Damnation

Damnation

Aralık 3, 2019 0

Gelecek daha yazılmadı, geçmişe de fazla bağlanmamak gerek… Yaratıcılığın sınırları yok. Birçok yapım, alternatif zaman çizgileri yaratmanın üzerinden defalarca kez geçti. Steampunk da; son zamanlarda karşımıza sıkça çıkan ilginç bir kurgu tipi… Steampunk denilince akla gelen şey, geçmişin öğeleri ile geleceğin teknolojilerini harmanlamak oluyor. Fantastik ve bilimkurgu yapıtları tek potada eriyor. Peki Steampunk demişken, buna örnek romanlar ya da oyunları örnek verebilir miyiz? Emin olun bu türe ait pek çok yapıt var: Denizler Altında 20.000 Fersah, Time Machine, Wild Wild West, RPG severlerin gözünde bir klasik olan Arcanum ya da beğenilen strateji oyunu Rise Of Nations: Rise of Legends söylenebilir.

Damnation “Oyunda Prince of Persia’daki gibi karakterimizle platformdan platforma atlıyoruz.”
Farklı dünya

Steampunk türüne ait yeni bir oyunla karşı karşıyayız, “Damnation”. Yapım dünyanın alternatif bir boyutunda geçiyor. Amerikan İç Savaş’ı, gereğinden fazla sürünce, elektrik teknolojisi gelişemedi ve onun yerini buhar aldı. Bu dönemde zengin diktatörler, iki ordunun gizli yöneticileri oldular. İnsanların işkence çektiği bu ortamda, karanlıklardan bir kahraman doğması kaçınılmazdı. Usta savaşçı Hamilton Rourke, “Özgürlük Savaşçıları” adı verilen askerleri tek bayrak altında topladı. Zengin diktatör Prescott’un rejimini, sonsuza kadar tarihe gömmeye kararlıydı. Ancak Prescott kolay bir lokma olmayacaktı. Dünyayı fethetmek amacıyla, Terminator filminden kaçmış metal-iskeletli askerleri Rourke’in peşine takmıştı bile.

Damnation da yolunuz epey ilginç karakterlerle kesişecek. Bunlar arasında sevimli bir İngiliz profesör, onun ruh hastası Cyborg kız kardeşi, intikam isteği ile dolmuş-taşmış ateşli bir İspanyol, büyü yapabilen bir Amerikan yerlisi var. Aksiyon-macera tarzı oyunlarda, belki de en önemli öğe oynanabilirliktir. Ne yazık ki yapım bu konuda biraz zayıf.

Damnation “Unreal Engine 3 kullanılan yapımda genel olarak grafikler bekleneni veremiyor.”
Oyun severlerin Damnation’daki akrobatik hareketleri yapması için çok ama çok sabırlı olmaları gerekiyor. Çünkü bunları başarmak ustalıkla pek alakalı değil ve mantık tabanına dayandığı söylenemez. Ortaya çıkan figürler şık olabilir, ama bu sırada sinirden klavyeyi kırmazsanız. Bundan on yıl önce yapılan Tomb Raider’ı düşünüyorum da; yuvarlanabilir, inanılmaz yerlere tırmanabilir, havada parendeler atabilir ve ip üstünde yürüyebilirdiniz. Bunları başarmak, mantık çerçevesinde gelişirdi. 10 yıldan fazla geçti lakin birçok oyun bu konuda ileri gideceğine, geriliyor.

Tags: Aksiyon, damnation, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts