Daha Dün Ne Yediğini Unutanlar Toplansın: Harcandığında Hafıza Kaybına Yol Açan 5 Gıda Açıklandı

Daha Dün Ne Yediğini Unutanlar Toplansın: Harcandığında Hafıza Kaybına Yol Açan 5 Gıda Açıklandı

Aralık 1, 2021 0

Harcadığımız yiyeceklerin hem fiziksel hem de zekâsal sıhhatimizi dolaysız olarak etkilediği su götürmez bir asıl. Peki, bazı yiyeceklerin belleğin zayıflamasına ve odaklanma meselelerine yol açtığını öğreniyor muydunuz? Harvard Tıp Fakültesi’nde vazife alan Dr. Uma Naidoo, “This Is Your Brain on Food” isimli kitabında yediğimiz yemeklerin beynimiz üzerindeki tesirlerini açıklıyor.

Naidoo, harcadığımız bazı yiyeceklerin belleğimizi zayıflattığını söylerken ve muhtemel olduğunca sakınılması gereken 5 gıda cinsini açıkladı.  

İlave şekerli yiyecekler:

hafıza kaybına yol açan 5 yiyecek

Beynimizin günlük faaliyetleri yerine getirebilmesi için ‘glukoz’ isimli şekere lüzum dinlediğini belirten Naidoo, ilave şeker kapsayan besinlerin fazla harcanması vaziyetinde beyinde gereğinden fazla ‘glukoz’ biriktiğini ve bunun da belleği zayıflattığını ifade ediyor.

Kızartma besinler:

hafıza kaybına yol açan 5 yiyecek

Belki de okuyanlarımızın çoğu bu başlığı görür görmez haberi terk etmek isteyebilir. Zira hepimizin uyuşacağı bir nokta varsa o da kızartma yiyeceklerin müthiş derecede lezzetli olduğu. Ancak Naidoo, bu alışkanlığın beyin için hiç de sıhhatli olmadığını söylüyor. Takribî 20 bin katılımcıyla yapılan bir testte, fazla derecede kızartma besinler harcayanlarda bilme ve hafıza seviyelerinin düştüğü görülmüş. Bunun nedeni olarak da kızartma yiyeceklerin zamanla damar problemlerine yol açması ve beyne kan akışını eksiltmesi gösteriliyor.

Glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar:

hafıza kaybına yol açan 5 yiyecek

Glisemik indeksi yüksek karbonhidratların bedende şeker ile aynı tesiri yarattığını söyleyen Naidoo, ekmek, makarna, beyaz pirinç ve patates gibi işlenmiş yiyeceklerin hafıza için hasarlı olduğu görüşünde. Bu alanda yapılan bir araştırma, glisemik indeksi düşük karbonhidrat harcayan fertlerin %30 daha az bunalıma girdiği tespit edilmiş. Naidoo; yeşil sebzeler, meyveler ve bütün hububatlı ekmekler ve lifli besinlerle daha sıhhatli bir zekâya sahip olabileceğimizi söylüyor.

İçki:

hafıza kaybına yol açan 5 yiyecek

Belki de bu listedeki en az donakaltıcı olanı içki. Uzun senelerdir yapılan çalışmalar, fazla içki tüketiminin beyin nöronlarında zarara neden olduğuna ve zamanla hafıza kaybına yol açabileceğine dair belirtiler sunuyor. Naidoo, içki tüketiminin olabildiğince az olması gerektiğini dikkat topluyor.

Nitrat kapsayan besinler:

hafıza kaybına yol açan 5 yiyecek

Özellikle salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et mahsullerinde bulunan ‘nitrat’ olarak öğrenilen katkı maddesi, fazla harcandığında kanser, hafıza kaybı ve beyinde zarara yol açabiliyor. Naidoo, yapılan yeni bir araştırmada nitrat tüketiminin bağırsak florasının balansını değiştirerek bipolar bozukluğa dahi yol açabileceğini ifade ediyor.

Tags: Hafıza Kaybına Yol Açan 5 Yiyecek Türü Açıklandı Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ