Destroy All Humans! 2 inceleme

Destroy All Humans! 2 inceleme

Mayıs 11, 2023 0

Uzaylı saldırısı denildiğinde akla klasik bir senaryo gelir. Uzaylılar dünyaya saldırır, bu saldırı karşısında insanlık evvel bocalayarak eforsüz gözükür. Ardından birkaç kahraman ortaya çıkar ve savaşı tersine döndürerek insanlığın geleceğini kurtarır. Ancak tüm bu senaryolar 2005 senesinde Destroy All Humans oyunuyla değişmişti. Şimdi sarih konuşalım, süslü bir giriş yapmaya çalışsam da aslında bu klasik senaryo birçok defa değişmişti. Örneğin Tim Burton’ın en sevdiğim filmlerinden olan Mars Attack! imali de bunlardan biridir.

Biz yine mevzumuza, Destroy All Humans’a dönelim. Reyin dünyasına çok önemli eserler kazandıran ve PlayStation 4 evvelsi serinin en çok satan konsolu olan PlayStation 2’nin harika oyunlarından biridir Destroy All Humans. THQ firmasının şaşalı dönemlerinde 2005 senesinde piyasaya çıktığında belki reyin dünyasını kökten değiştirecek bir etki etmedi, ancak benim hayatımda her zaman çok önemli bir yere sahip oldu. Çıktığı zaman yazının girişinde bahsettiğim bu ters bakış açısı benim her zaman güzelime gitmişti. Bir de o yarıyıl biraz daha yarım İngilizce ile esprileri kaçırmama karşın sadece oynanışıyla bile benim kalbimi kazanmayı muvaffak olmuştu. Zati hemen 1 sene sonrasında Destroy All Humans 2 piyasaya çıkmış ve çok daha fazla oyuncunun bu seriyi bilmesini sağlamıştı.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Destroy All Humans! 2 inceleme

O yarıyıl bana bu hoş hatıraları yaşatan firmalar teker teker kepenkleri kapattılar. Evvel oyunun imalcisı Pandemic Studios, EA tarafından satın alındıktan sonra kepenkleri kapattı. Ardından da oyunun tüm isim haklarına sahip olan THQ firması yine bildiğiniz gibi 2010’lu senelerin başında ciddi bir finansal krizin içine girdi ki sonrasında iflas bayrağını çektiler. Özellikle Pandemic Studios o yarıyıl pandemi kelimesi bir şey ifade etmiyordu belki, ama şu an bu isim tüm dünyaya çok şey ifade ediyor. Mercenaries gibi yine yarıyılim galibiyetli oyunlarından birine imza atmış, son olarak da EA için The Saboteur isimli hoş oyunu yaparak kepenkleri indirmişti.

Serinin yeniden doğuşu

Destroy All Humans isim hakları da aslında 2012 senesinde THQ’nun iflas bayrağını çekmesiyle güçe girmeye başlamıştı. Ancak Nordic Games ki şu an THQ isim haklarını da aldıkları için THQ Nordic ismiyle yola devam ediyorlar firması 2013 senesinde Destroy All Humans! İsim haklarını satın aldığını açıklayarak benim gibi belki birçok oyuncuyu mutlu etmeyi muvaffak olmuştu. Ardından ilk olarak 2005 yılındaki Destory All Humans! Oyununun PlayStation 4 ve Xbox One portu geldi, kısa bir süre sonra da 2006 yılındaki kezim oyunu olan Destroy All Humans!2’nin PS4 portu geldi. Bu iki port bile beni mutlu etmişken, 2019 senesinde beni çok sevindiren haber THQ Nordic tarafından duyuruldu: Destroy All Humans! oyununun günümüz koşullarına uygun bir şekilde remake’i geliyordu!

Destroy All Humans! 2 inceleme

Remake şu sıralar remastered sonrası reyin dünyasında hayli popüler bir hale gelmeye başladı. Aslında reyin sıfırdan yapılıyor olsa da yani ciddi bir iş yükü olsa da asıl kreatif mevzularda uzun süren buluşmalar olmadığı için nispeten üretimi daha kolay olarak görülüyor. Zira önünüzde aslında bir storyboard var, daha evvelden hararetli buluşmalarla alınmış ve uygulanmış kararlar var. Tek yapılması gereken günümüz teknolojilerinde aynı oyunu tekerrür kodlamak ve belki yeni bir menü sistemi getirmek. Bildiğiniz gibi Eylül ayında The Last of Us Part I ismiyle ilk oyunun remake’i geliyor. Yazımıza mevzu reyin ise 2006 senesinde çıkan devam oyunu olan Destory All Humans! 2. 

2020 senesinde çıkan Destory All Humans! remake oyunu, benim remake mevzusunda parmakla gösterebileceğim bir kaliteye sahipti. Günümüz teknolojisiyle yeniden yapılan oyunda kusurlar vardı elbette ama yine de yağ gibi akan bir oynanış, güncellenmiş espriler ve artık göze güzel gelen grafikler en öne çıkan özelliklerdi. Şimdi aynısını Destroy All Humans 2! Reprobed için de söyleyebilirim. Tamamen Unreal Engine 4 ile orijinal reyin baz alınarak tekerrür yapılan reyin, özellikle seriyi sevenler için grafik anlamda tatmin edici bir görüntüye sahip. Oynadığım versiyon henüz final sürüm evvelsi olduğu için kaplama yüklemeleri hafif gecikebiliyordu ancak final halinde bunların olmayacağını tahmin ediyorum. Keza bazı ciddi buglar da oynarken başıma geldi ama genellikle reyin dünyası şu sıralar ilk gün yamasıyla birçok sorunu hallediyor. Bizim gibi inceleme editörleri de genellikle ilk gün yamasından faydalanamadan oyunu oynuyorlar. 

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bitmeyen uzaylı istilası

Destroy All Humans! 2 Reprobed eskisiyle karıştırmamak için sonuna bir kelime eklenmiş ilk oyunun vazgeçtiği yerden 10 sene sonrasında geçiyor. İlk oyunda Orthopox 13 tarafından Furon Deoksirübo Nükleik Asit’inden yapılan Cryptosporidium-137 sondaki sayı aslında kaçıncı kopya olduğunu gösteriyor, ya da kısa ismiyle Crypto, dünyaya gelerek ortalığı karıştırmaya başlar. Daha iyi Deoksirübo Nükleik Asit oluşturmak için bir yandan misaller toplar, diğer yandan da politik anlamda ortalığı karıştırır. Nihayetinde de Amerikan başkanlığına uzanan bir süreç başlar. İkinci reyin de ise biraz evvel de belirttiğim gibi 10 sene sonrasında gidiyoruz. Crypto-137’nin can verdiğini, ancak biraz daha geliştirilmiş özellikleriyle Crypto-138’in dünyaya gelerek 137’nin yerini aldığını görüyoruz. Crypto-138 yine aynı sese, aynı espri anlayışına sahip.

Oyunun henüz başında KGB’nin uzaylı istilasına son vermeyle ilgili tasarısını görüyoruz ve Crypto-138’in başkanlığı vazgeçerek KGB’nin ve altındaki gizli tasarının peşine düşmesini oynamaya başlıyoruz. Tabii bir de Orthopox 13’ü tekerrür bedenine kavuşturmak gibi de bir emelimiz var.Destroy All Humans 2! Reprobed, oynanış olarak ilk oyuna eş bir dinamiğe sahip. Ancak bu sefer bazı temel bilgileri en başta oyuncuya vermiyor, biraz bildiğini düşünerek ilerliyor. Başkasının yerine geçme, bilgi edinme, havaya kaldırıp fırlatma, beynini çıkarma gibi özellikler ilk oyunda tek tek öğretilirken, bu oyunda sarih bir şekilde geliyor ancak ekranın altında ikonlarla ne işe yaradığı gösteriliyor. Tabii reyin çok fazla sınama yapmanıza imkan tanıdığı için süratli bir şekilde deneyip bulabiliyorsunuz.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bilmeyenler için biraz oyunun genel dinamiklerinden bahsetmek istiyorum. Destroy All Humans 2! Reprobed, yarı sarih dünya sistemine dayanıyor. Oyunda toplamda 5 değişik harita bulunuyor. Bunların oyundaki isimleri tamamen yalan olsa da aslen reel şehirleri baz alıyorlar. Oyunun başında Bay City San Francisco ile oynarken bir süre sonra Albion’a gidiyoruz Londra, oradan Takoshima’ya Tokyo uğrayıp, Tunguska’ya Sibirya geçiyoruz. Son olarak da artık sahte isme gerek duymayan Ay’a gidiyoruz. Hatta Ay’daki KGB üssüne gidiyoruz. Evet yanlış okumadınız. Oyunun espri anlayışının çok absürtlüğe dayandığını daha evvelden söylemiş miydim?

Yarı sarih sisteminden devam edeyim. Oyunda bu haritalara gittiğimizde haritanın tamamı bize sarih oluyor. Şehirlerin ikonik eserlerine bazen gidebiliyoruz, bazen de sadece uzaktan gözüküyorlar. Bu haritaların tamamına gidebiliyor olsak da reyin aslında bizi görev yapmaya teşvik ediyor. Aynı minik harita içerisinde görevler değişik yerlerde çıkıyor bu sayede haritayı tamamen görebiliyoruz. Fakat hem görev yaparken, hem de görevi almadan evvel istediğimiz gibi dolaşabilir, GTA’daki gibi şehri birbirine katabiliriz.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Hatta sadece Crypto olarak yerde gezerek ya da jetpack’imizle süzülürken değil, Saucer isimli uzay gemimize binerek bunun ebadını artırabiliriz. Şehirde gördüğünüz tüm bina, fizik motoru sayesinde patlayıp devrilme özelliğine sahip sonradan geri geliyorlar gerçi. Binaları Saucer’dan çıkan ışınımızla evvel ısıtıp sonra patlatabiliyor ve böylece şehre kaos getirebiliyoruz. Hatta zorlandığınız bir KGB üssünü evvel yukardan dağıtıp, sonra yaya olarak rahatça gezmeniz muhtemel.

Kaos kısmını bir kenara bırakırsak, görevleri daha rahat yapabilmeniz ve biraz da gizlilikle oynamanız için reyin size birçok özellik veriyor. Örneğin sokakta gördüğümüz herhangi birinin ki bu polis ya da kgb casusu da olabilir, bedenini hakimiyet edebiliyoruz. Aslında temelde içine girerek yönetiyoruz zira vücuttan çıktığımızda hakimiyet ettiğimiz kişi can veriyor. Hakimiyet ettiğimiz beden ile sokaklarda fark edilmeden dolaşabiliyoruz. Ancak bedeni hakimiyet ederken ya da gizli bir efor kullandığımızda etrafta bizi görenler üzerinde telefon işareti çıkarak en yakın polis telefonunu kullanmaya koşuyor. Biz de yine unutma sinyaliyle onların gördüklerini unutmasını sağlayabiliyoruz. Açıkçası bu özellikleri kullanmak çok kısa bir süre içerisinde fazla basit ve süratli hale geliyor. Hiç öyle ciddi bir gizlilik sistemi gibi düşünmeyin. Reyin tamamen akıcılık ve yeri geldiğinde süratli kaos yaratmak üzerine heyeti. Zati 2005 ve 2006’daki oyunun temellerini baz aldığı ve üzerine çok fazla bir şey katmadığı için günümüz oynanış sistemlerinden çok da nasiplenmiyor.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bahsettiğim bu polis telefonlarını biz de civarı sakinleştirmek için kullanabiliyoruz. Diyelim ki kaos oldu ve polisler bir anda çevremizi sarmaya başladı. Hemen bir polisin bedenini çalıyoruz ve sakin bir yerde polis telefonunu kullanarak civarın sakinleştiğini söylüyoruz. Gerçi bu telefonla polisi işletmek de muhtemel. Ülkemizde pek kullanılmayan bazı İngilizce espriler bulunuyor. 

Aksiyon mu yoksa komedi oyunu mu?

Oyunun ana cinsinin komedi olduğunu belirtmem gerek. Sadece diyaloglarla zekice espriler yapılmıyor, oyunun tamamı absürt bir komedi gösteriyi. Şayet kendinizi oyuna kaptırmaya başlarsanız yaptığınız hareketlere bile gülüyorsunuz. Londra kısmına geldikten sonra örneğin önceki yarıyıldan anımsadığımız Anal Probe isimli silaha kavuşuyoruz. Bu silah, düşmanların makatlarına girip neredeyse ruhlarını emerek öldüren sonra da bize geri dönen bir silah. Kullanırken oluşan komediyi siz düşünün.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Oyunda silahları ilerledikçe açıyoruz. Orijinal oyundaki silahlara ek olarak bu reyin için bir de Meteor Shower silahı bulunuyor. Her bir silahın kullanımı oldukça basit ama bir yandan da zevkli. Ayrıca oyundaki diyaloglar da hemen hemen aynı olmasına karşın elden geçirilmiş ve bazı aktüel espriler katılmış. İlk oyundaki Crypto 137 ile bu oyundaki Crypto 138’in sesi aynı. Hatta daha ileri gidecek olursak 2005 ve 2006’da Crypto’yu seslendiren J. Grant Albrecht, remake’lerde de şahsiyeti seslendirdiği için benim gibi oyunu eskiden bilenler bir hayli memnun olmuştu.

İlk oyunda kazanılan tüm kostümler ve hatta daha fazlası bu oyunda da bulunuyor. İlk başta birçok kostüm sarih olarak geliyor. İsterseniz sadece kostüm rengi ve deseni değiştirebilir, isterseniz Crypto’yu Krampus haline bile çevirebilirsiniz. Aynı şekilde uzay gemimiz Saucer için de birçok değişik desen oyunun başında geliyor, oyunda da daha fazlası bir araya gelip yenileri açılabiliyor.

İki değişik puan!

Destroy All Humans! 2 inceleme

Sonuç kısmında oyunu iki değişik şekilde değerlendirmek gerekir; ilk oyunu oynayanlar için remake bedeli, tamamen yeni oynayanlar için oyunun kalitesi. Eski bir oyunu günümüzde akıcı bir şekilde oynayacak hale getirmeyi muvaffak olmuşlar. Ancak diğer taraftan büyük değişiklikler ve oynanışa büyük yenilikler eklemediği için de yeni oynayacak oyunları biraz eski reyin stiliyle oynamaya mahkum ediyor diyebiliriz. Yeniden kastım aslında yeni oyunlarla gelen birçok dinamik ya da şehir özelliği burada bulunmuyor.

Bu sebeple de daha evvel Destroy All Humans oyunları ya da ilk oyunun remake’ini oynamayanların oyunu iyice araştırmasını tavsiye ediyorum. Sonra bu nasıl bir stilmiş diye düşünmeyin. Oyunun son puanını da bu iki gidişatı birleştirerek oluşturdum. Paragrafın başında belirttiğim gibi siz şayet eski oyunlardan sonra remake’ini oynayayım diye geldiyseniz size vereceğim puan yukarda yazıyor :

Destroy All Humans! 2 inceleme

Anekdot: Oyunda local co-op özelliği de bulunuyor ancak ben test edemediğim için yazıda yer vermedim. Ancak bu stil oyuna yakışacak ve dostunuzla daha da zevk almanızı sağlayacak bir özellik diyebilirim.

Yusuf Canpolat Yusuf Canpolat 26.08.2022 – 21:25 Paylaş Seneler sonra yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkan Destroy All Humans! 2 inceleme içeriğinde dünyayı kaosa sürüklüyoruz. Platformlar PC, PlayStation 5, Xbox Series X Destroy All Humans! 2 inceleme İmalci – Yayıncı Black Forest Games – THQ Nordic Çoklu Oyuncu: Var Reyin Cinsi: Aksiyon Sistem Gereksinimleri Merlin Puanı 75 Artılar + Serinin hayranları için akıcı bir remake
+ Orijinal seslendirmenin devam etmesi
+ Local co-op özelliği
+ Akıcı oynanış sistemi Eksiler – Yeni yarıyıla uygun oynanış çok katmaması
– Süratli tekerrür eden yapısı

Uzaylı saldırısı denildiğinde akla klasik bir senaryo gelir. Uzaylılar dünyaya saldırır, bu saldırı karşısında insanlık evvel bocalayarak eforsüz gözükür. Ardından birkaç kahraman ortaya çıkar ve savaşı tersine döndürerek insanlığın geleceğini kurtarır. Ancak tüm bu senaryolar 2005 senesinde Destroy All Humans oyunuyla değişmişti. Şimdi sarih konuşalım, süslü bir giriş yapmaya çalışsam da aslında bu klasik senaryo birçok defa değişmişti. Örneğin Tim Burton’ın en sevdiğim filmlerinden olan Mars Attack! imali de bunlardan biridir.

Biz yine mevzumuza, Destroy All Humans’a dönelim. Reyin dünyasına çok önemli eserler kazandıran ve PlayStation 4 evvelsi serinin en çok satan konsolu olan PlayStation 2’nin harika oyunlarından biridir Destroy All Humans. THQ firmasının şaşalı dönemlerinde 2005 senesinde piyasaya çıktığında belki reyin dünyasını kökten değiştirecek bir etki etmedi, ancak benim hayatımda her zaman çok önemli bir yere sahip oldu. Çıktığı zaman yazının girişinde bahsettiğim bu ters bakış açısı benim her zaman güzelime gitmişti. Bir de o yarıyıl biraz daha yarım İngilizce ile esprileri kaçırmama karşın sadece oynanışıyla bile benim kalbimi kazanmayı muvaffak olmuştu. Zati hemen 1 sene sonrasında Destroy All Humans 2 piyasaya çıkmış ve çok daha fazla oyuncunun bu seriyi bilmesini sağlamıştı.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Destroy All Humans! 2 inceleme

O yarıyıl bana bu hoş hatıraları yaşatan firmalar teker teker kepenkleri kapattılar. Evvel oyunun imalcisı Pandemic Studios, EA tarafından satın alındıktan sonra kepenkleri kapattı. Ardından da oyunun tüm isim haklarına sahip olan THQ firması yine bildiğiniz gibi 2010’lu senelerin başında ciddi bir finansal krizin içine girdi ki sonrasında iflas bayrağını çektiler. Özellikle Pandemic Studios o yarıyıl pandemi kelimesi bir şey ifade etmiyordu belki, ama şu an bu isim tüm dünyaya çok şey ifade ediyor. Mercenaries gibi yine yarıyılim galibiyetli oyunlarından birine imza atmış, son olarak da EA için The Saboteur isimli hoş oyunu yaparak kepenkleri indirmişti.

Serinin yeniden doğuşu

Destroy All Humans isim hakları da aslında 2012 senesinde THQ’nun iflas bayrağını çekmesiyle güçe girmeye başlamıştı. Ancak Nordic Games ki şu an THQ isim haklarını da aldıkları için THQ Nordic ismiyle yola devam ediyorlar firması 2013 senesinde Destroy All Humans! İsim haklarını satın aldığını açıklayarak benim gibi belki birçok oyuncuyu mutlu etmeyi muvaffak olmuştu. Ardından ilk olarak 2005 yılındaki Destory All Humans! Oyununun PlayStation 4 ve Xbox One portu geldi, kısa bir süre sonra da 2006 yılındaki kezim oyunu olan Destroy All Humans!2’nin PS4 portu geldi. Bu iki port bile beni mutlu etmişken, 2019 senesinde beni çok sevindiren haber THQ Nordic tarafından duyuruldu: Destroy All Humans! oyununun günümüz koşullarına uygun bir şekilde remake’i geliyordu!

Destroy All Humans! 2 inceleme

Remake şu sıralar remastered sonrası reyin dünyasında hayli popüler bir hale gelmeye başladı. Aslında reyin sıfırdan yapılıyor olsa da yani ciddi bir iş yükü olsa da asıl kreatif mevzularda uzun süren buluşmalar olmadığı için nispeten üretimi daha kolay olarak görülüyor. Zira önünüzde aslında bir storyboard var, daha evvelden hararetli buluşmalarla alınmış ve uygulanmış kararlar var. Tek yapılması gereken günümüz teknolojilerinde aynı oyunu tekerrür kodlamak ve belki yeni bir menü sistemi getirmek. Bildiğiniz gibi Eylül ayında The Last of Us Part I ismiyle ilk oyunun remake’i geliyor. Yazımıza mevzu reyin ise 2006 senesinde çıkan devam oyunu olan Destory All Humans! 2. 

2020 senesinde çıkan Destory All Humans! remake oyunu, benim remake mevzusunda parmakla gösterebileceğim bir kaliteye sahipti. Günümüz teknolojisiyle yeniden yapılan oyunda kusurlar vardı elbette ama yine de yağ gibi akan bir oynanış, güncellenmiş espriler ve artık göze güzel gelen grafikler en öne çıkan özelliklerdi. Şimdi aynısını Destroy All Humans 2! Reprobed için de söyleyebilirim. Tamamen Unreal Engine 4 ile orijinal reyin baz alınarak tekerrür yapılan reyin, özellikle seriyi sevenler için grafik anlamda tatmin edici bir görüntüye sahip. Oynadığım versiyon henüz final sürüm evvelsi olduğu için kaplama yüklemeleri hafif gecikebiliyordu ancak final halinde bunların olmayacağını tahmin ediyorum. Keza bazı ciddi buglar da oynarken başıma geldi ama genellikle reyin dünyası şu sıralar ilk gün yamasıyla birçok sorunu hallediyor. Bizim gibi inceleme editörleri de genellikle ilk gün yamasından faydalanamadan oyunu oynuyorlar. 

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bitmeyen uzaylı istilası

Destroy All Humans! 2 Reprobed eskisiyle karıştırmamak için sonuna bir kelime eklenmiş ilk oyunun vazgeçtiği yerden 10 sene sonrasında geçiyor. İlk oyunda Orthopox 13 tarafından Furon Deoksirübo Nükleik Asit’inden yapılan Cryptosporidium-137 sondaki sayı aslında kaçıncı kopya olduğunu gösteriyor, ya da kısa ismiyle Crypto, dünyaya gelerek ortalığı karıştırmaya başlar. Daha iyi Deoksirübo Nükleik Asit oluşturmak için bir yandan misaller toplar, diğer yandan da politik anlamda ortalığı karıştırır. Nihayetinde de Amerikan başkanlığına uzanan bir süreç başlar. İkinci reyin de ise biraz evvel de belirttiğim gibi 10 sene sonrasında gidiyoruz. Crypto-137’nin can verdiğini, ancak biraz daha geliştirilmiş özellikleriyle Crypto-138’in dünyaya gelerek 137’nin yerini aldığını görüyoruz. Crypto-138 yine aynı sese, aynı espri anlayışına sahip.

Oyunun henüz başında KGB’nin uzaylı istilasına son vermeyle ilgili tasarısını görüyoruz ve Crypto-138’in başkanlığı vazgeçerek KGB’nin ve altındaki gizli tasarının peşine düşmesini oynamaya başlıyoruz. Tabii bir de Orthopox 13’ü tekerrür bedenine kavuşturmak gibi de bir emelimiz var.Destroy All Humans 2! Reprobed, oynanış olarak ilk oyuna eş bir dinamiğe sahip. Ancak bu sefer bazı temel bilgileri en başta oyuncuya vermiyor, biraz bildiğini düşünerek ilerliyor. Başkasının yerine geçme, bilgi edinme, havaya kaldırıp fırlatma, beynini çıkarma gibi özellikler ilk oyunda tek tek öğretilirken, bu oyunda sarih bir şekilde geliyor ancak ekranın altında ikonlarla ne işe yaradığı gösteriliyor. Tabii reyin çok fazla sınama yapmanıza imkan tanıdığı için süratli bir şekilde deneyip bulabiliyorsunuz.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bilmeyenler için biraz oyunun genel dinamiklerinden bahsetmek istiyorum. Destroy All Humans 2! Reprobed, yarı sarih dünya sistemine dayanıyor. Oyunda toplamda 5 değişik harita bulunuyor. Bunların oyundaki isimleri tamamen yalan olsa da aslen reel şehirleri baz alıyorlar. Oyunun başında Bay City San Francisco ile oynarken bir süre sonra Albion’a gidiyoruz Londra, oradan Takoshima’ya Tokyo uğrayıp, Tunguska’ya Sibirya geçiyoruz. Son olarak da artık sahte isme gerek duymayan Ay’a gidiyoruz. Hatta Ay’daki KGB üssüne gidiyoruz. Evet yanlış okumadınız. Oyunun espri anlayışının çok absürtlüğe dayandığını daha evvelden söylemiş miydim?

Yarı sarih sisteminden devam edeyim. Oyunda bu haritalara gittiğimizde haritanın tamamı bize sarih oluyor. Şehirlerin ikonik eserlerine bazen gidebiliyoruz, bazen de sadece uzaktan gözüküyorlar. Bu haritaların tamamına gidebiliyor olsak da reyin aslında bizi görev yapmaya teşvik ediyor. Aynı minik harita içerisinde görevler değişik yerlerde çıkıyor bu sayede haritayı tamamen görebiliyoruz. Fakat hem görev yaparken, hem de görevi almadan evvel istediğimiz gibi dolaşabilir, GTA’daki gibi şehri birbirine katabiliriz.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Hatta sadece Crypto olarak yerde gezerek ya da jetpack’imizle süzülürken değil, Saucer isimli uzay gemimize binerek bunun ebadını artırabiliriz. Şehirde gördüğünüz tüm bina, fizik motoru sayesinde patlayıp devrilme özelliğine sahip sonradan geri geliyorlar gerçi. Binaları Saucer’dan çıkan ışınımızla evvel ısıtıp sonra patlatabiliyor ve böylece şehre kaos getirebiliyoruz. Hatta zorlandığınız bir KGB üssünü evvel yukardan dağıtıp, sonra yaya olarak rahatça gezmeniz muhtemel.

Kaos kısmını bir kenara bırakırsak, görevleri daha rahat yapabilmeniz ve biraz da gizlilikle oynamanız için reyin size birçok özellik veriyor. Örneğin sokakta gördüğümüz herhangi birinin ki bu polis ya da kgb casusu da olabilir, bedenini hakimiyet edebiliyoruz. Aslında temelde içine girerek yönetiyoruz zira vücuttan çıktığımızda hakimiyet ettiğimiz kişi can veriyor. Hakimiyet ettiğimiz beden ile sokaklarda fark edilmeden dolaşabiliyoruz. Ancak bedeni hakimiyet ederken ya da gizli bir efor kullandığımızda etrafta bizi görenler üzerinde telefon işareti çıkarak en yakın polis telefonunu kullanmaya koşuyor. Biz de yine unutma sinyaliyle onların gördüklerini unutmasını sağlayabiliyoruz. Açıkçası bu özellikleri kullanmak çok kısa bir süre içerisinde fazla basit ve süratli hale geliyor. Hiç öyle ciddi bir gizlilik sistemi gibi düşünmeyin. Reyin tamamen akıcılık ve yeri geldiğinde süratli kaos yaratmak üzerine heyeti. Zati 2005 ve 2006’daki oyunun temellerini baz aldığı ve üzerine çok fazla bir şey katmadığı için günümüz oynanış sistemlerinden çok da nasiplenmiyor.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Bahsettiğim bu polis telefonlarını biz de civarı sakinleştirmek için kullanabiliyoruz. Diyelim ki kaos oldu ve polisler bir anda çevremizi sarmaya başladı. Hemen bir polisin bedenini çalıyoruz ve sakin bir yerde polis telefonunu kullanarak civarın sakinleştiğini söylüyoruz. Gerçi bu telefonla polisi işletmek de muhtemel. Ülkemizde pek kullanılmayan bazı İngilizce espriler bulunuyor. 

Aksiyon mu yoksa komedi oyunu mu?

Oyunun ana cinsinin komedi olduğunu belirtmem gerek. Sadece diyaloglarla zekice espriler yapılmıyor, oyunun tamamı absürt bir komedi gösteriyi. Şayet kendinizi oyuna kaptırmaya başlarsanız yaptığınız hareketlere bile gülüyorsunuz. Londra kısmına geldikten sonra örneğin önceki yarıyıldan anımsadığımız Anal Probe isimli silaha kavuşuyoruz. Bu silah, düşmanların makatlarına girip neredeyse ruhlarını emerek öldüren sonra da bize geri dönen bir silah. Kullanırken oluşan komediyi siz düşünün.

Destroy All Humans! 2 inceleme

Oyunda silahları ilerledikçe açıyoruz. Orijinal oyundaki silahlara ek olarak bu reyin için bir de Meteor Shower silahı bulunuyor. Her bir silahın kullanımı oldukça basit ama bir yandan da zevkli. Ayrıca oyundaki diyaloglar da hemen hemen aynı olmasına karşın elden geçirilmiş ve bazı aktüel espriler katılmış. İlk oyundaki Crypto 137 ile bu oyundaki Crypto 138’in sesi aynı. Hatta daha ileri gidecek olursak 2005 ve 2006’da Crypto’yu seslendiren J. Grant Albrecht, remake’lerde de şahsiyeti seslendirdiği için benim gibi oyunu eskiden bilenler bir hayli memnun olmuştu.

İlk oyunda kazanılan tüm kostümler ve hatta daha fazlası bu oyunda da bulunuyor. İlk başta birçok kostüm sarih olarak geliyor. İsterseniz sadece kostüm rengi ve deseni değiştirebilir, isterseniz Crypto’yu Krampus haline bile çevirebilirsiniz. Aynı şekilde uzay gemimiz Saucer için de birçok değişik desen oyunun başında geliyor, oyunda da daha fazlası bir araya gelip yenileri açılabiliyor.

İki değişik puan!

Destroy All Humans! 2 inceleme

Sonuç kısmında oyunu iki değişik şekilde değerlendirmek gerekir; ilk oyunu oynayanlar için remake bedeli, tamamen yeni oynayanlar için oyunun kalitesi. Eski bir oyunu günümüzde akıcı bir şekilde oynayacak hale getirmeyi muvaffak olmuşlar. Ancak diğer taraftan büyük değişiklikler ve oynanışa büyük yenilikler eklemediği için de yeni oynayacak oyunları biraz eski reyin stiliyle oynamaya mahkum ediyor diyebiliriz. Yeniden kastım aslında yeni oyunlarla gelen birçok dinamik ya da şehir özelliği burada bulunmuyor.

Bu sebeple de daha evvel Destroy All Humans oyunları ya da ilk oyunun remake’ini oynamayanların oyunu iyice araştırmasını tavsiye ediyorum. Sonra bu nasıl bir stilmiş diye düşünmeyin. Oyunun son puanını da bu iki gidişatı birleştirerek oluşturdum. Paragrafın başında belirttiğim gibi siz şayet eski oyunlardan sonra remake’ini oynayayım diye geldiyseniz size vereceğim puan yukarda yazıyor :

Destroy All Humans! 2 inceleme

Anekdot: Oyunda local co-op özelliği de bulunuyor ancak ben test edemediğim için yazıda yer vermedim. Ancak bu stil oyuna yakışacak ve dostunuzla daha da zevk almanızı sağlayacak bir özellik diyebilirim.

#Destroy All Humans! 2 #PC #PlayStation 5 #Xbox Series X #Black Forest Games #THQ Nordic #Aksiyon Yorumlar 2 MK Okuru MK Okuru 11.05.2023 10:47 Kalan Şahsiyet : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 27.08.2022 09:56 “Eksiler
– Yeni yarıyıla uygun oynanış çok katmaması”
Puanlamalarınızı Yoda yapıyor herhalde. Cevapla MK Okuru MK Okuru 28.08.2022 13:59 Jszjajzjwkzkakskwoskwowp Kalan Şahsiyet : 300 Gönder Destroy All Humans! 2 inceleme
İlginizi Çekebilir Activision CEO'su birleşme olursa ne kadar kazanacak? Reyin Haberleri Activision CEO’su birleşme olursa ne kadar kazanacak? Activision CEO’su Bobby Kotick, Microsoft birleşmesi gerçekleşirse 185 milyon dolar kazanacak. 10.05.2023 18:03 System Shock Remake çıkış tarihi Reyin Haberleri System Shock Remake çıkış tarihi Sayısız ertelemenin ardından reyin bitirildi ve System Shock Remake çıkış tarihi açıklandı. Bu ay sonunda kavuşuyoruz. 10.05.2023 17:42 Warhammer 40,000: Boltgun fragmanı Reyin Haberleri Warhammer 40,000: Boltgun fragmanı Warhammer âlemi gitgide genişlerken retro reyin gibi olan Warhammer 40,000: Boltgun fragmanı yayınlandı. 10.05.2023 17:02 World of Warcraft: Dragonflight 2. Sezon Reyin Haberleri World of Warcraft: Dragonflight 2. Sezon World of Warcraft: Dragonflight 2. Sezon için tanıtımlara sürat veren Blizzard, Azeroth savaşçıları için yeni sezonun başladığını duyurdu. 10.05.2023 16:18 Pokemon stüdyosundan samuray odaklı bir oyun Reyin Haberleri Pokemon stüdyosundan samuray odaklı bir reyin Senelerdir Pokemon oyunları ile gündemden düşmeyen Game Freaki bu sefer çok değişik bir reyin ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 10.05.2023 13:12 Krafton 2023 ilk çeyrek mali raporları Reyin Haberleri Krafton 2023 ilk çeyrek mülki raporları Krafton ilk çeyrek raporuna göre PC, konsol ve mobil segmentlerinde devam eden büyümenin etkisiyle çeyreklik satışlar çoğalışa devam ediyor. 10.05.2023 12:41 Horizon Forbidden West: Burning Shores Reyin Tahlilleri Horizon Forbidden West: Burning Shores Horizon Forbidden West: Burning Shores inceleme içeriğimizde Alloy ile Hollywood’a gidiyor ve hikayeye kaldığı yerden devam ediyoruz. 9.05.2023 18:10 GTA 6 haritası sızdırılmış olabilir Reyin Haberleri GTA 6 haritası sızdırılmış olabilir Oyuncular boş durmayıp GTA 6’nın her şeyini sızdırmaya çalışıyorlar. Sonunda GTA 6 haritası da sızmış olabilir. Vice City nerede ise kesin gibi. 9.05.2023 15:21 Starfield'ın cinsel içerikli sahneleri olacak Reyin Haberleri Starfield’ın cinsel içerikli sahneleri olacak ESRB değerlendirmesi, Starfield’ın cinsel içerikli sahneleri olacağını ortaya koydu. Ayrıca bolca küfür ve uyuşturucu içeriyor. 9.05.2023 12:24 Popüler Haber Tahlil Teknoloji Chrono Odyssey videosu 559 Chrono Odyssey videosu GTA 6 haritası sızdırılmış olabilir 336 GTA 6 haritası sızdırılmış olabilir Sony yepyeni bir oyun markası üzerinde çalışıyor 308 Sony yepyeni bir reyin markası üzerinde çalışıyor Yeni Xbox aksesuarları sızdırıldı 175 Yeni Xbox aksesuarları sızdırıldı Diablo 4 özelleştirme stilleri rehberi 159 Diablo 4 özelleştirme stilleri kılavuzi Daha Fazlası Resident Evil 4 Remake inceleme 1571 Resident Evil 4 Remake inceleme The Last Of Us Part I PC inceleme 1039 The Last Of Us Part I PC inceleme Star Wars Jedi: Survivor 849 Star Wars Jedi: Survivor The Settlers: New Allies incelemesi 694 The Settlers: New Allies incelemesi WWE 2K23 inceleme 579 WWE 2K23 inceleme Daha Fazlası PUBG Mobile 90 FPS destekleyen telefonlar 17079 PUBG Mobile 90 FPS destekleyen telefonlar TOGG fiyat listesi sonunda açıklandı 963 TOGG fiyat listesi sonunda açıklandı Cep telefonlarına büyük zam 916 Cep telefonlarına büyük zam Asus el konsolu ROG Ally 707 Asus el konsolu ROG Ally Yeni PlayStation kontrolcü patenti 556 Yeni PlayStation hakimiyetçi tescili Daha Fazlası Merlin’in Kazanı İngilizce MSI MAG Coreliquid 360R V2 review Last week’s best seller games 23-29/04/2023 Star Wars Jedi Survivor XP Glitch Can you kill people in Hogwarts Legacy? Star Wars Jedi: Survivor Anekdot Launching on PS5

Categories: PC
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ