Creative Inspire 5.1 5700 Digital

Creative Inspire 5.1 5700 Digital

Aralık 3, 2019 0

Yeni bir sistem alırken her insan en çok önem verdiği alana fazla yatırım yapmayı sever. Özellikle bütçe yönünden sıkıntısı olan oyun severler bu aşamada genellikle hıza önem verirler. Biraz cebi sağlam olan oyun severler ise zaten bu konuda fazla sıkıntı çekmedikleri için diğer alanlara yatırım yapmayı tercih ederler.

Eskiden 16bit lik bir ses kartı ve 2 hoparlörden oluşan bir ses sistemi her oyuncuya yeterdi. Fakat şimdilerde gelişen bilgisayar oyunculuğu sayesinde artık oyunlar 4+1, 5+1 ve hatta 6+1 ses sistemleri desteklemeye başladılar. Klasik 2 kanallı (sağ ve sol) sesler artık değişerek oyuncunun etrafını sararak oyuna daha bir gerçeklik hissi ve atmosfer kazandıran seslere dönüştü. Dolayısıyla oyuncular çok hoparlörlü sistemlere geçmeye başladılar. Biraz sonra incelemeye başlayacağımız Creative Inspire 5.1 5700 Digital adından da anlaşılacağı gibi dijital bir ses sistemi ve biraz farklı bir mantık ile çalışıyor.

Çağımızın en son ses teknolojilerinden olan Dolby Digital ve DTS destekleyen bu sistemi incelemeden önce isterseniz AC3 olarak da bilinen Dolby Digital ve DTS den biraz bahsedelim.
İlk bakışta Dolby Digital 6 kanallı mükemmel bir derecede keskin ve temiz bir ses çıkmasını sağlayan bir ses kodlama biçimidir. Dolby Digital ı üstün kılan unsurlar ise Dolby nin daha eski bir ses kodlama biçimi olan Pro Logic ile kıyaslanarak daha rahat anlaşılabilir. Pro Logic te kullanılan surround kanallar (arka hoparlörler) 100HZ ile 7000HZ frekansları ile çalışırken, Dolby Digital de hem stereo hem de 20HZ ile 20000HZ frekanslarında çalışan surround hoparlörler kullanılıyor. Pro Logic te kullanılan 4 kanallı teknik sağdan sola, soldan sağa, önden arkaya, arkadan öne ses geçişleri sağlıyor. Dolby Digital de ise tüm hoparlörler arasında ses geçişi sağlanıyor. Pro Logic te tek bir dominant kanal ve bundan türeyen 4 kanal çözümlenebiliyor fakat Dolby Digital de tüm kanallar ayrı ayrı kendi sinyalini taşıyabiliyor. Dolby Digital de 20 ila 120HZ frekans aralığında çalışan subwooferlar desteklenirken Pro Logic te bu özellik yok. DTS (Digital Theatre Systems) adı verilen dijital ses kodlama teknolojisi ise Dolby Digital in rakibi olarak anılıyor. Dolby Digital den farkı ise daha az sıkıştırıldığı için daha fazla yer kaplaması ama daha doğal sesler üretebilmesi. Dolby Digital şu an çoğunlukla filmlerde kullanılıyor. Fakat Dolby Digital Destekli oyunlar da yok değil (Silent Hill 2). DTS ise sadece filmlerde kullanılıyor. İki kodlama ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.dtsonline.com ve www.dolby.com/digital adreslerine bakabilirsiniz.

Inspire 5.1 5700 Digital, 4 adet (sağ, sol, arka sağ, arka sol) 7 watt (RMS)güç üreten uydu, 21 watt (RMS) güç üreten bir merkez uydu, 30 watt (RMS) güç üreten Creative in SLAM (symmetrically loaded aucustic module) teknolojisini kullanan bir sub woofer, external decoder ve bir adet kızılötesi uzaktan kumandadan oluşuyor. Sistem 35HZ ile 25KHZ frekans aralığında çalışıyor ve toplam 76DB SNR (signal to nosie ratio) ve 80 watt RMS güç üretiyor. Son derece büyük olan kutudan ayrıca kullanım kılavuzu ve diğer dokümanlar, AC adaptör, kabloları etiketlemek için kullanabileceğiniz etiketler, SB Live-Audigy den DIN e çevirme konvektör kablosu, DIN kablosu, RCA, optical bağlantı kablosu (ki paketten bunun çıkması çok iyi çünkü kablo kendi başına çok pahalı olabiliyor), analog ses kabloları (ön ve arka) ve iki adet halk arasında kalem pil olarak adlandırılan AA pil çıkıyor. Türkçe dokümanın bulunmaması üzücü.

Tags: creative inspire 5.1 5700 digital, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts