Dark Apes

Dark Apes

Aralık 3, 2019 0

Hiç karanlık sokaklarda çaresizce gezerken etrafınıza goriller doluştu mu? Doluşmayı bırakın, hiç size narin narin saldırdıkları oldu mu? Başka bir soru daha soralım; onlardan kurtulmak için köşe bucak kristal arayıp, bir de üstüne üstlük karşınıza çıkan zombi hemşirelerle uğraştınız mı? Bu hikaye ilginizi çektiyse, o zaman Dark Apes ile ilgilenmeye başlayabilir, ilgilendikten birkaç dakika sonra da bir daha yüzüne hiç bakmamak üzere rafa kaldırabilirsiniz. FPS türünde olmasına rağmen, kendisi bu türe hiçbirşey katmıyor, hatta aksine türe ait olan birçok şeyi de alıp götürüyor.

Yakışır mı?

Boğuşmamız gereken çok fazla bir tuş kombinasyonu olmaması belki de, oyunun tek artısını oluşturmakta. Ana menüde kontrollerin olduğu kısma girdiğimizde, sadece yön tuşları, ateş etme, zıplama, şarjör ve silah değiştirme tuşlarının olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında kullanacağımız başka bir aksiyon da bulunmamakta. Ufak tefek ve düşük sistemdeki bilgisayarları bile zorlamayacak grafik ayarlarını yaptıktan sonra göz atmaya başlıyoruz. Buradan sonra da şov başlıyor.

Çizgi roman şeklinde görüntüler karşımıza çıkıyor ve burada bir nebze olsun hikayeyi anlamaya çalışıyoruz. Klişe ötesi bir durum söz konusu. Birdenbire bir hastanede oyuna başlıyoruz. Üzerimizde kullanabileceğimiz 4 silah bulunuyor. Bölüm içlerindeki genel amacımız, etrafa saklanmış olan kristaller bulduktan sonra ana kristale ulaşıp bir sonraki bölüme teleport olmak. Bunun için sürekli etrafta gezip, göz atmadık yer bırakmamamız gerekiyor. Tamamen sade hazırlanmış ve fazla teferruat ile uğraşmıyoruz, ancak teknik hatalarla dolu bir yapım karşımıza duruyor. İlk bölüm, tamamen hastane içerisinde geçiyor ve bize olmadık yerlerden zombi hemşireler saldırıyor. Animasyonlar, komik denebilecek seviyede kötü gözüküyor. Hemşireler, genelde havada yürümeyi ve garip garip oraya buraya inip çıkmayı tercih ediyorlar. Hele, ellerindeki bıçakları bize sallama animasyonları o kadar komik ki. Aslında, oyunda bulunan her türlü animasyonun, kendine ait bir komedisi var. Grafiksel detay denen birşey zaten yok. Objeler kutu şeklinde ve özensiz olarak hazırlanmış. Dark Apes, muhtemelen günümüzde düşük seviyede sayılabilecek bir sistemde bile rahatça çalışabilecek kadar az detaya sahip.

Goriller sarmış dört bir yanımı

Sadece düşmanların animasyonları değil, oynadığımız karakterin az sayıdaki animasyonları da son derece kötü. Özellikle bu durum, şarjör değiştirme durumlarında ortaya çıkıyor. Tabancanın şarjörünü çok yavaş değiştiriyor, ayrıca bir pompalı tüfek mermisi koyması var ki, biz arkadaşlarla burada bayağı bir dalgasını yaptık. Etrafta dolaştıkça silahlarımız için cephane, kendimiz için de sağlık paketi bulabiliyoruz. Şöyle bir gariplik de söz konusu; yanlışlıkla şarjör değiştirme tuşuna bastığımızda, mermilerimiz tam olsa bile adamımız değiştiriyor ve böylece durduk yere bir şarjör harcamış oluyoruz. Bu gibi teknik aksaklıklar, son derece oynanmaz kılıyor.

İlk bölümü biraz sabır gösterdikten sonra geçmeyi başardım ve bir sonraki bölümün de ne olduğunu merak ettim. Bu sefer sokakta başladık ve yağmurlu bir hava vardı. Yağmur iyi hoş ama, bizim bildiğimiz yağmur genelde her yere yağar. Buradaki durum çok enteresandı, sanki birisi üzerimize hortumla su tutuyor, diğer yerlere birşey yağdığı yok. Biz yürüdükçe hortum da bizimle birlikte geliyor gibi. Böyle bir durum söz konusuydu. İlerledikçe, sokakların her tarafından üzerimize goriller saldırmaya başladı. Onların animasyonları da çok komik, vururken sanki halı serermiş gibi bir hal alıyorlardı. Bu bölümde, o kadar fazla geliyorlar ki, zaten birisi size vurduğu zaman bir süre yavaşlıyorsunuz, darbe de alınca ve etrafınız da sarılınca yapacak birşeyiniz kalmıyor. Sürekli ölüp duruyorsunuz, sokaklar da karışık bir yapıda olduğu için, kritalleri bulmak zor bir hal alıyor. Sürekli kaybedince de, bölüme baştan başlıyorsunuz, bu yüzden de kolayca sıkılıp oyunu kapatıyorsunuz.

Almayalım

Dark Apes’de zevk almanızı sağlayacak herhangi bir öğe yok. Tamamen sade bir yapım, teknik hatalar içerisinde kaybolup gitmiş ve bir daha su yüzüne de çıkamıyor. Özellikle animasyonlarda yapılan hatalar, son derece kötü duruyor ve sırf bu yüzden bile oyuna çok fazla tahammül edemiyorsunuz. Bir FPS olarak Dark Apes’in başında harcanabilecek zamanınız olmasını tavsiye etmem, pek verimli olmayacaktır.

Tags: Aksiyon, dark apes, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts