezavantajları:

Bilgiler dijital civarda olduğu için şahsi bilgilerin dijital civarda korunması problem olabiliyor

ID’nin farklı anlamları

Psikolojik anlamda ID

ID’nin dijital civarda bir yeri olduğu gibi psikolojide de bir yer mevcuttur. Psikanalizin kurucusu olan Sigmund Freud şuuru üç ayrı kategoriye ayırır:

 id alt şuur  benlik  süperego

ID, Kendisini sadece lüzumlara göre ayarlayan, tenkit kabul etmeyen, dürtüsel, durdurulamayan yanımızdır. Buna verilebilecek en iyi misal cinsellik, saldırganlık, açlık, kin vb. Bu güzergahı ağır basan fert vicdan olgusundan yoksundur. ID bireyin ilkel benliğidir. Hazın doyumu prensibine göre çalışır. Hiçbir sosyal kaideyi özümsemeyen ID’nin tek istediği, isteğinin anında yerine getirilmesidir.

Tags: ID Tam Olarak Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır? Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ