CyberStick 2 Air Joystick

CyberStick 2 Air Joystick

Aralık 4, 2019 0

Oyun kumandalarında Joystick alanı biraz kalabalık, ama son senelerde gördüğümüz şey, bazı firmalar artık oyuncuların gerçekten tam olarak istediklerini üretmiyorlar. Firmalar, ürün tanıtımları ve gösterilerinde bir sürü ahh-ohh alan güzel görünüşlü ürünler geliştirmek için aylarını harcıyorlar, ama oynanabilirlik deneyimiyle ilgili fazla birşeyler yapmıyorlar. Bilgisayar endüstrisindeki en önemli olaylardan biri devamlı yeniliklerin olması, bu da özellikle yeni başlayan firmaların kendilerini anahtar fikirlere bilemesiyle oluyor. Xgaming, Inc. bu tür şirketlerden biri, ve bu incelemede bahsedeceğimiz Cyberstik 2 Air Joystick adında yeni ve ilgi çekici bir ürün çıkarttılar. Almaya değecek kadar yeni birşeyler getirecek mi acaba?. Bunun cevabını bulmak için okumaya devam edin.

Firma tarafından sağlanan bilgiler: On-Base / Mid-Air Control 8 Fonksiyon Tuşu 4 Ateş(Fire) tuşu 2 özel bombardıman(strafe) / dümen(rudder) tuşu 2 hassaslık ayar tuşu Görüş noktası [Point of view(POV)] / Hat Switch Precision Throttle Control Sağ veya sol elini kullananlar için Sezgisel ergonomik kontrol (intuitive ergonomic control) 3D de akışkanlığı arttırıyor. Çevresel 5 tane LED hassalık ibresi Controller ve base ile içinde Freespace ve Freespace 2nin tam sürümleri ve Sol Ascent yetkili Descent 3’ün özel bir versiyonunu bulunduran 19 ayrı oyunla birlikte paketlenmiş.

Cyberstik 2 güzel görünüşlü bir joystick: parlak ve düzgün dizaynı, belirli kıvrımları ve simetrik kontrol yerleşimiyle hem çekici hem de fonksiyonel. Bu fütüristik görünüşten başka, Cyberstik 2yi benzerlerinden ayıran özellik, kontrol çubuğunun (core control stick) baseden (tabanından)  ayrılabilir olması ve fonksiyonların herhangi bir şekilde zarar görmeden bağımsız olarak kullanılabilir olmasıdır.

Aslında, Cyberstik 2 kontrol çubuğunun tamamen tek elle kontrol edilebilmesi için dizayn edilmiş. Alet simetrik, bunun sonucunda da hem sağ elle hem de sol elle birbirinden farkı olmadan rahatlıkla kullanılabiliyor. Tetik(trigger), geniş ve işaret parmağının rahatça oturabileceği şekilde kıvrılmış. Çubuğun karşısındaki tarafta da ana kontrol tuşları ve throttle bulunuyor. Bu üst kontrolleri aktive etmek için harcanan güç tetikte bulunan parmağı dengeliyor ve çubuğun elde sabit kalmasını mümkün kılan mükemmel bir karşılıklı denge(counter-balance) sağlıyor. POV / Hat Switch de dengede durmak için dizayn edilmiş- yumuşak ama kaymayan katı bir kauçuktan yapılmış, bu da başparmağın yorulmadan güçlü manveralar yapmasına izin veriyor.

Cyrberstik 2’nin tabanı(base) ağır, ama modaya uygun, altında lastik destekleri ve boyun kısmında, çubuğu kullanıcının isteğine göre ayarlamasına izin veren, bir lastik tabaka var. Çubuğun alt tarafında boyun kısmına rahatlıkla oturan bir açıklık var, böylece bütünüyle bildiğimiz bir joystick gibi kullanılıyor. Joystick kablosu kontrol çubuğunun alt tarafına, kablonun aşınmasını önleyen koruyucu bir lastikle bağlanmış. Bu uzun kablo standart bir gameport bağlayıcıyla sona eriyor, bu da herhangi bir açık gameport ucuna bağlanabilir. Genel olarak yapı, ağır olmadan, güçlülük hissi veren, yüksek kalitedeki yarı saydam plastiğiyle üst derecede.

Daha önce incelediğimiz controllerlardaki yazılımlar nisbeten kötü olduğu için, Cyberstik 2 için olan controller yazılımının da çok düzgün olamayacağına dair kaygılandık. Fakat, bu joystickin herhangi bir bağımsız sürücüye ihtiyacı olmadığını görünce çok şaşırdık ve sevindik, ama bunun yerine Windows işletim sistemine yerleşmiş joystick sürücülerinden tam olarak yararlanıyor.

Joystick, PCdeki gameporta bağlanınca controller içinde LED ışıkları, doğru bağlandığını ve sinyaller aldığını göstermek için, yanıp sönüyor. Bu başarılınca, tek yapmanız gereken control panele(denetim masası) gidip yeni bir joystick eklemek olacak. Cyberstik 2, dört tuşlu, dört eksenli, ayrıca üst kısmında bir tan POV / Hat switch olan bir joystick. Bu seçenekler seçildikten sonraki aşama kullanıcının joysticki kalibre etmesi ve test etmesi, ve daha sonra da joystick kullanıma hazır hale geliyor. Bu bir standart controller olduğu için, bir çok Windows oyunu da başka uygulamalara ya da sürücülere gerek duymadan rahatlıkla çalıştırabiliyor. Xgaming’in bu kararı gerçekten çok akıllı bir hareket: ürün, böylece karışık ve kararsız sürücülere gerek kalmadan her oyunda rahatlıkla çalışabiliyor.

Cyberstikle ilgili başka bir ilginç özellik de eksen kontrollerinin(axis controls) nasıl ayarlandığı. Çubuk üzerinde pozisyonel hareketleri belirleyen standart yön sensorleri var, ayrıca bunlardan başka çubuğun sabit merkezinde kullanımı çok kolay olan ve hareket edilen aralığın ortasında da derin bir dinlenme yeri olan throttle kaydırıcı(slider) bulunuyor. Final ekseni de joystick ucunun sağ tarafındaki iki tuşla kullanılıyor.

Tags: Aksiyon, cyberstick 2 air joystick, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts